Starší dorostenci po velkém boji opět padli a v play-off končí

SD: HC Energie - HC Sparta Praha 4:5p (0:2, 3:1, 1:1 - 0:1)
Karlovarští energetici se snažili ve druhém domácím utkání v řadě srovnat stav osmifinálové série se Spartou. Po pondělní vysoké porážce se tentokrát energetici předvedli v lepším světle a dokázali otočit skóre z 0:2 na 3:2. Favorizovaná Sparta si vzala vedení zpět, ale energetici po týmovém výkonu v předposlední minutě vyrovnali. Ve třetí minutě prodloužení sparťané znovu udeřili a zajistili si postup do čtvrtfinále.
Extraliga staršího dorostu, OF4, út 8.3.2016, KV Aréna
Sparta
4:5p
0:2, 3:1, 1:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 28. Prošek (Vápeník), 32. Bečka (Tlačil, Slabý), 35. Pastyřík (Klejna, Pátek), 59. Tlačil (Hrůša) – 2. Eliáš (Safin, Šmerha), 11. Nacházel (Šmerha), 39. Šmerha (Jeřábek, Vízner), 53. Dubský (Michnáč), 63. Michnáč (Komárek). Rozhodčí: Petružálek – Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 167. Střely na branku: 29:46.
Karlovy Vary: Beran – Vápeník "A", Klejna, Bernáth, Štaif, Pátek, Hrůša, Kala – Bečka, Kurfürst "C", Prošek, Pastyřík, Horký "A", Šýla, Tlačil, Halberštát, Salnikov, Hoang, Slabý, Habr
Sparta: Wolf – Jeřábek "A", Sedliský, Vandas "A", Eliáš, Vízner, Janda, Horský – Dubský, Komárek "C", Michnáč, Šmerha, Schwamberger, Safin, Maršoun, Nacházel, Wojnar, Šrámek, Švarc, Šišolák

Do utkání vstoupily oba týmy plný sil velmi aktivně. Jako první se na kotouči po úvodním vhazování ocitli domácí, kteří se ihned vydali do obranného pásma pražské Sparty. Při karlovarském útočení na hosty došlo k faulu, a Sparťané si tak zahráli první dvouminutovou přesilovou hru. Pražané při přesilové hře soupeři velmi dominovali. Po přihrávce na modrou vystřelil nebezpečnou střelu Safin, tu karlovarský brankář Beran vyrazil, ale kotouč se dostal na hůl volnému Filipu Eliášovi, jenž bez větších potíží zasáhl Beranovu svatyni, a otevřel skóre zápasu. Jedna vstřelená branka pocit jistoty hostujícímu týmu určitě nedala, a tak dále pokračovali v nátlaku na domácí i po skončení přesilové hry. Pátá minuta karty otočila a přinesla přesilovou hru pro domácí. Sparťané během hry v oslabení skvěle bránili, takže se Karlovarští do jejich obranného pásma dostávali jen zřídka. Domácím se využít první hry pět na čtyři nepodařilo. V následujících minutách bylo na kotouči vidět více hosty, kteří v jedenácté minutě navýšili svůj jednobrankový náskok. Přesná nečekaná střela Tomáše Nacházela rozvlnila síť karlovarské branky. Ve čtrnácté minutě se opět vylučovalo na straně Sparty. Domácím se nedařilo udržet útočné pásmo ani během přesilové hry, naopak na druhé straně střelou na tyčku rozezněli prostory KV Areny hosté. V závěru se pokoušel rozjetý Kurfürst snížit náskok Sparty, ale nepodařilo se, po jeho střele se kotouče opět ujali Pražané.

Druhá třetina měla stejný začátek jako první. Prvního puku se ujali domácí energetici. Do druhé třetiny vstoupili na rozdíl od soupeře velmi aktivně. Pražskou Spartu Karlovarští dlouhou dobu drželi pod silným tlakem. První gól Karlových Varů se snažil vsítit ve 26. minutě Šála, ale i s jeho střelou si Wolf poradil. Hned po Šálově střele se pokoušel prosadit Pastyřík, jenž byl nakonec včas blokován pražskými obránci. O minutu později to však přišlo. Karlovarští dorostenci se po přihrávce Vápeníka na Radka Proška radovali z první vstřelené branky. Energetici měli po většinu času hru pod kontrolou. Nátlak domácích zapříčinil další faul ze strany hostí. Přesilové hry se domácím využít nepodařilo, avšak při hře pět na pět to dokázali. Po skončení přesilové hry se na kotouči stále drželi Karlovarští. Když kotouč skončil na holi Jana Bečky, kterému se podařilo úspěšně zakončit, publikum zajásalo. Energetici vyrovnali stav utkání na 2:2. Po další inkasované brance se hosté snažili převzít si své vedení zpět, což jim domácí nedovolili a naopak opět navýšili. Ve 35. minutě hráli Karlovarští přesilovou hru, při níž kotouč po střele Klejny zasáhl nejen ucho Marka Pastyříka, který nakonec musel kvůli zranění odstoupit ze zápasu, ale také síť pražské branky. Převzetí vedení karlovarské dorostence velmi nabudilo. Ve 39. minutě se Sparťanům podařilo vyrovnat, a tak hra začala od znova. Po přihrávce Jeřábka dostal kotouč za Beranova záda Tomáš Šmerha.

Úvod závěrečného dějství byl pozvlonější. Na kotouči se jako první ocitli hosté, kteří se hned vydali do útoku. Několika střelami od modré potrápili karlovarskou obranu i brankáře. Po chybě hostí se kotouče ujali energetici a zahájili protiútok. Sebou si jistý Wolf měl jejich střely pod kontrolou. Hra se přelévala z pásma do pásma. Oba brankáři předváděli skvělé zákroky a velmi obětavě chytali. Ve 49. minutě se strhla potyčka mezi energetiky a Sparťany. Oba týmy tak byly potrestány vyloučením hlavních aktérů na dvě minuty. Hra čtyři na čtyři nakonec skončila hrou čtyři na tři. Hosté se provinili dalším faulem, a tak byli opět potrestáni. Karlovarští se snažili navýšit a stříleli ze všech stran. Překonat obránce a skvělého Wolfa, se jim během již několikáté přesilové hry však nepodařilo. V 50. minutě stačilo málo a padl další gól Energie. Střela Klejny zasáhla pouze tyčku. Jen co oba týmy naskočily na led v plném počtu, převzala Sparta vedení. Po přihrávce Michnáče střelou zápěstím poslal Spartu zpět do vedení Martin Dubský. Oproti druhé třetině domácí lehce polevili, a tak měli opět co dohánět. V 54. minutě měli ještě možnost zahrát si hru pět na čtyři, ale nezužitkovali ji. I přes velké pochyby o vyrovnání Energie, to Karlovarští opět dokázali a utkání plné zvratů vyrovnali na 4:4. Ve vlastním obranném pásmu se ujal puku Jan Tlačil, který svou přízemní střelou otevřel dveře další karlovarské naději.

V nastaveném desetiminutovém čase měli i přes velkou snahu energetiků hru pod kontrolou Sparťané. Během 62. minuty vysílali na Berana hosté několik střel za sebou, avšak za jeho záda prošla až o minutu později střela Alberta Michnáče, jenž tak svému týmu zajistil postup do čtvrtfinále play-off NOEN Extraligy staršího dorostu.

Karlovarští se za výkon proti Spartě však nemusejí vůbec stydět. Přes špatný úvod do utkání se jim podařilo se Spartou urovnat krok a několikrát vyrovnat. Oba týmy předvedli skvělý výkon. Pro karlovarské dorostence třetí prohra v této sérii znamená konec sezóny. Sparťané se můžou dále snažit probojovat na titul mistra dorostencké extraligy.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že po první třetině, kdy se nám nedařilo a byli jsme opaření dvěma inkasovanými brankami Sparty, jsme odehráli fantastické utkání. Kluci se neskutečně zvedli a dotáhli zápas až do prodloužení. Myslím, že se nemají vůbec za co stydět. Play-off sérii se Spartou jsme odehráli na hraně našich aktuálních možností. Sparta v té sérii byla po většinu času lepší, zaslouženě postoupila, ale myslím, že jsme vypadli s hlavou nahoře.