Energie z Hradce body neveze

Mountfield HK - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Energetici začali na hradeckém ledě velmi špatně a už v osmé minutě prohrávali o dvě branky. Poté se ale dokázali vzchopit díky přesilové hře pěti proti třem, když snižoval Bičánek, a v následné výhodě v pěti proti čtyřem se vyrovnávací brankou Martina Barteka do utkání během jediné minuty vrátili. Domácím se podařilo ve druhé třetině znovu poodskočit a Energii navíc ještě pořádně zatápěli. Západočechům už se další vyrovnání nepovedlo, v závěru navíc ještě inkasovali do prázdné branky, a Hradec tak opouštějí s prázdnou.
Tipsport extraliga, 38. kolo, pá 22.1.2016
Mountfield HK
4:2
2:2, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 4. Ihnačák (Honejsek, Červený), 8. Frühauf, 30. Bednář (Honejsek, Hronek), 60. Plášil – 11. Bičánek (Marosz, Huna), 12. Bartek (J. Svoboda, Sičák). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Lučan, Kis. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 4723. Střely na branku: 30:21. Zblokované střely: 8:15. Hity: 12:9. Vhazování: 25:36. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2.
Mountfield HK: Kacetl (A. Svoboda) – K. Pilař, Plášil, Pláněk, Frühauf, Dietz, Vašíček, Hronek – Bednář "C", Kukumberg, Dej – Honejsek, Ihnačák, Červený – Kopta, Knotek, Courchaine – Pavlík, Bulík, Šimánek. Trenér: Vladimír Kýhos.
Karlovy Vary: Habal (Závorka) – J. Tomeček, Bičánek "C", Benák, Gulaši, Redlihs, Sičák, Weinhold – J. Svoboda, Gríger, Rachůnek – Bartek, Kůs, Rohan – Huna, Marosz, Gorčík – V. Tomeček, Vachovec, Flek. Trenér: Peter Oremus.

V posledních zápasech velmi produktivní druhá řada Mountfieldu o sobě dala vědět už po 50 vteřinách hry. Brian Ihnačák hledal v brejku na druhé straně Rudolfa Červeného, který však v dobré pozici nezakončil – kotouč mu šel jen na paty. Co nevyšlo na konci první minuty podařilo se v závěru čtvrté. Antonín Honejsek se prokličkoval před Habala, který pokus hradeckého útočníka jen vyrazil. A to přesně na hůl Briana Ihnačáka, který svým 15. gólem v sezóně otevřel účet utkání – 1:0.

V čase 7:07 bylo ve FORTUNA aréně veselo podruhé. Peter Frühauf dotíral u tyče na Habala tak dlouho, až skončil puk za brankovou čárou – 2:0. Hradec byl na koni svého soupeře jasně přehrával a moc šancí mu nedovoloval. Pak ale přišla polovina třetiny a spolu s ní dva hradecké fauly. Hosté měli dvojnásobnou početní výhodu a využili jí dokonale. Nejprve propálil Kacetla od modré Radim Bičánek, 38 vteřin po něm srovnal na 2:2 Martin Bartek.

Srovnání skóre domácí jako by zmrazilo, od té doby se hrála vyrovnaná partie, ba co víc, místy měli více ze hry dokonce Karlovarští. To mohl potvrdit krátce po buly Jaroslav Kůs, ale Ondřej Kacetl stihl včas zakleknout. V závěru třetiny se Mountfield přece jen trochu zvedl, jeho tlak ale přerušila první siréna.

Po přestávce na něj domácí dokázali navázat, měli více ze hry než soupeř, ale větší vzrušení před Habalem nepřicházelo. A tak o sobě dal poprvé více vědět navrátilec do sestavy Karel Plášil, to když pronikajícímu Tomečkovi vystavil svým tělem ukázkovou stopku. Domácí v jejich snažení zastavil nedovolený zákrok Pavlíka, který ale zůstal tentokrát bez potrestání.

Hradci se aktivita vyplácela. Ve 28. minutě ujížděl do samostatného úniku agilní Antonín Honejsek, Vladimír Sičák musel zatáhnout za záchrannou brzdu a soupeře zastavit. To se nakonec neukázalo jako vhodné řešení situace – Mountfield v přesilovce dobře kombinoval, motal Energii hlavu. Nakonec jednu vteřinu po návratu Sičáka na led také slavil. Kapitán Jaroslav Bednář dostal puk do levého kruhu, kde měl dostatek času na přesnou koncovku a vymetení přední šibenice – 3:2.

Vzápětí se museli ve čtyřech bránit také svěřenci Vladimíra Kýhose, to jim nedělalo větší problém – Karlovarští se jen těžko dostávali do šancí. Přesto po čase vznikly zmatky v Kacetlově brankovišti, jeho kolegové je ale stihli vyřešit dříve než stihl přijet Rudolf Huna, aby dorazil puk do sítě. Závěr třetiny patřil i díky dvěma přesilovkám Mountfieldu, avšak bez kýženého efektu.

Závěrečné dějství začalo nejopatrněji ze všech tří, které hradeckému publiku páteční duel nabídl. Oba týmy zformovaly své obrany a jejich cílem bylo především neinkasovat – a to se jim dařilo hodně dlouho, z čehož měli radost především domácí. Ve 48. minutě přece jen zkusil zaútočit Stanislav Dietz svým obvyklým výpadem. Branka z toho nebyla, tento pokus ale jako by rozproudil krev v hradeckých žilách.

V závěrečné desetiminutovce totiž na ledě Hradec kraloval, podnikal do soupeřova pásma jeden průnik za druhým. Nejprve si vylámal zuby na Habalovi Roman Kukumberg, po něm neusměrnil puk za záda hostujícího gólmana Brian Ihnačák. Pojistku měl na své holi také Martin Pláněk, ale ani on nedokázal zakončit přesně. Hradec nicméně Západočechy do šancí nepouštěl, a to až do konce 59. minuty.

V tento moment odvolala Energie gólmana, připsala si pár střel, ale její šance zhatil Karel Plášil. Ten ve svém prvním letošním extraligovém zápase dostal důvěru i při power-play soupeře a dokonale se za ni odvděčil. Devatenáct vteřin před třetí sirénou poslal puk přes celé hřiště do opuštěné klece – 4:2.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK): Prvních deset minut vypadalo, jak jsme si představovali. Dobře jsme bruslili, chodili jsme do brány. Potom jsme ale udělali zbytečné fauly, přitom víme, jak dobré přesilovky Karlovy Vary mají. Ve třetí třetině jsme si mysleli, že zápas nějak dohrajeme, ale nebylo to tak. Měli jsme dvakrát prázdnou bránu, nedali jsme, a tak musíme poděkovat Ondrovi Kacetlovi, který dvakrát vychytal Barteka.

Peter Oremus (HC Energie Karlovy Vary): Odehráli jsme docela dobrý zápas. Úvod nás mrzí, prohrávat od dva góly v Hradci je složité. Jenže pak jsme se zlepšili. Na výkonu, který jsme podali poté, musíme postavit další zápasy.