Mladí energetici bojují O pohár hejtmana Karlovarského kraje

Dorostenečtí hokejisté Energie Karlovy Vary bojují v pátek a v sobotu na již tradičním a velmi dobře obsazeném turnaji O pohár hejtmana Karlovarského kraje. Na zimním stadionu v Karlových Varech poměří postupně síly se Zlínem, pražskou Slavií, Ústím nad Labem a Plzní. Z celého turnaje přinášíme informace o změnách stavu a také obsáhlé a aktualizované zpravodajství, které naleznete v tomto článku.
POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 21:05 - UNL-SLA 3:1

HC Slovan Ústečtí Lvi – HC Slavia Praha 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 19. Tuček (Slavíček), 40. Žák (Tuček), 46. Slavíček – 50. Novák (Cikánek). Vyloučení: 10:7. Využití: 0:1.

Sestavy:
HC Slovan Ústečtí Lvi: Petrásek (Husa) - Hříbal, Kubín, Ponikelský, Rektořík, Sova, Andres, Med, Medjavý, Žák, Richter, Slavíček, Purma, Janča, Bezpalec, Ptáček, Ehrlich, Urban, Tuček, Palán, Trlica.

HC Slavia Praha: Mouček (Dlouhý) - Barák, Tichý, Šíma, Hruška, Humpolíček, Krejčí, Krejčík, Novák, Cikánek, Hellar, Koubek, Kubát, Kadlec, Wszolek, Muller, Süsser, Tůma, Poletín, Suchánek.

První třetina žádné útočné závody nepřinesla, přestože Slavia předváděla vyspělý kombinační hokej. Lvíčci však po debaklu s Plzní vylepšili defenzivu a i díky výbornému Petráskovi v brance eliminovali všechny příležitosti hokejistů v červeném. Ústečtí vystrkovali růžky i směrem dopředu a v devatenácté minutě se díky trefě Ondřeje Tučka ujali vedení.

I druhé dějství pokračovalo v nastoleném trendu, kdy Slavia dokázala soupeře dostat pod velký tlak avšak s nulovým efektem. Naproti tomu Ústí těžilo především z rychlých brejků. Velkou příležitost neproměnil Slavíček, když na modré uzmul obránci kotouč a zamířil na brankáře. V situaci 2 na 1 o několik minut později Richter volil střelu, jež od brankáře zamířila do tyče, a od té se odrazila mimo branku. Branku si Lvíčci schovali opět až na samý závěr třetiny, kdy se i s trochou štěstí z úhlu prosadil Martin Žák.

V úvodu závěrečné třetiny sehrála Slavia dvě přesilové hry, při kterých si vytvořila mnoho slibných šancí. Všechny však zneškodnil hrdina zápasu Michael Petrásek. Odvážné vyhození kotouče přes všechny čáry ve vlastním oslabení jen demonstrovalo jeho sebevědomí. Další ránu pak červeným zasadil Bohumil Slavíček, když proměnil trestné střílení nařízené po faulu na unikajícího ústeckého hráče. Když ze hry Slavie začal být patrný pocit zmaru, zaznamenal čestný úspěch Novák. Zvrat však již pozorná lví obrana v čele s Petráskem nepovolila.

Ohlasy trenérů:
František Richter (Ústí n. L.): Po nelichotivém výsledku s Plzní jsme podali o 100% lepší výkon podpořený brankářem Petráskem. Kluci dodržovali stanovenou taktiku a naše hra hned vypadala jinak. Ráno nás čeká zápas s Karlovými Vary, pravděpodobně nastoupíme ve stejném složení.

RI Okna Zlín – HC Lasselsberger Plzeň 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Káňa (Matějíček), 27. Šlahař (Vodný), 54. Vodný – 3. Straka P. (Culek), 37. Váchal (Petruška). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0.

Sestavy:
RI Okna Zlín: Zavadil (Kašík) – Matějíček, Hampl, Sadil, Zámorský, Řezníček, Zábojník, Haloda, Káňa, Šlahař, Vodný, Kopún, Šoula, Žůrek, Tomaník, Holík, Lacina, Smetana, Chovanec, Kubát, Merta.

HC Lasselsberger Plzeň: Will (Král) – Šimandl, Štrunc, Kettner, Ruprecht, Hrbas, Blumentrit, Karpíšek, Petruška, Holeček, Jonák, Pacanda, Culek, Strnad, Baxa, P. Straka, Hájek, Babický, Sedláček, Váchal, Erben, J. Straka.

První dvacetiminutovka nabídla svižné hokejové představení, ve kterém opticky dominovali hokejisté z Valašska. Ti především v úvodních deseti minutách soupeře mačkali a Plzeň vyjížděla jen k občasným protiútokům. Paradoxně právě z jednoho takového brejku padla branka na 0:1. Zlínské trápení v koncovce ukončil až Jan Káňa v přesilové hře. Obě mužstva si také připsala po jedné nastřelené tyči, za hlavu se chytal nejprve zlínský Smetana, o pár minut později jej následoval plzeňský Pacanda.

Jen krátká pauza mezi prvním a druhým dějstvím se na mladících pramálo podepsala a pokračovalo se v nastoleném vysokém tempu. Plzeňský P. Straka sice v úvodu promarnil nadějný nájezd na Zavadila, jinak však opět dominovali Zlínští, kteří šli i díky štěstí v přesilové hře do vedení. Závěr druhé třetiny ale jednoznačně patřil dorostencům Plzně, kteří soupeře pouštěli z pásma jen sporadicky. Drtivý tlak nakonec vyústil ve vyrovnávací branku Váchala.

V závěrečné dvacetiminutovce nabírali hráči tempo jen pozvolna, vyložených šancí bylo poskrovnu a zdálo se, že se oba celky spokojí s remízou. Pak však přišla přesná trefa zlínského Michala Vodného a rázem začaly ty pravé hokejové dostihy. Ze všech tutovek jmenujme alespoň samostatné úniky plzeňského Culka a zlínského Tomaníka. Oba však ztroskotali na výtečných brankářích, a hokejisté Zlína se proto mohli radovat z vítězství 3:2.

Zdeněk Albrecht (Zlín): Jsem spokojený především s první a třetí třetinou, ve kterých jsme si vytvořili šance, bohužel jsme jich mnoho neproměnili. Do dalších utkání nic měnit nebudeme, chceme je všechna vyhrát.

Miroslav Přerost (Plzeň): Utkání bylo velmi vyrovnané, myslím si, že spravedlivějším výsledkem by byla remíza. Zlín předvedl velice dobrý hokej a ukázal, že patří k favoritům soutěže. V závěru jsme udělali jednu fatální hrubku, na druhou stranu jsme měli dvě vyložené šance, které jsme neproměnili. V takto vyrovnaných zápasech rozhodují maličkosti a štěstí a to dnes bylo na straně soupeře.

HC Energie Karlovy Vary – HC Slavia Praha 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Fusek (Putyera), 5. Vaněk (Hampl), 54, Funk (Flieger). Vyloučení: 7:9, navíc Krejčí (SLA) 10 min. OT.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Endál (Habal) – Konečný, Dlapa, Schopf, Škrdle, Valeš, Špila, Vachovec, Flieger, Hampl, Chocholáč, Liška, Fusek, Putyera, Schusser, Frk, Winkler, Baar, Kubáč, Vaněk, Záhora, Funk.

HC Slavia Praha: Dlouhý (Mouček) – Barák, Tichý, Šíma, Hruška, Humpolíček, Krejčí, Krejčík, Novák, Cikánek, Hellar, Koubek, Kubát, Kadlec, Wszolek, Muller, Süsser, Tůma, Poletín, Suchánek.

Energetici svého druhého soupeře na turnaji dokonale zaskočili a nerozehraní slávisté už po pěti minutách prohrávali o dva góly. Zatím nejrychlejší branku dosavadního průběhu karlovarského klání přichystal Putyera z kruhů přesně střílejícímu Fuskovi už v 17. vteřině. A po chvíli nešetrně fauloval u mantinelu Krejčí, čehož domácí opět bezezbytku využili. Dominik Vaněk si najel před branku a Hamplovu příhru přetavil milimetrovou střelou do horního růžku ve vedení Energie 2:0. Přestože se Pražané brzy rozkoukali a vyrovnali hru, do první pauzy s výsledkem nepohnuli. Nejblíže byl Poletín, který pálil z pěti metrů do opuštěné poloviny branky, ale hbitý gólman Endál vše zachránil nataženou rukou.

Přestože druhá část branky nepřinesla, hrál se hodně rychlý a pohledný hokej s příležitostmi na obou stranách. Skvělé zákroky ale předváděli oba brankáři. Slávista Dlouhý měl při svém nejtěžším zásahu i trochu štěstí, když Funkovu dělovku od modré vyrazil nad sebe a puk se pak kutálel okolo tyčky k zadnímu hrazení. Za chvíli se na slávistickou svatyni řítil Kubáč, ale nastřelil pouze levou tyč. Na druhé straně se vytasil Endál s nádherným semaforem proti příklepu Poletína.

Ve třetí dvacetiminutovce udrželi vysoké tempo pouze domácí borci, kteří zasypali slávistického gólmana Dlouhého několika velice nebezpečnými střelami. Úplně sám proti gólmanovi se ocitl Chocholáč, jehož Dlouhý vychytal efektní lapačkou, později se Vachovec uvolnil parádní otočkou, jenže finální zakončení postrádalo důraz. A selhal i Hampl, který z jasné pozice nastřelil lem brankářova dresu. Vše tak vzal do rukou Funk. Ten se v přesilovce příliš nerozmýšlel a od modré propálil vše, co mu stálo v cestě. Energie si tak připisuje po zlepšeném výkonu první tři body do tabulky turnaje. Premiérové čisté konto navíc zaznamenal karlovarský brankář Endál.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): Určitě jsme sehráli lepší utkání než ráno, a to hlavně proto, že jsme neudělali takové ty malé chyby, které nakonec dělají velké rozdíly. Teď jsme se těchto chyb vyvarovali a také díky dobrému nástupu do utkání jsme zápas zvládli. Brankář Endál potvrdil svoje kvality.

Ladislav Slížek (Slavia Praha): Úvodní desetiminutovka byla z naší strany velice špatná. Tento problém ale bohužel řešíme už sedmým zápasem a je to pořád stejné. Doufám, že si to kluci do dalšího zápasu uvědomí a že začneme lépe, koncentrovaněji a že se nám konečně podaří vstřelit nějaké branky. Náš největší problém totiž bylo neproměňování našich šancí. Chybí nám finální přihrávka a je tam i malý důraz na brankovišti. Sice jsme měli optickou převahu, ale dvě třetiny jsme prohráli na střely.

HC Lasselsberger Plzeň – HC Slovan Ústečtí Lvi 8:1 (3:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. Petruška (Babický, Štruncl), 7. P. Straka, 22. P. Straka (Ruprecht), 38. Váchal (Erben, Hájek), 38. Hrbas (Pacanda), 44. P. Straka (Hrbas), 49. Jonák (Erben, Blemntrit), 56. P. Straka (Hrbas, Pacanda) - 23. Ehrlich (Ptáček, Rektořík). Vyloučení: 5:6, navíc Purma (UNL) 10 min. OT. Využití: 3:0.

Sestavy:
HC Lasselsberger Plzeň: Král (Will) - Šimandl, Štrunc, Kettner, Ruprecht, Hrbas, Blumentrit, Karpíšek, Petruška, Holeček, Jonák, Pacanda, Culek, Strnad, Baxa, P. Straka, Hájek, Babický, Sedláček, Váchal, Erben, J. Straka, Špaček.

HC Slovan Ústečtí Lvi: Husa (Petrásek) - Hříbal, Kubín, Ponikelský, Rektořík, Sova, Andres, Med, Medjavý, Žák, Richter, Slavíček, Purma, Janča, Bezpalec, Ptáček, Ehrlich, Urban, Tuček, Palán, Trlica.

Obě mužstva nastoupila na led s dostatečnou odvahou a razancí, leč od začátku dávala Plzeň najevo, že má navrch. V tomto utvrdila hned ve druhé minutě, kdy hráč Plzně Petruška dorážkou otevřel skóre. Hned nato byl vyloučen plzeňský Hrbas na dvě minuty za nedovolené bránění. Ústečtí tak měli šanci v přesilové hře vyrovnat, ale nedařilo se jim, stejně jako v dalším průběhu prvního dějství. Celá hra neztrácela na svižnosti a už v 6. minutě zvýšil na 2:0 P. Straka. Od modré čáry, kde zpracoval puk, sjel sám až k bráně, kde se mu po menší strkanici podařilo vsunout puk za brankovou čáru. Plzeňští si byli jisti v kramflecích a i nadále hře dominovali. Svou převahu vyjádřili před první sirénou ještě jednou, to když P. Straka v přesilovce s přehledem zavěsil nad brankářovo rameno.

Na začátku druhé části se plzeňská převaha zcela vytratila a víc ze hry měli rázem překvapivě Severočeši. A ti svou šanci rychle využili, když hbitý Ehrlich našel skulinu mezi Královými betony. Další šance ale Lvi spálili a v závěru třetiny se vydali Plzeňští na trestnou výpravu. Ve 38. minutě prokázal svůj důraz Váchal, chvíli po něm i Hrbas a o výsledku bylo jasno.

Ve třetí dvacetiminutovce už totiž Severočeši poněkud rezignovali, zatímco modrobílý soupeř nadále létal ze strany na stranu. A za svou píli byli hráči Lasselsbergeru hned třikrát odměněni. Ve 44. minutě zkompletoval ranou do šibenice hattrick P. Straka, parádní blafák do bekhendu vykouzlil před Husou Jonák a vše zakončil svým čtvrtým gólem v zápase P. Straka. Hráč zápasu při svém posledním zářezu prokázal především dobrý postřeh, neboť Hrbasovu střelu od modré tečoval naprosto nechytatelně.

František Richter (Ústí nad Labem): V přátelském utkání jsme dali příležitost všem našim hráčům a Plzeň ukázala svojí kvalitu. My jsme zkoušeli různé hráče, kteří k nám přišli, šanci dostal i nový gólman. Teď už se soustředíme na zápas se Slavií Praha a příležitost dostanou zase jiní hráči.

Miroslav Přerost (Plzeň): Přijeli jsme těsně před utkáním a v první třetině, než jsme se dostali do tempa, nás soupeř několikrát zatlačil. Pak jsme však byli lepší v individuálních činnostech a utkání jsme rozhodli ve svůj prospěch.

HC Energie Karlovy Vary – RI Okna Zlín 1:5 (0:0, 1:1, 0:4)

Branky a nahrávky: 22. Vaněk (Hampl, Schusser) – 26. Šlahař (Káňa), 45. Šlahař (ts), 48. Šoula (Kopún), 55, Vodný (Šlahař), 59. Tomaník (Holík). Vyloučení: 4:4, bez využití.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Habal (Nechvátal) – Konečný, Dlapa, Schopf, Škrdkle, Valeš, Hluchý, Sýkora, Šik, Flieger, Andreas Hampl, Chocholáč, Liška, Fusek, Putyera, Schusser, Švec, Winkler, Baar, Kubáč, Vaněk, Kverka.

RI Okna Zlín: Zavadil (Kašík) – Matějíček, Radek Hampl, Sadil, Zámorský, Řezníček, Zábojník, Haloda, Káňa, Šlahař, Vodný, Kopún, Šoula, Žůrek, Tomaník, Holík, Lacina, Smetana, Chovanec, Kubát, Merta.

Plni síly vstoupili hráči obou týmu do zápasu svižně a slušné tempo jim vydrželo po celou první třetinu. Na skóre se to ovšem nikterak neprojevilo. Když už totiž náhodou povolila obranná hradba, zaskočili pohotoví brankáři. Více práce měl zlínský Kašík, jenž musel čelit nepříjemnému bekhendu Šika, dorážce odražené střely Fuska a úniku Švece. Úspěšný byl ale i jeho protějšek Habal, na nějž si nepřišel po pěkném uvolnění ve středním pásmu Šlahař a stejný hráč se nemohl radovat ani později ve vlastním oslabení, když hledal skulinku v horní části branky.

Při kratičké přestávce nemohli mladí hokejisté příliš vychladnout a možná i to se projevilo na střeleckém procitnutí. Už ve 22. minutě si na nádherný a zcela nečekaný pas Hampla z rohu kluziště najel Dominik Vaněk, který přesnou střelou švihem nedal brankáři šanci. Srovnáno ale bylo bleskově. Šlahař s Káňou dokonale rozebrali domácí obranu a prvně jmenovaný nekompromisně zavěsil pod horní tyčku. Nabuzení Valaši pak mnohem častěji než dříve zaměstnávali karlovarského gólmana. A Vladislav Habal se musel nejednou vyznamenat. V polovině utkání pěkně ztížil střelecký úhel Matějíčkovi, jenž se prokličkoval až před brankoviště, po chvíli znemožnil Habal pohotovým zákrokem holí zakončení Šlahařovi a vrcholný zákrok si mladá maskovaná naděje schovala proti tutovce Žůrka mířícího z jasné pozice mezi kruhy.

Závěrečná třetina patřila plně zlínským střelcům. Do vedení je poslal ve 45. minutě po přesně nařízeném trestném střílení forhedovou střelou Šlahař. Už za tři minuty se hosté radovali potřetí, to když Šoula dotáhl do zdárného konce dlouhý bekhendový blafák. Aby toho pro Karlovy Vary nebylo dost, ostřelování v modrožlutém podání pokračovalo dále. Michal Vodný se uvolnil u mantinelu, sjel si mezi kruhy a přesnou ranou k tyči zajistil svému týmu klid do závěrečných minut. Ty si ještě zpříjemnil Tomaník, jemuž nedělalo problém zavěsit pod horní tyčku nešťastného Habala. V posledních vteřinách se o korekci pokusil Vaněk, ale domácím dnes nebylo přáno.

Karel Mlejnek (HC Energie): Soupeř nás dostal od první třetiny pod tlak. Bylo vidět, že Zlín už má uzavřený kádr pro extraligu, kdežto my stále držíme v týmu 26 hráčů. Kádr chceme zužovat až po tomto turnaji, který nám slouží jako příprava. Nicméně je pravda, že jsme ve druhé polovině utkání totálně propadli. Do dalšího utkání nastoupí jedna nová lajna, která v tomto zápase nehrála.

Zdeněk Albrecht (RI Okna Zlín): Lepší jsme byli až od poloviny zápasu. V první části nám vázla rozehrávka. Zvedl nás vyrovnávací gól, potom už jsme začali hrát naší hru, kterou trénujeme a na kterou jsme zvyklí.