Letošní derby zůstávají pro Energii zakletá

HC Škoda Plzeň - HC Energie 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Karlovarští hokejisté padli i v letos čtvrtém západočeském derby, a uchovali tím myšlenky indiánů na předkolo. V Plzni se jako první trefil Dávid Gríger, domácí však třemi brankami skóre otočili. K dramatizaci zápasu příliš nepřispěla ani trefa Denise Kindla (na snímku), Škoda na ní rychle našla odpověď.
Tipsport extraliga, 50. kolo, ne 26.2.2017
Plzeň
4:2
1:1, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 20. Kracík (T. Svoboda, Kratěna), 29. Stach (Kvasnička), 30. Martin Procházka (D. Sklenička, Kratěna), 37. Martin Procházka (Lev, D. Sklenička) – 4. Gríger (Benák, Skuhravý), 34. Kindl (Benák, Skuhravý). Rozhodčí: Lacina, Horák – Lhotský, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 5892. Střely na branku: 30:29. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Plzeň: Machovský – Kvasnička, P. Kadlec (A), Moravčík, D. Sklenička, Pulpán (A), Čerešňák, Frühauf – D. Kubalík, Kracík, T. Svoboda – Lev, Kratěna (C), Martin Procházka – Stach, Preisinger, Indrák – Hrnka, Koreis, Schleiss.
Karlovy Vary: Závorka – Tomáš Dvořák, Benák, Harant, Baránek, M. Rohan, Baldajev – T. Rachůnek, Gríger, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Tuominen, V. Tomeček – O. Beránek, Kindl, Flek – Davídek.

Lepší vstup do utkání měli domácí. Nejprve Moravčík minul poodkrytou klec svou dorážkou po ráně Čeršňáka, vzápětí obdržel pěknou příhru v situaci dva na jednoho Indrák, Závorka převedl bleskurychlý přesun. A tak platilo otřepané nedáš – dostaneš. Machovský neudržel pokus Benáka od pravého mantinelu a se svižnou dorážkou přispěchal Dávid Gríger - 1:0! Energie ožila, Flek ihned po buly vlétl do pásma a nepříjemnou střelou přes obránce zaměstnal lapačku brankáře Západočechů. Na druhé straně z právě strany zkoušel své štěstí Pulpán, Závorka zasáhl ramenem. Do další šance se dostal znovu Flek, který se trhl do samostatného úniku, Machovský svůj tým podržel, střelu na vyrážečku si pohlídal. Musel se činit i gólman Karlových Varů, který nejprve vykopl betonem ránu Procházky z pravého kruhu, touš se odrazil přímo na hůl Svobody, který z levého minul. Mrzet ho to ale příliš nemuselo. V poslední minutě úvodního dějství totiž dostal šanci na reparát a o nohu Jaroslava Kracíka nakonec bylo srovnáno - 1:1!

Do prostřední periody domácí doslova vlétli a brzy si i vypracovali přesilovou hru. V největší šanci po pěkné kombinaci Kadlec minul zařízení z vrcholu pravého kruhu, Kracík po chvilce taktéž nepřesně tečoval na brankovišti. Z levé strany to zkoušel také Lev, Závorka nechal vyniknout svou vyrážečku. Po chvilce tečoval mezi kruhy těsně mimo Kadlecovu pobídku od modré David Stach. Mrzet ho to však příliš nemuselo. Plzeňský forvard se dostal do stejného palebného místa a podruhé již zamířil přesně - 2:1! Vzápětí bylo v Plzni ještě veseleji. Energie nestíhala domácí nástup do třetiny, Sklenička objel hostující klec, a našel u druhé tyče Martina Procházku, modrobílá posila pobídkou nepohrdla - 3:1! Stejný hráč mohl o několik minut později znovu rozšířit střelecký zápis, když jej mezi kruhy našel z levého kruhu Kratěna, gólman Karlových Varů byl ale proti. Pak hostům pomohla přesilová hra, ze které se ukrojilo pouze jednadvacet vteřin, kdy mohutně napřáhl na modré Denis Kindl a trefil přesně nad beton k tyči - 3:2! Domácí však žádné komplikace připouštět nechtěli. Na modré se napřáhl Sklenička, odražený touš přiťukl Lev na Martina Procházku a ten již měl snadnou úlohu - 4:2! Tento stav vydržel až do druhé přestávky, přestože v závěru nebezpečně tečoval na brankovišti Rachůnek, černý nesmysl ale zamířil nakonec těsně mimo.

Nevýrazný závěrečné části rozčísl Kratěna pěknou přihrávkou mezi kruhy na Procházku, tomu chyběly k hattricku centimetry. Po chvilce to zkoušeli od modré Kadlec i Pulpán, oba taktéž zamířili těsně mimo. A podobně si vedl i Svoboda prudkou ranou z pravého kruhu. Hosté o sobě dali vědět velmi aktivním Flekem, jeho jemná teč na brankovišti ale na Machovského neplatila. Zatímco Energii se dvě početní výhody v této třetině příliš nevydařily, indiáni zahrozili Indrákem z mezikruží, ani on však prostor ohraničený třem tyčemi netrefil. Stejný vzápětí mířil mnohem lépe, lapačkou se ale zaskvěl Závorka. A do třetice stejný hráč těsně před závěrečnou sirénou měl bůra na holi, tváří v tvář hostujícímu brankáři ovšem klička do bekhendu neplatila. Modrobílí tak ovládli i čtvrté letošní západočeské derby a nadále se rvou o postupovou desítku.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Pro nás to nebylo jednoduché utkání. Stále věříme, že se dostaneme do předkola play-off a potřebovali jsme vyhrát. První třetina nebyla z naší strany ideální. Tlačili jsme, ale v oslabení jsme následně inkasovali. Důležité bylo určitě vyrovnání na konci třetiny, kdy se šlo do kabin za stavu 1:1. Ve druhé třetině jsme byli aktivní, tlačili jsme se do branky, snažili jsme se být pořád na masce, aby gólman neviděl. Vary to sice zdramatizovali, ale nám se povedlo hned odskočit. Nechtěli jsme v závěru bráni a snažili se být aktivní. Musím kluky pochválit, že v téhle nelehké situaci, kterou jsme si sami zapříčinili, jsme zápas zvládli a stále můžeme bojovat o předkolo.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): První třetina nebyla z naší strany vyloženě špatná, poměr střel byl sice jasně pro Plzeň, ale my jsme se dostali do vedení a měli jsme i nějaké šance, kdy jsme mohli odskočit. V závěru třetiny jsme inkasovali ze situace, kterou jsme si dopředu připomínali, ale domácí to dobře sehráli. Zápas se lámal v polovině, kdy jsme měli slabší chvilku a domácí to otočili. Za stavu 3:2 jsme měli velkou šanci na vyrovnání, kterou jsme nevyužili a Plzeň následně dala na 4:2 a už si to zkušeně pohlídali.