Žraloci vpluli do semifinále vítězně

Draci Kolín - Nowaco Sharks 3:6 (0:1, 3:2, 0:3). Stav série: 0:1
Až nečekaně dramatickou zápletku mělo první semifinále České sledge hokejové ligy. Přes střeleckou aktivitu karlovarských Žraloků dokázali kolínští Draci dvakrát smazat manko ve skóre a rozhodnutí ve prospěch hostujícího celku přišlo až v posledních minutách třetí třetiny. V nich se Žraloci trefili třikrát a posunuli se tak jednou ploutví do finále. Odveta je na programu na ostrovském ledě příští sobotu.

SK Draci Kolín - SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary 3:6 (0:1, 3:2, 0:3)

Branky: 20. Kubeš (Pabst), 22. Dobruský (Kubeš, Raul), 28. Kubeš (Dobruský) - 13. Nejedlý (T. Berger), 16. M. Geier (J. Berger), 25. J. Berger (M. Geier), 43. J. Berger (Hrbek, Kvoch), 44. M. Geier (Hrbek), 45. Hrbek (M. Geier). Vyloučení: 6:3, navíc T. Berger (Karlovy Vary) 10 minut. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Rozhodčí: Kratochvil - Hollerová, . Diváci: 10. Střely na branku: 8:39. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:6.

SK Draci Kolín: Uhlemann - Kubeš, Hron, R. Buhr, Anderle, V. Buhr, Dobruský, Glier, Najbrt, Novák, Obořil, Pabst, Raul

SKV Nowaco Sharks Karlovy Vary: Janoušek - Nejedlý, Kvoch, M. Geier, T. Berger, Janko, Lindák, Hrbek, J. Berger, Frous

V play-off je možné cokoliv a tak trochu to potvrdilo i první semifinále mezi karlovarskými Žraloky a kolínskými Draky. Ačkoliv měli Žraloci výraznou střeleckou převahu, stav utkání tomu dlouho neodpovídal a připravoval dramatickou zápletku, kterou ukončily až tři karlovarské góly v posledních čtyřech minutách.

Německý brankář Uhlemann ve službách Kolína byl brzy v permanenci, svůj první zákrok si připsal maskou proti Michalu Geierovi. Draci odpověděli akcí tří na jednoho, kterou ale překazil vracející se Jiří Berger. Janoušek si poprvé sáhl na puk po chybné rozehrávce Kvocha, které využil dobře postavený Novák, a o chvilku později Pabst Janouškovu branku přestřelil. První velká šance se urodila po pěti minutách hry. Tomáš Berger tečoval Hrbkovu střelu do Uhlemanna a domácí gólman odolal i dorážce stejného hráče. Žraloci se v první třetině museli vypořádávat s dobře bruslícím soupeřem, který rozrušoval karlovarskou rozehrávku a nedopřával papírovému favoritovi čas na klidné zakončení. Proto většina střeleckých pokusů Sharks končila mimo branku anebo na postavě kolínského gólmana. Teprve v polovině 13. minuty Uhlemannova tvrz padla. Nejprve Tomáš Berger neuspěl před odkrytou brankou, ale vzápětí si zvedl náladu přihrávkou z rohu, kterou šikovnou tečí poslal za brankovou čáru Luboš Nejedlý. Domácí v prvních patnácti minutách karlovarskou branku výrazněji neohrozili, ačkoliv hra se zdála opticky vyrovnaná. Největší zajímavostí byl dvouminutový trest pro brankáře Uhlemanna za napadení Tomáše Bergera.

Na konci první třetiny byl vyloučen Nejedlý za seknutí do brankáře, ale Draky mohla přesilová hra spíše mrzet. Po 35 sekundách druhého dějství totiž Jiří Berger nahrál rovnoběžně s brankovou čárou Michalu Geierovi a ten v oslabení zvýšil bekhendem do odkryté klece na 0:2. V polovině 18. minuty se zaskvěl semafor "made in Germany" proti Hrbkově střele zápěstím do horního rohu. Zákrok se ukázal jako klíčový vzápětí. Místo pohodlného stavu 0:3 neuhlídala žraločí obrana dostatečně dvojici Pabst - Kubeš, první jmenovaný přihrál z rohu a Pavel Kubeš první střelou Kolína ve druhé třetině snížil na 1:2.

V dalších minutách bylo na poděbradském ledě pěkně horko. Půl minuty po Kubešově trefě zmařil další stoprocentní šanci Tomáš Berger, který nedorazil puk u vzdálenější tyče. Hned vzápětí se na druhé straně odrazil puk mezi kruhy k Pabstovi, ale ten v tísni zakončoval po ledě a Janoušek stihl zasáhnout. Následně šli v rychlém sledu za sebou na dvě minuty ze hry karlovarští Kvoch a Tomáš Berger, před Kolínem se otevřela možnost 99sekundové převahy pěti proti třem a po pouhých dvaceti sekundách bylo vyrovnáno. Janoušek nejprve skvělým zákrokem vychytal Kubeše, ovšem odražený kotouč pohodlně uklidl do prázdné branky Radek Dobruský. V pokračující klasické početní výhodě Kolína odvedli ukázkovou práci v oslabení Jiří Berger a Nejedlý, kteří vybojovali buly před Uhlemannem. Po něm vyslal padající list Kvoch, puk Uhlemannovi propadl na brankovou čáru, za ní se však nedostal.

Dramatická podívaná pokračovala i nadále, jak se na play-off sluší a patří. Na konci 25. minuty udržel Michal Geier puk proti třem soupeřům, našel v pravém kruhu volného Jiřího Bergera a ten znovu strhl vedení na stranu hostů - 2:3. To však nebylo ze scénáře druhé třetiny zdaleka vše. Žraloci neuvyžili dvouminutového vyloučení Pavla Kubeše, kolínský kapitán vrátivší se do hry zužitkoval v čase 27:56 zmatků před karlovarským brankovištěm a do horní poloviny branky neomylně vyrovnal na 3:3! Se třemi góly z pěti střel v prostřední třetině prokázali domácí fantastickou šedesátiprocentní efektivitu v zakončení, už o deset sekund později ale mohli znovu prohrávat. Nestalo se díky Uhlemannovi, který se v nájezdu dvou na nikoho nezalekl a Jiřímu Bergerovi vykryl střelecký úhel. Tečku za mimořádně zajímavou částí hry napsalo Hronovo vyloučení současně se sirénou a osobní trest pro Tomáše Bergera, který nedovolený zákrok oplatil protihráči doslova hozenou rukavicí.

Posledních patnáct minut lze shrnout lakonicky jako dobývání kolínské tvrze karlovarskými nájezdníky. Prakticky celá třetí třetina nabídla pobyt Žraloků v útočném pásmu a jednu střelu na Uhlemanna za druhou. Nejedlý neuspěl při dorážce zblízka, při Hrbkově střele znovu stálo při Uhlemannovi štěstí a puk se potuloval okolo brankové čáry, brejk nevyužil Jiří Berger. Trpělivost ale přinesla Karlovarským růže v době, když už leckdo začínal pomalu přemýšlet o rozhodujících samostatných nájezdech.

Doslova smrtící direkt přišel v posledních čtyřech minutách. Vítězný gól zaznamenal v čase 42:07 Jiří Berger výstavní střelou z voleje metr za modrou čárou, taktická varianta po zakázaném uvolnění Žraloků dokonale vyšla Michalu Geierovi, jenž v čistokrevném samostatném nájezdu bekhendovou parádou přidal pojistku, a definitivní podobu dal výsledku Miroslav Hrbek, po jehož střele z levého kruhu Uhlemannovi štěstí do třetice nepřálo a kotouč se doplazil do branky. Mezi pátou a šestou trefu Žraloků se vklínil ještě brejk nájezdového specialisty Pabsta, který ale ranou do horní tyče jako by odzvonil místy heroickému výkonu svého týmu.

Karlovy Vary se ujaly v semifinálové sérii vedení 1:0 a první mečbol budou mít na svých hokejkách 26. ledna na zimním stadionu v Ostrově.

Ohlasy trenérů:

Stanislav Tejkal (Kolín): "Na to, že máme tři nejlepší hráče nemocné, tak jsme zahráli maximum. S výsledkem jsem spokojený, protože do posledních minut udržet vyrovnaný stav, přičemž jsme dvakrát vyrovnali, tak to je slušný výkon. Ve třetí třetině jsme zbytečně nechtěli otevřít hru a dostat branku, v nájezdech je pak šance padesát na padesát. Góly jsme ale nakonec stejně dostali, protože jsme udělali chyby v obranné hře."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Nejsem spokojen s disciplínou svého mužstva a také jsme dělali chyby v obraně. Všechny góly Kolína padly z předbrankového prostoru. Z tolika našich střel jsme měli rozhodnout dříve."