Energie jasně ovládla druhé semifinále a vítězí s nulou

HC Energie - HC Slavia Praha 4:0 (1:0, 2:0, 1:0) Stav série: 2:0
Druhý semifinálový zápas na ledě Karlových Varů se nesl v poměrně vyhroceném duchu a k vidění bylo mnoho vyloučení a menších rozmíšek. Jako první dokázali skórovat energetici, a to je dostalo do lepšího psychického rozpoložení, což se na ledě projevilo konstantním  přísunem přesilových her. Ty se nakonec ukázaly jako klíčové, jelikož právě v nich Karlovarští definitivně rozhodli utkání ve svůj prospěch a po výhře 4:0 se v semifinálové sérii dostávají do dvouzápasového vedení. Nyní je čekají dva zápasy v Praze.
WSM Liga, SF2, st 14.3.2018
Slavia
4:0
1:0, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 20. Podlipnik (Kovačevič, Stloukal), 28. O. Beránek (Skuhravý), 32. Flek (Podlipnik, Plutnar), 54. O. Beránek (Gríger, Skuhravý). Rozhodčí: Petružálek, Sýkora – Kokrment, Šimán. Vyloučení: 2:8, navíc Flek (KVA) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3705. Střely na branku: 42:29. Průběh utkání: 4:0.
Karlovy Vary: F. Novotný (Závorka) – Podlipnik, Šenkeřík, M. Rohan (A), Plutnar, J. Tomeček, Kovačevič, Bernáth – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Gríger, Skuhravý (C), Gorčík – O. Beránek, Tuominen, Vrdlovec
Slavia: Frodl (Polívka) – Barák, Pohl, J. Drtina (A), J. Novák (C), Kasík, J. Holý, Ryzák – Račuk, Šagát, M. Kadlec – Jankovský, Šafránek, L. Krejčík – Šmerha, Nedvídek, Z. Doležal – J. Doležal, Kubica, M. Ondráček

Vstup do utkání byl v podání obou týmů aktivní, domácí i hosté zvládli již v prvních sekundách kombinovat v útočném pásmu a posléze vystřelit, tyto pokusy však sloužily spíše k poklidnému otestování soupeře. Zatímco energetici předváděli spíše rychlé a krátké útoky, sešívaní těžili z déletrvajících kombinací a postupného dobývání předbrankového prostoru. Jako efektivnější se brzy ukázal styl předváděný domácími a ti díky tomu drželi kotouč převážně ve svém vlastnictví. Slavii nejvíce pomáhal mrštný Dominik Frodl, jehož kvalitní výkony v brankovišti umožňovaly hostům přecházet do rychlých protiútoků, ty však končily na hokejkách dobře zorganizované karlovarské defenzívy. Výborný gólman na jedné straně a stejně povedená obrana na straně druhé tak poměrně dlouho drželi bezgólové skóre, karlovarský tlak postupně ztrácel na intenzitě a kolem poloviny dějství byl již k vidění spíše vyrovnaný gerilový hokej. K první sérii střel se hosté dostali až při přesilovce, kterou však zažehnal svou prací Filip Novotný a krátká perioda slávistického tlaku pro ně zůstala na dlouho jedinou. Naopak na druhé straně byla obnovena ofenzivní aktivita a v hlavní roli byl známý rychlonožka Jakub Flek, ovšem ani ten nedokázal při svém úniku ve 13. minutě překonat hostujícího brankáře. Hra domácích byla plná nepřesností a Energii ve větším tlaku bránila její nedisciplinovanost, se stejným problémem se však potýkala i Slavia a v poslední pěti minutách již byla patrná vyhrocenost typická pro play-off. Častá vylučovanost nakonec přinesla úvodní branku zápasu, když při přesilovce v poslední minutě od modré napřáhl Matic Podlipnik a jeho bomba doplachtila až za Frodlova záda.

Gól do slávistické šatny v závěru prvního dějství přinesl na začátku toho prostředního rychlou aktivní hru a energetici pokračovali ve výrazné ofenzívě, která hned zkraje periody ještě narostla při jedné z mnoha přesilovek. Ani hosté však ve své práci z úvodní dvacetiminutovky nijak nepolevili, kontrovali nadále důraznou defenzívou a zanedlouho přidali i několik vlastních šancí vycházejících převážně z brejků. Hra nabrala velice nudných obrátek, jelikož se dobrých osm minut s až ubíjející pravidelností přelévala aktivita z jedné strany kluziště na druhou a drtivá většina útoků končila bez zakončení. Po zmíněných osmi minutách hry se však při zdánlivě monotónním útoku najednou za brankou zjevil Ondřej Beránek, rychle se obtočil kolem hostující klece a zkušeně zakončil ke vzdálenější tyči. Energetici byli rázem při chuti a zahájili ve druhé třetině dosud nevídaně rychlou hru ve snaze další brankou víceméně rozhodnout utkání, čímž si opět vydobyli zajímavou převahu a zejména zanedlouho dvojnásobnou přesilovku. Touto výbornou příležitostí Karlovarští nepohrdli, již po 19 sekundách hry 5 na 3 si ke kruhu pro vhazování sjel Matic Podlipnik a jeho střelu přesně za Frodlova záda tečoval Jakub Flek. Třetí inkasovaná branka rozložila již nyní nalomenou psychiku hostů a naopak domácím přinesla kýžený klid, což se na ledě projevilo poměrně jasnou ofenzivní dominancí Energie. Ta si v klidu držela soupeře od vlastní branky a ačkoliv se nijak zvlášť do útoku nehnala, stačilo jí to na klidnou závěrečnou pětiminutovku. Krátce před koncem byl ještě dosti aktivní Dávid Gríger, který dvě minuty před koncem atakoval hostujícího brankáře při brejku, gólu se ale ve druhém dějství nedočkal ani on, ani nikdo jiný.

Ačkoliv bylo zahájení poslední periody o pár minut podrženo kvůli problémům s ledem, na snaživosti to hokejistům neubralo. Znovu byla k vidění nejprve mírná útočná převaha domácích, posléze však odpočinutí hosté vyrazili k poslednímu tažení za zdramatizováním utkání. Brzy je ale opět zradily vlastní nervy, což ústilo v další vyloučení a další příležitosti pro energetiky. Prakticky pět minut strávených ve čtyřech bruslařích sice Slavia ubránila bez inkasování, leč to sešívaným sebralo ke skórování tolik potřebné síly a Energie mohla vesele kombinovat v útočném pásmu. Hosté si s pukem pořádně zahráli až po uplynutí sedmi minut, vinou nepřesných kombinací se ale nedokázali dostat do brankáře dostatečně ohrožujících šancí. Spíše takticky bránící řady Energie poskytovaly svému maskovanému muži potřebnou oporu a kolegům v útoku příležitosti k rychlým přechodům k soupeřově brance. Po polovině třetiny už bylo na ledě patrné, že si Karlovarští vypracovali pohodlný náskok, jelikož iniciativu převzali majoritně sešívaní a při svých útocích často naráželi na poměrně statickou, avšak dobře zorganizovanou obranu domácích. Rychlost a pořádné zaujetí pro hru postrádali i hosté, což opět přineslo nevýrazný a monotónně opakující se hokej. To se změnilo až šest minut před poslední sirénou, kdy zůstal v mezikruží absolutně zapomenutý Ondřej Beránek, který po obdržení přihrávky v klidu poslal puk přesně k tyči a definitivně uzavřel utkání. Ve víceméně exhibičním tempu se pak dohrálo posledních několik málo minut, a Energie tak z domácího dvojzápasu do Prahy pojede se stoprocentní bilancí.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Klíčové pro utkání bylo to, že jsme ustáli úvodní tlak soupeře a dokonce se nám povedlo jít do vedení. Myslím si, že od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb, začali jsme hrát jednodušeji. Dostávali jsme soupeře pod tlak a z toho plynuly naše přesilové hry. Jsem rád, že se nám dneska podařilo dvě přesilové hry využít, oproti včerejšku to byl asi největší rozdíl v naší hře. Myslím si, že od druhé třetiny jsme byli o kousek lepší, šli jsme si za vítězstvím a jsme rádi, že jsme před výbornými domácími fanoušky udělali důležitý druhý krok.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Oproti včerejšku jsme měli dobrou první třetinu. Měli jsme dobrý vstup do zápasu vytvořili jsme si nějaké gólové příležitosti, ale neproměnili jsme je a paradoxně nám dal soupeř gól těsně před koncem první třetiny. To nás trošku zmrazilo, nicméně jsme se snažili vstoupit do druhé třetiny lépe, ale dopustili jsme se strašně moc chyb a hloupých vyloučení. Ať to bylo střídání, kdy jsme nabídli soupeři přesilovku 5 na 3, pak zase faul a zase dvě přesilovky 5 na 3... Takové mužstvo, jako jsou Karlovy Vary, to umí využít a tím se dostaly na koně. Pro nás pak bylo nesmírně těžké zápas zvrátit, Vary, takový zkušený tým, si to prostě pohlídaly.