Infarktový závěr derby, Energie získává jen bod v prodloužení

HC Energie - HC VERVA Litvínov 3:4p (1:0, 0:2, 2:1 - 0:1)
Druhé barážové derby Litvínovem bylo přímým soubojem o druhou příčku, kterou aktuálně o bod hájila Verva. Energie sice skórovala jako první, ve druhé třetině však Verva během minuty dvěma brankami skóre zcela otočila. Třetí třetina přinesla opravdu hektické momenty, nejprve se totiž energetici dostali zpět do vedení, vzápětí ale Litvínov vyrovnal. V prodloužení si nakonec vzali druhý bod právě hosté.
Buď u toho s námi! Vstupenky na baráž o extraligu kupuj ONLINE
WSM Liga, BAR5, pá 6.4.2018
3:4p
1:0, 0:2, 2:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 11. Kohout (Krejčí), 50. Vrdlovec (Plutnar, T. Rachůnek), 56. Krejčí (O. Beránek) – 26. Baránek (Sörvik, Matoušek), 27. J. Mikúš (Sörvik, M. Hanzl), 57. Baránek (M. Hanzl). Rozhodčí: Hejduk, Pražák – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 1:3. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 5226. Střely na branku: 34:38. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:4.
Karlovy Vary: F. Novotný (Závorka) – Podlipnik, Šenkeřík, M. Rohan (A), Plutnar, Krejčí, Kovačevič, Pajk – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – Stloukal, Kverka, Kohout – Osmík, Skuhravý (C), Šafář – O. Beránek, Tuominen, Vrdlovec
Litvínov: Petrásek (Kantor) – Sörvik, Baránek, Iberer, Hunkes, Frolo, Z. Sklenička – Marek Růžička, J. Mikúš, M. Hanzl – F. Lukeš, V. Hübl (A), Gerhát – Trávníček (C), Řehoř, Matoušek – Jurčík, Válek, Jícha

Vstup do podkrušnohorského derby byl poměrně klidný, Litvínov držel puk na svých hokejkách a zvolna kombinoval daleko od své branky. Vyčkávací hokej však narušilo brzké vyloučení Vervy a následný tlak Energie, při němž ani na chvíli nezaváhala a ostřelovala Michaela Petráska. Ačkoliv se v této početní výhodě nezadařilo, domácí pokračovali v rychlé hře a díky tomu nadále přehrávali poněkud těžkopádně působícího soupeře. Právě pomalá a v přihrávkách nepřesná hra hatila jakékoliv ofenzivní snažení Litvínovských, zatímco s jistotou kombinující energetici vesele vyráželi k dalším útokům, v nich jim však chybělo přesné zakončení. Po deseti minutách jasné převahy se už Západočeši dokázali gólově prosadit, po vhazování v obranném pásmu domácích se k puku dostal Martin Kohout, jenž přesprintoval soupeře a samostatný únik zakončil bekhendem přímo pod břevno. Po vstřeleném gólu ještě narostla převaha Karlovarských, ti totiž prakticky vůbec nepouštěli Vervu do útoku a její opravdu vzácné výpady spíše přinášely užitek Západočechům v podobě mnoha rychlých brejků. Dění na ledě však přesto zcela postrádalo nápaditost a nějakou aktivitu, tudíž se ustálil monotónní obrázek - útok Energie zakončený střelou přímo do výstroje Petráska, po následném vhazování brzy zlikvidovaná kombinace a nepřesná přihrávka hostí vracející puk na hokejky Karlových Varů. Nepříliš atraktivní a pomalý hokej vytrval až do závěrečných dvou minut třetiny, kdy se kvůli vyloučení Vervy hra trochu více přesunula do jejího předbrankového prostoru, skórovat se však už nikomu nepodařilo.

Úvod prostřední periody se stále nesl v duchu pomalé hry s minimem šancí a pukem převážně ve středním pásmu. Útočné příležitosti měly oba celky podobné množství, žádná z nich však nedisponovala dostatečnou kvalitou pro ohrožení dosud relativně v klidu chytajících gólmanů. Oproti prvnímu dějství si Litvínov zahrál s pukem podstatně více, dokonce měl chvílemi i v utkání trochu navrch a to ve 26. minutě vyústilo ve vyrovnávací branku. Marek Baránek si sjel k mantinelu pro nahozený kotouč, obtočil se kolem branky a mezi betony překonal Filipa Novotného, pomohla mu zřejmě i teč domácího hráče. O pouhou minutu později přišel další úder Vervy, když se v domácím brankovišti ocitl puk bez majitele a ve zmatku se nejrychleji zorientoval Juraj Mikuš. Rychlý obrat dostal Litvínov do dobrého rozpoložení a rázem to byli právě Severočeši, kteří bezpečně drželi otěže utkání. Hosté zvýšili tempo, na což Karlovarští nedokázali dostatečně odpovědět, čehož si Verva byla dobře vědoma a zahájila svou ofenzivní kanonádu. Filip Novotný však dokázal napravit své dřívější pochybení a v brankovišti domácích opět předváděl jisté zákroky. I díky tomu se v průběhu druhé poloviny dvacetiminutovky dokázali energetici vzpamatovat a srovnat se soupeřem krok, opět hrozili zejména z bleskových brejků. Postupně si Karlovy Vary vybojovaly zpět herní převahu a poslední minuty druhé třetiny už předváděly někdejší zdařilou ofenzivní práci, Litvínov však dokázal kontrovat podobně kvalitní obranou. Pár desítek sekund před koncem ještě ujel do brejku Stanislav Balán, svůj blafák do bekhendu ale nevměstnal mezi tři tyče.

Energetici se hnali za vyrovnáním s odhodláním, Litvínov si však své vedení hlídal od prvního buly posledního dějství. Důrazný forčeking a nepropustné střední pásmo byly důležitými aspekty, které vnášely vývoj utkání do rukou hostů, kteří si byli vědomi svého náskoku a zbytečně se nehnali do útoku. Energetici se však po trochu nejisté pětiminutovce dokázali rozehrát a postupně nahlodávali litvínovskou obrannou hráz zdařilou kombinační hrou. Hosté se snažili odpovědět s podobnou snaživostí, kterou prezentovali v podobě brejků, ty však narozdíl od karlovarských útoků nedisponovaly dostatečným trváním a přesností přihrávek. Ani přes nevyrovnané skóre ale utkání stále nenabízelo očekávanou úroveň, tempo hry sice mírně vzrostlo, oboustranně zdařilé bránění do těla však neumožňovalo jakýkoliv větší tlak. Přesto se ale v 50. minutě domácí dočkali vytouženého srovnání, když ránu od modré Michala Plutnara v mezikruží perfektně tečoval Daniel Vrdlovec. Ztráta vedení spustila poplach v litvínovských řadách, a hosté tak zahájili ještě důraznější a rychlejší hru, kterou poměrně úspěšně bojovali o prostor na ledě. Posledních sedm minut utkání přineslo vůbec poprvé skutečně atraktivní podívanou a zanedlouho se obratu dočkala i Energie, když rána švihem od modré v podání Daniela Krejčího doplachtila až do sítě. To však nebylo vše, co hektický závěr přinesl, Litvínovu stačily k odpovědi jen dvě minuty. Martin Hanzl vybojoval u domácí branky kotouč a nabil Marku Baránkovi, který z první opět srovnal skóre a nakonec poslal utkání do prodloužení.

Náhlou smrt 3 na 3 zahájili výrazně lépe energetici, kteří okamžitě po buly začali kombinovat a pálit na Michaela Petráska. Litvínov se prakticky ani na okamžik nedostal ke kotouči, vysokou aktivitu domácích ale likvidoval brilantními zákroky severočeský gólman. Nakonec se však z prakticky jediné šance Vervy dokázal prosadit nehlídaný Lukáš Doudera a přinesl svému týmu druhý bod.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Konečně se nám povedlo dobře vstoupit do utkání, první třetina byla z naší strany zhruba taková, jakou jsme si a představovali. Měli jsme dost šancí na to, aby skončila větším rozdílem než 1:0. Ve druhé třetině jsme nehráli špatně, hosté se do nás trošku víc tlačili, ale bohužel jsme je nakopli naším nešťastným vlastním gólem. Potom jsme byli trošku v útlumu, za minutu jsme dostali druhý gól. Ale řekli jsme si po druhé třetině, že to rozhodně nevzdáme, že na ledě necháme všechno. A to hráči udělali, otočili utkání, ale bohužel jsme zase dostali smolný gól tři minuty před koncem. Bojovali jsem dál, v prodloužení jsme měli dvě, tři vyložené šance, ze kterých jsme mohli dát gól. Bohužel, po jedné chybě v rozebírání hráčů v našem pásmu jsme inkasovali. Myslím si, že jsme si dnes zasloužili tři body, máme jeden, takže musíme zvednout hlavy a připravit se na dvě venkovní utkání. Tabulka je vyrovnaná, rozhodně se teď nic neděje. Připravíme se dobře na to, abychom získali body venku a půjdeme si za tím.

Derek Stránský (HC VERVA Litvínov): První třetinu jsme nehráli podle plánu, který jsme si předsevzali. Soupeř byl aktivnější, živější, vedl a zatápěl nám tam. Nepustili nás do nějakých vyložených šancí, byly tam takové šance, které mohly skončit inkasovaným gólem, ale naštěstí pro nás neskončily. Do druhé třetiny jsme vstoupili daleko živěji, byli jsme aktivnější, agresivita a nasazení byly daleko lepší než v první třetině. Podařilo se nám dát dva góly poměrně za sebou a byla tam i nějaká šance na další gól, to jsme zase nedali bohužel my. Druhá třetina se už dohrála v tom duchu, že jsme vedli. Bohužel v té třetí už byl soupeř opět aktivnější, vytvářel si šance, vytvářel si jednoduché a rychlé protiútoky. Korunoval to tím, že zápas otočil. Nám se v závěru podařilo vyrovnat, v prodloužení měl soupeř pár střídání, kdy nás zamknul, ale dali jsme ten rozdílový gól a jsme nesmírně šťastní, že jsme dneska získali dva body.