Dorostenci titul neobhájí, Liberec rozhodl ve druhé třetině

SD: Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)
Energetici neobhájí loňský titul v kategorii staršího dorostu, v rozhodujícím utkání čtvrtfinálové série na libereckém ledě neuspěli, a sezóna tím pro ně končí. Vítěz základní části na domácím ledě prokázal své kvality a ve druhé třetině třikrát skóroval. Nakonec jen čestný zásah do soupeřovy svatyně zaznamenal a poslední karlovarskou branku v sezóně vstřelil Jiří Janata.
Extraliga staršího dorostu, ČF3, so 22.3.2014
Liberec
4:1
0:0, 3:0, 1:1
Branky a nahrávky: 22. Ordoš (Pilař, Tržický), 33. Pyrochta (Lakatoš, Stezka), 36. Král (Gecko, Kačírek), 59. Ordoš (R. Šír) – 41. Janata (Svoboda, Trapl). Rozhodčí: Hribik – Kis, Svoboda. Vyloučení: 3:7, navíc Čejka (KVA) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 153. Střely na branku: 41:27. Třetiny: 0:0, 3:0, 1:1. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Liberec: Stezka – Klinger, Havlín, Tržický, Husa, Mečíř, Divila, Pyrochta – Babec, Janele, R. Šír, Sviták, Král, Gecko (C), Solenský, Lakatoš, Ordoš, Kačírek, Pilař, Hylena, Bělohorský.
Karlovy Vary: Frček – Vodička, Bahounek, Beer, Adam, Soudský, Rulík (C), Binias, Prachař – Osmík, Nguyen, Janata, Trapl, Svoboda, Čejka, Krliš, Rubeš, Dimitrov, Kurfürst.

První třetina rozhodujícího duelu napověděla, v jakém duchu se bude odehrávat celý zápas. Liberec svého soupeře hodně tlačil a na dlouhé časové sekvence ho s kotoučem nepustil za půlku.

V této části zápasu to ale domácím ještě úspěch nepřineslo, naopak se museli bránit. Karlovy Vary měly své největší šance v zápase v dlouhé přesilovce pěti proti třem, kdy Rubeš dokonce trefil tyč. Ani jim se ale žádná střela neujala a do šaten se tak šlo za stále bezbrankového stavu.

Úvod druhého dějství tento fakt změnil. Vary šly do čtyř a po chvilce přesilovkového prázdna vzal kotouč Jan Ordoš a rychlým výpadem od mantinelu poslal domácí do vedení. Na jeho úspěch navázali domácí v prostřední třetině ještě dvakrát.

Nejprve přetavil v gól rychlý kontr, který založil brankář Stezka, Filip Pyrochta a o necelé tři minuty později poslal svůj tým do trháku Zdeněk Král, jenž vyřešil samostatný únik s ledovým klidem a střelou k tyči.

Druhá třetina ale nabídla i šance, které brankou neskončily. Ještě za stavu 1:0 mohl vyrovnat Janata a v závěru třetiny mohl čtvrtý zásah domácích přidat Šír, ani jeden ale neměl potřebný kus štěstí.

Před třetí částí šedesáti minut už ve vzduchu bylo cítit, kdo si asi odnese z ledu jistotu postupu do dalšího kola. Karlovarští se ale nevzdávali a hned na konci jednačtyřicáté minuty vykřesali naději. Ve zmatku na brankovišti před Stezkou si nejlépe počínal Jiří Janata, jenž si vyšťoural kotouč a poslal ho do branky.

Euforie hostů ale byla jen krátká, přestože Liberec své vítězství potvrdil až v samém závěru, bylo cítit, kdo je na ledě silnějším soupeřem. Severočeši hráli ve velké pohodě a do slibných šancí se dostali Lakatoš, Solenský nebo Kačírek, ani jednomu ale přáno nebylo.

Karlovarská lavička si ještě v závěru vzala oddechový čas, po jehož konci zůstal na střídačce gólman Frček. Tento riskantní tah se ale hostům nevydařil, když Liberec získal po vhazování kotouč a Jan Ordoš ho dovezl do branky.

Bílí Tygři tak po výsledku 4:1, na kterém už nic nezměnil ani Gecko, který trefil spojnici, postoupili do dalšího kola, tedy semifinále. Pro Energetiky naopak letošní ročník končí.

Jiří Vozák (Bílí Tygři Liberec): Myslím si, že od začátku jsme šli za vítězstvím. Soupeř opět výborně bránil, ale až na tu karlovarskou přesilovku pět na tři jsme měli celý zápas pod kontrolou. Kluci se snažili, bojovali, věděli co chtějí. Je to paráda, postoupili jsme a máme zajištěnou medaili.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): V první třetině jsme splnili cíl nedostat branku, ve druhé jsme se i kvůli vzdálenější střídačce dostali pod velký tlak, z čehož pramenily fauly. Liberec z toho vytěžil tři branky a přehrával nás. Na začátku třetí třetiny jsme se ještě pokusili vrátit do zápasu, ale už to nešlo. Máme bohužel jen dvojici hráčů, kteří dávají góly a v rozhodující okamžik se nikdo nepřidal. Hráčům jsme ale v šatně za účinkování v play-off poděkovali. Soupeři chci poblahopřát, protože postoupil zaslouženě. Nechci předbíhat, ale myslím, že jsme vypadli s horkým kandidátem na titul.