Ani skvělý Závorka body dorostencům nezajistil

K a r l o v y  V a r y - Smolné střetnutí odehráli na domácím ledě karlovarští dorostenci se stejně starými sparťany. Svěřencům Vladimíra Bednáře (na fotografii) se nepodařilo využít ani jednu z nadějných brankových příležitostí. Podobně se dařilo dlouho i Pražanům. Když už se zdálo, že utkání skončí zaslouženou bezbrankovou remízou zkusil své štěstí v končící 58. minutě od modré čáry hostující obránce Vratislav Mikala. Nepříliš tvrdá, ale dobře skrytá, rána zaskočila jinak výborného Tomáše Závorku a přiřkla tak oba body Pražanům. Po třetinách 0:0, 0:0 a 0:1 prohrála mladá Energie s dorostenci Sparty 0:1.
Extraliga dorostu, 17., čt 23.10.2003
Sparta
0:1
0:0, 0:0, 0:1
Branky: 58. Mikala. Diváci: 80.
Karlovy Vary: Závorka - Boguský, Děkan, Mašek, Schmidt, Štryncl, Zmeškal, Jan Bauer, Dudek, Hájek, Hartman, Kuběna, Moro, Pfistr, Petružálek, Račanský, Sláma, Slovák, Smolík, Kalousek
Sparta: Neuvirth - Hanzl, Kanov, Mikala, Otakar Procházka, Spudil, Vejvar, Bezouška, Hertl, Hron, Kratzer, Kupec, Loutocký, Morkes, Regner, Rybecký, Řepík, Vach, Karel Ton, Valjent, Vojta

Od prvních minut předváděly oba celky otevřený hokej zaměřený především na ofenzívu. Hra se přelévala ze strany na stranu, brankáři na nedostatek práce stěžovat rozhodně nemohli. Vážnější potíže měl však pouze sparťan Neuvirth. Nejprve lapačkou pouze vytěsnil Zmeškalovu ránu mimo tyče, posléze zmařil i překvapivé vyjetí Račanského zpoza branky.

Do slibné příležitosti se hosté dostali až v končící 14. minutě. V početní výhodě se z klubka těl bojujících o kotouč v kruhu pro vhazování odpojil Hertl. Benda se musel po jeho dlouhém blafáku hodně natahovat.

Závěrečné okamžiky úvodní části byly už jasně v režii sparťanských útočníků. V 18. minutě přenechal do tandemu Kupec Vojtovi, který hradbu jménem Závorka nezbořil. Poslední domácí instance v závěrečných vteřinách ještě musela poděkovat nebesům, neboť znovu aktivní Vojta rozduněl pravou tyč karlovarské svatyně.

Hostující tlak nepřerušila ani první přestávka. Morkesovu vtipnou přihrávku varským brankovištěm žádný jeho spoluhráč nevystihl. V poslední možnou chvíli zmařila nebezpečně se napřahujícímu Vachovi úder hůl domácího obránce. Ve 26. minutě se Sparta dokonce radovala. Parádní kombinaci sice Řepík zakončil přesnou ranou, téměř neslyšitelný hvizd hlavního sudího na znamení vyloučení byl však rychlejší.

Na opačné straně kluziště předvedl své kvality Neuvirth zejména proti Tomáši Hájkovi. Napůl letící, napůl ležící karlovarský mladík krkolomně zamířil jen do přesně postaveného brankáře.

Čtyřicátá minuta přinesla nejen vyloučení dalšího energetika, ale i vrcholný zákrok v podání Tomáše Závorky. Mladý gólman vyrazil prudkou střelu přímo na hůl dojíždějícího Ragnera. Dříve než stačil sparťan do poloprázdné branky zakončit, přiřítila se blesková lapačka a sebrala útočníkovi z hole už propukající brankovou radost.

Se začátkem rozhodujícího dějství začaly znovu nabírat na síle útočné aktivity obou mužstev. Dudek ze vzduchu tenisově tečoval Zmeškalovo vysoké nahození jen těšně nad. V závaru kolem hostujícího brankoviště se zorientoval Sláma. Neodbytný útočník neměl v rozhodujících okamžicích dostatek klidu a tak nasměroval puk mimo tyče. Na úvod závěrečné desetiminutovky neprotlačil stejný hráč kotouč do sítě ani při přesilové hře.

Prakticky z protiútoku se dostali Holešovičtí do přečíslení. V jasné pozici vybruslil Kratzera skvělý Závorka. Parádním rozklekem vyřešil sokolovský odchovanec i nájezd Řepíka.

Rozhodnutí přišlo až v čase 57:51. Na modré čáře nahodil do klubka těl před domácím brankovištěm Vratislav Mikala. Kotouč se možná ještě otřel o brusle některého z obránců a zapadl za záda překvapeného Závorky.

Na závěrečný tlak již srdnatě bojujícím energetikům nezbyl čas. Kapitán Jan Bauer sice odvážně pronikal do útočného pásma, s posledním hvizdem dokázal i vystřelit, ale oba body si s velkou dávkou sportovního štěstí nakonec stejně odvezli Pražané.