Sledge hokejistům došel střelný prach, první místo přenechali Zlínu

Karlovarští Žraloci odstartovali období odvet u východních soupeřů, nad kterými zaznamenali v prvním kole doma dvě výhry. Už u slovenského protivníka v Púchově se projevily jisté problémy, ale bídnou druhou třetinu dokázali Sharks ještě překrýt sedmi vstřelenými góly. Ve Zlíně pak zklamala muška Západočechy nadobro a i přes jinak dobrý výkon přenechali po porážce 0:4 první místo právě konkurentovi z Moravy.

Bencont Dolný Kubín - SKV Sharks Karlovy Vary 5:7 (0:2, 5:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Stašák (Joppa), 23. Joppa, 24. Joppa (Ferenčík), 29. Joppa (Rauš), 29. Joppa (Stašák) - 9. Berger (M. Geier), 13. Forgo, 23. Berger (M. Geier), 30. Berger (M. Geier), 38. M. Geier (Forgo), 41. M. Geier, 43. Berger (Hrbek). Rozhodčí: Hus, Hodoň. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváků: 29.

Dolný Kubín: Pastucha (od 16. Lepáček) - Štít, Joppa, Rauš, Stašák, Kardoš, Zanovit, Ferenčík, Večerek, Gotthardt.

Karlovy Vary: Bozděk (od 29. B. Mach) - Hrbek, Wágner, Berger, M. Geier, Forgo, Schneider, Karafiát, Kovářík, Haas.

V prvním vzájemném utkání porazili Karlovarští slovenské nováčky pod hlavičkou Dolného Kubína vysoko 10:1, ale tentokrát byl připraven úplně jiný scénář. Na vůbec první ohrožení branky v zápase se čekalo až do poloviny třetiny, kdy navíc rodící se tlak Žraloků přerušilo vyloučení. To hosty paradoxně nabudilo k vyšší aktivitě a v závěru Wágnerova trestu otevřel skóre Jiří Berger. Ve 13. minutě využil Kardošova námazu Jiří Forgo a zadarmo zvýšil na 0:2.

Potom ale poklidnou periodu vystřídalo něco nečekaného. V 18. minutě dostal luxusní prostor před Bozděkem Miroslav Stašák a z voleje snížil. Forgo s Geierem sice nevyužili brejk dvou na nikoho, ale když v čase 22:01 zakončil další přečíslení Jiří Berger, mohli se Žraloci uklidnit. Jenže za pouhých 13 sekund dal Martin Joppa další kontaktní branku a rezervoval si pro sebe zbytek třetiny.

Obrana Karlových Varů přestala existovat, zkušení hráči předváděli těžko pochopitelné chyby a slovenský střelec neváhal. Joppa v průběhu pěti minut přidal další čtyři trefy a otočil stav až na 5:3 z pohledu domácích. Při všech gólech byl vždy zcela sám před brankou, na což doplatil střídáním gólman Bozděk. I nastoupivší Mach byl okamžitě přivítán prvním pukem v síti. V poslední minutě třetiny navíc Stašák trefil horní tyč. Abnormální hru v té chvíli vedoucího celku celé soutěže ukončil až půl minuty před sirénou Jiří Berger, jenž z rychlého útoku snížil na 5:4.

Na začátku poslední části ještě přihodili polínko do ohně arbitři zápasu odesláním hostů do tří, domácí ale nabídnutou výhodu nevyužili. Od té chvíle se hrálo pouze na slovenskou branku, obrat pak zařídil kapitán Michal Geier. Po dlouhém tlaku přetavil Forgův pas ve vyrovnání a se štěstím přidal i vítěznou trefu, když si Lepáček srazil přízemní střelu za čáru. Definitivní uklidnění přinesla přesilovková individuální akce Jiřího Bergera ze 43. minuty.

Ohlasy

Jiří Berger (Karlovy Vary): "Nejradši bych to vypípal... Bylo to vydřené vítězství, určitě jsme si zápas představovali jinak. Zkomplikovali jsme si to vlastními chybami, nejméně na tři góly jsme soupeři namazali na hokejky. Ve druhé třetině jsme soupeře podcenili a pak jsme museli máknout, abychom výsledek otočili."

SHK Lapp Zlín - SKV Sharks Karlovy Vary 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 21. Šafránek, 35. Stodůlka (Julina, Šafránek), 38. Šafránek (Palát), 45. Julina. Rozhodčí: Wesley, Hradil. Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváků: 40.

Zlín: Matoušek - Julina, Z. Hábl, Šafránek, Fojtík, Palát, Stodůlka, Ligda, D. Hábl, Slováček.

Karlovy Vary: B. Mach - Hrbek, Wágner, Berger, M. Geier, Forgo, Schneider, Karafiát, Kovářík, Haas.

Šlágr kola mezi druhým a prvním odstartoval na zlínském ledě aktivitou karlovarského celku. Matouška dvakrát neúspěšně zaměstnal Geier, po třetí šanci kapitána Sharks neuspěl s dorážkou ani Forgo. S přibývajícím časem se začali rozjíždět i domácí, Šafránkův pokus Mach napodruhé zastavil těsně před brankovou čárou. I když v závěru patnáctiminutovky působil živěji Zlín, skórovat mohl na druhé straně Forgo. Dorážku Bergerovy rány však namířil nad horní tyč.

Pohledný sledge hokej pokračoval i po změně stran. Geier sice ztrátou kotouče nabídl šanci Fojtíkovi, ten ji ale nevyužil. Brejk dvou na jednoho pak přerušil v poslední chvíli vracející se Z. Hábl a nakonec ve 20. minutě předvedl skvělý přesun v brankovišti a vynulování další Forgovy tutovky Matoušek. To muselo hosty mrzet, protože o minutu později Zdeněk Šafránek ujel z kruhu pro vhazování a i když se s předstihem radoval, rozhodčí ukázal gesto gólu až když si Mach srazil ležící puk do branky.

Po neúspěšné zlínské přesilovce Fojtík hezky přenechal do jízdy Z. Háblovi, kterého s menšími problémy vychytal Mach. Žraloci si pak do přestávky vytvořili místy výrazný tlak, ale ani nájezd Schneidera s Geierem, ani další obrovská šance Forga před rozhozeným Matouškem se neujaly. Zlín už těsné vedení do sirény ubránil.

I poslední dějství začalo snahou Karlovarských o vyrovnání, jenže Geier trefil z dalšího přečíslení jen vzdálenější tyč zlínské branky, Forgo znovu neproměnil dorážku do odkryté klece a Sharks byli za všechny promarněné šance potrestáni. Nevyhození puku z obranného pásma přetavil v úspěšnou dorážku Julinovy střely Petr Stodůlka, vzápětí musel Mach ještě zasahovat proti osamocenému D. Háblovi. Ve 38. minutě navíc Zdeněk Šafránek na hranici faulu odzbrojil Hrbka a z nulového úhlu možná i s Geierovou tečí zvýšil na 3:0.

O vítězi bylo prakticky rozhodnuto, přesto se ještě dostal do jedné čistokrevné šance Jiří Forgo, kterému ale tentokrát nebylo přáno. 69 sekund před koncem byl vyloučen zlínský kapitán Z. Hábl a při hře čtyř proti šesti zpečetil výsledek na 4:0 pro domácí gólem do prázdné branky Pavel Julina.

Ohlasy

Jan Matoušek (Zlín): "Dobře jsme se na tento důležitý zápas připravovali. Řekl bych, že na začátku byly Vary lepší a měly nějaké šance, které ale nevyužily. Pak jsme se srovnali a to, že jsme dali ve druhé třetině gól, nám pomohlo k tomu, abychom se psychicky zvedli a ve třetí třetině drželi zápas víc ve svých otěžích. Měli jsme i štěstíčko, které je potřeba v každém zápase - za stavu 1:0 Vary dvakrát netrefily skoro prázdnou branku a jednou tam zvonila tyčka. Já jsem si zápas dnes opravdu užíval a přál bych si, abychom hráli víc takových zápasů, protože to je fakt hokej a na zápas s Vary se vždycky těšíme."

Jiří Forgo (Karlovy Vary): "Jako hlavní důvod prohry bych viděl chybějící štěstí v zakončení. Šancí jsme měli plno, ale góly nám tam nepadly. Herně jsme přitom byli lepší než Zlín. Zlomovým momentem byly určitě moje šance, ale neměl jsem zkrátka svůj den a trefil jsem vždycky gólmana. Teď musíme udržet aspoň druhé místo a vrátit to Zlínu ve finále."