Mladí energetici vybojovali stříbro na turnaji Akademií

Závěrečnými turnaji o konečné umístění vyvrcholila ve středu 16. března Dlouhodobá turnajová soutěž hráčů do 14 let, které se v letošní sezoně zúčastnily kluby nesoucí status Akademii ČSLH a také dva přizvané týmy na tento post čekající. Finálové klaní o pořadí na prvním až čtvrtém místě přivítaly Karlovy Vary, jako tým s největším ziskem bodů v kvalifikačních turnajích. Za účasti pražské Sparty, jihlavské Dukly, severočeského Litvínova a pořádajícího západočeského týmu, se z celkového prvenství nakonec radovali mladí hokejisté Litvínova, kteří v gólově bohatém finálovém duelu zdolali Energii v poměru 9:6 a mohli se radovat ze zisku poháru pro vítěze 5. ročníku této nadstavbové soutěže. V souboji o třetí místo udolali hráči Dukly Jihlava pražskou Spartu 5:4 po samostatných nájezdech.

Finále v duchu podkrušnohorského derby

Do závěrečného utkání letošní DTS vstoupili lépe domácí hokejisté, kteří hned v úvodní minutě otevřeli skóre finálového duelu, když svůj nájezd z pravé strany úspěšně zakončila nová akvizice v karlovarském dresu, Joshua James Mácha - 1:0. Brzká úvodní branka jakoby předznamenala vývoj celého utkání, ve kterých obrany obou týmů rozhodně nehrály prim. Na začátku páté minuty mohl navýšit vedení Energie při samostatném úniku Dominik Binas, který však sám proti gólmanu Štěpkovi neuspěl a tak přišel hned vzápětí trest na druhé straně, kde se perfektně provedeným backhandovým blafákem postaral o vyrovnání stavu zápasu Jan Myšák - 1:1. Obrat ve skóre hosté dokonali hosté v polovině deváté minuty, když se při vlastním oslabení prosadil Jiří Puczek - 1:2. Jenže radost Severočechů neměla dlouhého trvání. Další vyloučení hostí totiž již dokázali domácí hráči potrestat a to zásluhou přesné rány Dominika Biniase - 2:2. Nejpovedenější pasáž hry si energetici schovali do pasáže kolem poloviny patnácté minuty utkání. V čase 14:27 nejprve vrátil vedení na domácí hokejky Tomáš Smolka, jehož dobře ukrytou střelu hostující brankář neviděl - 3:2. Jen o šestnáct sekund později to bylo již o dvě branky, když se o čtvrtý zásah karlovarských mladíků postaral Tomáš Bílek - 4:2. Šokovaní hosté se pár minut marně snažili vrátit do hry, k tomu jim pomohla až branka z úvodu devatenácté minuty, když se po vyhraném buly v útočném pásmu dostal puk rychle na hůl Lukáše Stehlíka a ten sám před brankářem Bednářem nezaváhal - 4:3. Domácí si však ještě před koncem první ze dvou třetiny připravili ještě jednu gólovou odpověď a nečekali s ní dlouho. V čase 18:46 z pravého kruhu vypálil Pavel Novák a při jeho ráně nemohl mít hostující gólman rozhodně čisté svědomí. Když dvacet vteřin před úvodní sirénou zahodil tutovku domácí Binias, jenž sám před Štěpkou trefil pouze hranu jeho lapačky, odcházeli do kabin spokojenější karlovarští hokejisté.

Úvod druhé části lépe vyšel hráčům litvínovského týmu, kteří se v polovině dvaadvacáté minuty dostali po chybě domácí obrany v rozehrávce do velké příležitosti. Vopat se zjevil s pukem na holi sám před domácím brankářem Bednářem, proti kterému však neuspěl a podobně si vedl při následné dorážce z ostrého úhlu i jeden z jeho spoluhráčů, jenž minul odkrytou klec Energie! Skóre se tak měnilo až na počátku dvacáté osmé minuty, kdy se nejprve po krásné individuální akci neprosadil litvínovský kapitán Myšák, odražený puk však dostal backhandem z pravé strany poslal do branky Lukáš Stehlík - 5:4. Zřejmě rozhodující pasáž utkání pak přišla na konci třicáté minuty, kdy hosté dvěma góly v rozmezí pouhých šesti vteřin překlopili misky vah na svojí stranu. Nejprve se v čase 29:41 postaral o srovnání průběžného skóre Jan Myšák, který svůj průnik domácí obranou zakončil backhandovou střelou mezi Bednářovy betony - 5:5. Jen o šest vteřin později už Litvínov vedl, když se parádní ranou zpoza kruhů trefil do levého horního rohu karlovarské branky Jiří Puczek - 6:9. Na začátku 34. minuty skončilo finále pro litvínovského Limanovského, který neudržel jazyk za zuby a po pár ostrých slovech na adresu hlavního rozhodčího Schopfa obdržel desetiminutový osobní trest. Čas 35:44 přinesl další branku v domácí síti, kdy Bednář ramenem vyrazil střelu Stehlíka z mezikruží, stejně ta i následný pokus Slavíka, na dorážku z hole Jana Myšáka však již byl krátký a hostující kapitán tak touto brankou zkompletoval svůj hattrick - 5:7. Domácí ale nesložili zbraně a o minutu později to bylo znovu jen o gól poté, co velký tlak energetiků před Štěpkovou brankou přetavil v šestý gól domácích Dominik Binias - 6:7. Za dalších šedesát sekund mohli hosté vést opět o dva góly, jenže Stehlíkovu nahrávku poslal jeden z jeho spoluhráčů jen do levé tyče domácí svatyně! Definitivní pojistku tak na vítězství hostů přidal při karlovarské hře bez brankáře Jan Myšák, který puk poslal přes celé kluziště až do opuštěné domácí klece - 6:8. Ještě jeden gól si pro finále připravil litvínovský kapitán a kanonýr Jan Myšák, když prázdnou karlovarskou klec trefil tentokrát ze středního pásma a svou pátou brankou v zápase upravil gólový účet zápasu na konečných 6:9 pro Litvínov.

HC ENERGIE KARLOVY VARY - HC LITVÍNOV 6:9 (5:3, 1:6)

Branky a nahrávky: 1. Mácha (Bílek), 10. Binias (Novák, Korčmaroš), 15. Smolka (Binias), 15. Bílek (Matoušek, Mácha), 19. Novák (Korčmaroš, Benda), 37. Binias – 5. Myšák, 9. Puczek (Háva, Hamšík), 19. Stehlík (Myšák), 28. Stehlík (Myšák, Baláž), 30. Myšák (Stehlík, Kroupa), 30. Puczek (Skuhrovec), 36. Myšák (Slavík, Stehlík), 39. Myšák, 40. Myšák
Rozhodčí: Schopf – Suchý, Glanc
Vyloučení: 3:3, navíc Limanovský (LIM) 10 minut
Využití: 1:1.
Diváci: 87.

Jihlava v boji o bronz úspěšnější

Souboj o konečné třetí místo začali lépe hokejisté jihlavské Dukly, kteří se hned zkraje utkání utrhli do dvougólového vedení a po brankách Matyáše Machovského to bylo na konci šesté minuty 2:0. Sparťané však ještě během první periody dokázali srovnat skóre a rovněž u toho byl jen jediný muž, František Konopásek, který na začátku desáté minuty snížil náskok Dukly, a v čase 15:37 při vlastním oslabení stanovil skóre na 2:2, které vydrželo až do konce úvodní dvacetiminutovky.

I ve druhé třetině se oba týmy střídaly ve vedení. To jihlavské trefil v polovině 26. minuty Matouš Menšík, hosté pak kontrovali brankou Radek Vítů na 3:3 a krátce před vypršením poloviny poslední periody otočil vývoj zápasu na sparťanskou stranu znovu František Konopásek, jenž tak dokonal hattrick. Sparta držela těsné vedení až do času 38:36, kdy se rovněž potřetí v zápase trefil Matyáš Machovský, jenž tak poslal duel do nájezdů.

V nich se pražené dostali do vedení v první sérii brankou Klima, na kterou poté odpověděl Čermák a celý boj o bronz v poslední sérii nájezdů rozhodl Matouš Menšík. Bronz tak po vítězství 5:4 putoval do Jihlavy, na Spartu zbyla nepopulární čtvrtá pozice.

HC DUKLA JIHLAVA - HC SPARTA PRAHA 5:4 po nájezdech (2:2, 2:2)

Branky a nahrávky: 3. Machovský (Chlubna), 6. Machovský (Chlubna), 26. Menšík (Čermák, Malenovský), 39. Machovský (Chlubna), rozh. náj. Menšík – 10. Konopásek, 16. Konopásek (Matějka), 28. Vítů (Konopásek, Škarda), 30. Konopásek (Škarda)
Rozhodčí: Kostourek – Suchý, Schopf
Vyloučení: 1:3.
Využití: 1:0.
V oslabení: 0:1
Diváci: 47.

Výsledky semifinálových utkání

HC ENERGIE KARLOVY VARY - HC SPARTA PRAHA 5:2 (0:1, 5:1)

Branky a nahrávky: 21. Novák (Kosina), 21. Matoušek (Mácha), 31. Novák (Korčmaroš, Binias), 33. Mareček (Benda, Smolka), 40. Matoušek – 18. Škarda (Konopásek), 36. Slavíček (Klimo).
Rozhodčí: Kostourek – Belko, Glanc
Vyloučení: 4:2.
V oslabení: 1:0
Diváci: 215.

HC LITVÍNOV - HC DUKLA JIHLAVA 6:2 (3:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 11. Nikl (Vopat), 15. Limanovský (Puczek), 16. Stehlík (Jonák), 24. Myšák (Stehlík), 24. Myšák (Hamšík, Stehlík), 39. Puczek (Skuhrovec, Limanovský) – 12. Kochrda (Machovský), 32. Chlubna (Čermák).