Energie 120. klubem Evropy

Francouzský web hockeyarchives.info již dvacet let každoročně vydává žebříček celkem 250 nejlepších hokejových klubů v Evropě. Energie v něm opět nechyběla, rok strávený ve WSM Lize se však na umístění podepsal, karlovarský klub spadl z 92. příčky do druhé stovky, konkrétně na 120. pozici, za sebou nechal například elitní kluby EBEL.

KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK PRO SEZONU 2017/18

Žebříček ovládl ruský velkoklub SKA Petrohrad nabitý hvězdami jako Pavel Dacjuk, Vadim Šipačjov nebo Ilja Kovalčuk, čerstvá akvizice Los Angeles Kings z NHL. K úspěchu Petrohradu pomohlo zejména vítězství v základní části loňské sezony KHL, ačkoliv v play-off byl vyřazen těsně před branami finále. Aktuální ruský mistr, AK Bars Kazaň, se pak posunul o osm pozic na čtvrtou příčku. Druhé místo vybojoval švédský klub Växjö Lakers a pomyslné stupně vítězů uzavírá stejně jako loni CSKA Moskva.

Po loňské absenci se do první desítky vrátil český klub, mistrovská Kometa Brno obsadila výborné šesté místo, hned za vítězem finské Liigy Kärpätem Oulu. Že se loňská sezona českému hokeji skutečně vydařila, to je vidět i na umístění hokejistů Plzně a Třince, kteří skončili dvanáctí, respektive třináctí. Plzeňská Škoda se navíc může pochlubit oproti minulému žebříčku posunem o 43 míst, mezi tuzemskými kluby jsou však největším skokanem Pardubice, ty si polepšily o 51 pozic a skončily celkově padesáté. Čtyři celky v první dvacítce vynesly Česko v tomto ohledu před všechny severské země hned za dlouhodobě nedostižné Rusko.

Zpytovat svědomí ovšem bude muset Verva Litvínov, která vinou účasti v baráži klesla o 46 příček na celkové 92. místo a podobný pokles zaznamenala i Sparta Praha. Tyto výrazné ztráty jsou navíc těmi největšími mezi prvními sto kluby. V nejlepší stovce pak zažilo největší posun vzhůru právě výše zmíněné Dynamo Pardubice, pozoruhodný je také zisk 50 pozic švédského Djugardenu, který se vyhoupl až na sedmé místo. Vyhlídky Karlových Varů jsou ale pro optimistické. Jelikož se Energie vrátila do extraligy, lze v příštím žebříčku předpokládat posun vzhůru.