Energie porazila Prostějov a vyhraje základní část!

LHK Jestřabi Prostějov - HC Energie 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
V předposledním kole WSM ligy se do cesty energetikům postavili kvalitně hrající prostějovští Jestřábi. Utkání bylo hráno ve vysokém tempu, na obou mužstvech bylo již znáš nadcházející play-off, ze hry nakonec měli více Západočeši. Přesto poprvé skórovali domácí, leč vedení jim dlouho nevydrželo a Energie díky rychlému obratu nakonec zvítězila 2:1, a to v kombinaci s prohrou Motoru znamená, že Karlovy Vary vyhrají základní část WSM ligy. Premiérový start v karlovarském A-týmu si také připsal mladý obránce Filip Bernáth.
WSM Liga, 51. kolo, st 21.2.2018
Prostějov
1:2
0:0, 1:0, 0:2
Branky a nahrávky: 34. Rudovský – 43. Tuominen (Kohout, Gríger), 43. Flek (T. Rachůnek). Rozhodčí: Barek, Veselý – Kotlík, Doležal. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1628. Střely na branku: 17:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
Prostějov: Neužil (Groh) – D. Kolář, M. Drtina, Havlík, Rašner, Žovinec, Bažant, Horyna – Prokeš, Z. Král, L. Luňák – Rudovský, Venkrbec, Dvořáček – Cetkovský, V. Meidl, Zabloudil – Švec, Švarc, Nestrašil
Karlovy Vary: Závorka (Kuchař) – Sičák, Krejčí, M. Rohan, Plutnar, J. Tomeček, A. Rulík, Bernáth – T. Rachůnek, Balán, Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – O. Beránek, Vrdlovec, Gríger – Tuominen, Skuhravý, Osmík

Utkání bylo zahájeno ve vysokém tempu, oba týmy již v úvodních několika vteřinách vyslaly několik projektilů na gólmana soupeře, v této fázi zápasu však sloužily spíše k otestování protihráčů. Brzo se aktivita přesunula znatelně na hokejky Jestřábů, kteří díky přesným přihrávkám a takticky precizní obraně diktovali tempo utkání. Energie si první kombinace vypracovala až kolem páté minuty první periody, nicméně nepříliš aktivní úvod hosté splatili skutečně nebezpečnými pokusy, při kterých se ale výborně předvedl domácí gólman Jakub Neužil. Prolomení kvalitní prostějovské defenzívy energetikům psychicky pomohlo a za pár minut to už byli oni, kteří častěji operovali s pukem. Jestřabi však dokázali zdatně kontrovat rychlým pohybem v obraně a ačkoliv Karlovarští předváděli zajímavé kombinace, domácí je jen zřídka pustili k zakončení, která si již s jistotou pohlídal Neužil. Hosté postupně zrychlovali svou hru a brzy se dostali do praktiky nepřetržitého ofenzivního tlaku, který obrana Jestřábů nedokázala výrazněji zastavit, a energetici tak začali vehementně ostřelovat domácí svatyni. Tu však bránil nadále precizní prostějovský brankář a úvodní dějství tedy skončilo bez gólu.

Druhá třetina byla co se týče rychlosti již o úroveň nižší, o to však stoupl důraz a taktická kombinační hra. Energetici pokračovali ve svém tlaku ze závěru předchozí dvacetiminutovky, jakékoliv jejich snažení však končilo na hokejkách stále výborně zorganizované obrany Prostějova a zejména pak ve výstroji Jakuba Neužila. I díky zavřenému obrannému pásmu Jestřábi záhy zkorigovali výkonnostní rozdíl mezi mužstvy, do většího množství střeleckých pokusů se však přes karlovarské beky nedostali a jejich převaha tak neměla dlouhého trvání. Kolem poloviny periody se do hry navrátila původní rychlost a kvalitní hokej podpořil i kvalitní forčeking na obou stranách. Hra se koncentrovala do předbrankových prostorů, k vidění nebylo příliš plitkých kombinací ve středním pásmu, přesto zůstávalo skóre utkání poněkud překvapivě stále beze změny. Tomu však záhy učinil přítrž Jestřáb Jan Rudovský, který využil trestuhodně nabídnuté dvojité přesilovky domácích precizní ranou pod víko Závorkovy klece. Nově nabyté vedení přineslo do prostějovských řad větší psychickou pohodu, což se projevilo na jejich navýšené aktivitě ve snaze zdvojnásobit náskok, energetici však měli nemenší motivaci ke skórování a závěr periody byl tudíž velice atraktivní. V něm nakonec herně kralovali hosté, kteří se několikrát dostali do bezprostřední blízkosti prostějovské branky, přes stále lépe chytajícího Neužila však neprotlačili žádný kotouč.

Výbornou formu z druhé třetiny si Karlovarští přinesli i do poslední dvacetiminutovky, kterou zahájili znatelně lepší ofenzivní prací, čímž si hned zkraje periody vybojovali početní převahu. Tu sehráli hosté výborně, povedenou kombinaci zakončil po milimetrové křižné přihrávce Martina Kohouta Henri Tuominen zblízka do prázdné branky a vyrovnal. Energetici dokázali za pouhou půlminutu skóre úplně otočit, druhý gól hostí přidal Jakub Flek, který prostřelil Neužila mezi betony. Rychlý transfer vedení přinesl ještě aktivnější hru, ze které více těžili Jestřábi a de facto poprvé v utkání skutečně zamkli Karlovarské před jejich brankou, v tomto náročném období se však mnoha náročnými a důležitými zákroky blýskl Tomáš Závorka. Jestřábi se hnali za vyrovnáním všemi dostupnými prostředky, pevná hostující defenzíva však jejich akce i za pomoci gólmana vždy zastavila a domácí postupně začali ztrácet disciplinovanost. To nakonec zřejmě stálo Prostějov vyrovnání, jelikož jej dvojice spojených vyloučení poslala do tří bruslařů. S pravidly se sice záhy potýkali i Západočeši a poslední minutu dohrávali převážně v oslabení, bez brankáře se však domácí neprosadili a Energie tedy vítězí těsně 2:1, čímž si zajistila první místo v základní části.

Jiří Vykoukal (LHK Jestřábi Prostějov): Myslím si, že alespoň bod jsme si dnes zasloužili. Mrzí mne, že jsme zápas ztratili zase během tří minut na začátku třetí třetiny. Je vidět, že jsou všichni hlavou spíš v play-off.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Chtěli jsme zde potvrdit první místo v tabulce a výhru s Českými Budějovicemi. Do zápasu se nám však nepodařilo vstoupit v tempu, jaké jsme si představovali. Chyběl nám pohyb, domácí nás přehrávali v osobních soubojích, a proto jsme se ani nedostávali do šancí. Od druhé třetiny jsme se v pohybu zlepšili a přišly i šance, ale potýkali jsme se se špatnou koncovkou. Po zbytečných faulech jsme se pak dostali do dvojnásobného oslabení a domácí, kteří mají kvalitní přesilovky, šli do vedení. Jsem rád, že jsme se v tuto chvíli nesložili a naopak jsme se semkli. Ve třetí třetině jsme šancí měli opravdu hodně a skóre se nám povedlo otočit. Ve dvou třetinách jsme byli lepším týmem a výhru jsme si zasloužili. Samozřejmě jsme byli rádi, že se nám podařilo vyhrát základní část.