Energie přerušila vítěznou šňůru Slavie

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 4:3 (3:2, 1:0, 0:1)
K a r l o v y  V a r y - Lepší vánoční dárek nemohli po reprezentační přestávce hokejisté HC Energie svým příznivcům nadělit. V posledním utkání na domácím ledě před vánočními svátky dokázali porazit vedoucí tým tabulky, osm kol neporaženou Slavii Praha. Divoká byla zejména první třetina, ve které během dvou minut padly čtyři branky a pátou přidal Ľubomír Hurtaj v oslabení. Vítězný gól však vstřelil ve druhé třetině až Petr Kumstát. Slavia v závěru mocně tlačila na pilu, Energie však výhru uhájila.
Tipsport Extraliga, 34. kolo, út 20.12.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Slavia
4:3
3:2, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 9. Kraft (Skuhravý, Krajíček), 10. Skuhravý (Košťál), 14. Hurtaj, 29. Kumstát - 10. Tomica (J. Novák), 11. Vlasák (Bednář), 47. Tomica (J. Novák). Rozhodčí: Polák - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2100. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3.
Karlovy Vary: Přikryl - Macholda, Řezníček, Polák, Ustrnul, Krajíček, Duben - Kumstát, Hurtaj, Selingr - Milan Procházka, Skuhravý, Košťál - Dvořák, Kraft, Pavelek.
Slavia: Hronek - Graňák, Kadlec, Žižka, Žabka, Novák, Kolařík, Drtina, Pojkar - Tomica, Sup, Beránek - Bednář, Vlasák, Hruška - Dlouhý, Kopecký, Vondrka - V. Růžička.

Jen hrstka prokřehlých diváků si v dnešním sychravém a studeném podvečeru našla cestu na karlovarský zimní stadion. Ani tak atraktivní soupeř, jakým je pražská Slavia, nezlomil konkurenci předvánoční nákupní horečky.

Nově zvolený kapitán karlovarského týmu Václav Skuhravý přivedl na led svou družinu posílenou o staronovou akvizici v podobě Milana Krafta. Posila zadních řad Michal Dobroň musel bohužel zůstat mimo hru, protože si 34. kolo odehrál v předehraném zápase ještě v dresu pražské Sparty.

Od první minuty utkání se hrál vcelku svižný hokej, ale nic nenasvědčovalo, jaké drama a vzrušení přinesou další minuty. První velkou šanci si připravili slávisté. Na konci pohledné kombinace Beránka a Drtiny stál Sup. Jeho bekhendová střela však o kousek minula pravou tyč domácí branky. Hosté byli i v dalším průběhu o trochu aktivnější a svým pohybem si vynutili první početní výhodu. Pavelek hákoval a musel za katr. Přesilovkové šachy motaly karlovarské čtveřici hlavu, ale z konceptu ji nevyvedly. To na opačné straně v 9. minutě v přesilové hře Karlových Varů poslal svou první viditelnou vizitku po návratu z Omsku Milan Kraft. Svou žabku poslal přes brusle slávistického obránce do Hronkova protipohybu a bylo to 1:0. Za 43 sekund poté si svou první kapitánskou trefu vychutnal Skuhravý. Svými dlouhými pažemi a důrazem vybojoval v útočném pásmu puk, ten mu ze skrumáže přiťukl Košťál na modrou a pak už to jen zahučelo. Puk byl vidět, až když se zastavil v síti pod břevnem slávistické branky. 2:0. Publikum, netuše věcí příštích, propuklo v jásot aby za dalších 14 sekund ztichlo jako v kostele. Po pohotové střele Tomici a individuálním průniku Vlasáka to bylo 2:2. Šílené, ale přesto skutečné. Po tomto oboustranném šoku se hra vrátila do starých kolejí. Domácí se snažili hrát důsledný a disciplinovaný hokej, který toho hostům v ofenzívě mnoho nedovolil. Ve 13. minutě se rozhodl hlavní arbitr vyloučit Ustrnula zřejmě jen za to, že narostl o pár centimetrů víc než jeho slávistický soupeř, kterého čistě sroloval u hrazení. Oslabení přehouplo misku vah paradoxně na stranu týmu s menším počtem hráčů na ploše. Hurtaj se rozhodl, že si s pukem na holi zabruslí přes celé hřiště, a když mu ho nikdo nesebral, šoupl ho bekhendem mezi Hronkovy nohy. 3:2. Do prvního předělu v podobě přestávky už se skóre neměnilo, i když domácí měli více ze hry.

Druhé dějství zahájila aktivněji Energie, která ovládla střední pásmo a z toho se rodily i slibné šance. Ve 22. minutě lehce tečoval Skuhravý Dubnovu střelu a Hronek měl plné ruce i nohy práce. Slávisté se celých 6 minut nedostali k jediné střele, až ve 27. minutě vystrašil tribuny Bednář, který vyslal puk na poloodkrytou branku, když se Přikryl nestačil včas přemístit k bližší tyči. Puk však cíl minul. Ve 28.minutě se neúspěšný střelec z předchozích chvil dopustil hákování, když hasil ošemetnou situaci před vlastní brankou. Domácím se nedařilo usadit se na delší dobu v útočném pásmu a zdálo se, že přesilovku nevyužijí. Pak však přišla Kumstátova střela z úhlu, po níž se puk odrazil od zadního plexiskla zpět na střelcovu hůl a ten ho zasunul za překvapeného Hronka. Do návratu Bednáře zbývalo 23 sekund. 4:2. Druhá třetina se odehrála zcela v režii domácí Energie a siréna vyprovodila hráče za nezměněného stavu.

Třetí a dnes i závěrečná třetina rozdala karty zcela jednoznačně. Slavia, pokud chtěla uspět musela vrhnout všechny síly do ofenzívy a domácí na oplátku vyztužili svou obranu. Slávisté bušili do připravené obrany a snažili se překonat Přikryla ze všech pozic. Hned v úvodu poslední dvacetiminutovky jim k tomu pomohla i přesilová hra. Herní disciplína a obětavost energetiků však i tentokrát přebily hokejové kvality soupeře z hlavního města. Na druhé straně se neujala ani další domácí přesilovka a tak osud utkání nebyl stále definitivně zpečetěn. Ve 47. minutě zadělal na drama svou druhou dnešní trefou Tomica, který měl před Přikrylem najednou tolik času, že mohl třikrát dorážet až prorazil. Puk se dostal za záda karlovarského brankáře a bylo to zase jen o jeden gól. Čas běžel pro každý z týmů úplně jinou rychlostí. Pro domácí se neskutečně vlekl a hosté ho vnímali jako zběsile uhánějící mašinu.

Když do konce chybělo 93 sekund odvolal trenér Růžička Hronka a Slavie zahájila power-play. Obrovský tlak eliminovali domácí jen díky obětavosti a nasazení a s vypětím všech psychických i fyzických sil uhájili těsné vítězství.

V Karlových Varech byl dnes k vidění pohledný hokej, jemuž nechyběly krásné góly a dramatické situace a oba týmy si zaslouží za předvedený výkon pochvalu.

Petr Přikryl si odbyl přetěžkou premiéru na domácím ledě od první minuty. Zvládl jí vítězně i díky 41 přesným zásahům

Ústecká hvězda Lukáš Sáblík tak byla tentokrát připravená pouze na lavičce.

Trojice rozhodčích dnes příliš práce neměla. To Ľubomír Hurtaj a navrátilec Petr Kumstát zaznamenali po jedné brance.

Po každé vstřelené brance byla tradičně pořádná oslava.

Mladí karlovarští fanoušci si dnes užili velkou dávku hokejové radosti a rovněž představili svou novou prezentaci.