Energie se rozloučila v Jihlavě výhrou a je zatím první

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Poslední zápas energetiků na Dukla cupu skončil pro západočechy přesně podle představ. Energie se se zápasovým vytížením tří duelů během čtyř dnů vyrovnala skvěle a proti Olomouci si od první třetiny pomalu budovala náskok. Ten si i ve třetím dějstvím už dokázala udržet a nakonec získala další tři body. V tuto chvíli je tak Energie na prvním místě v tabulce, ale o konečném pořadí se bude rozhodovat až v pátek při posledním zápasu Torpeda s domácí Jihlavou. Aby Karlovy Vary dosáhly na svůj první letošní pohár, musí ruský tým získat maximálně jeden bod. O konečných výsledcích Vás budeme pochopitelně informovat.
Příprava na sezonu, Turnaj, čt 18.8.2016
Olomouc
1:2
0:1, 0:1, 1:0
Branky a nahrávky: 59. Knotek (Skrbek, Protasenja) – 8. V. Tomeček, 30. T. Rohan (Harant). Rozhodčí: Krob, Sibera – Jeletz, Rittich. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Olomouc: Falter – Vyrůbalík, Skrbek, Jaroměřský, Houdek, Galvas, Škůrek – Laš, Knotek, Protasenja – Burian, Ostřížek, Eberle – Matai, Mikúš, Skladaný – Fořt. Trenér: Zdeněk Venera
Karlovy Vary: Honzík – Sičák, Dujsík, Harant, M. Rohan, Dvořák, Benák, J. Tomeček, Weinhold – Rachůnek, Matuš, Stloukal – T. Rohan, Skuhravý, V. Tomeček – Vachovec, Gríger, Gorčík – Harkabus, Zadražil, Flek. Trenér: Jan Tlačil

Na rozdíl od předchozích zápasů obou soupeřů proti Novgorodu, tentokrát úvodní minuty nepřinesly příliš pohledný hokej. Přihrávka oboustranně vázla, gólmani neměli žádnou práci. To změnil v šesté minutě Knotek, jenž si nikým neatakován najel až mezi kruhy a po jeho svižné střele k levé tyči sáhl Honzík hezky lapačkou. Za další dvě minuty již gól padl. Olomoučtí hráči si nepohlídali odražený puk. Na vlastní útočné modré jej vzal Vojtěch Tomeček, předvedl pár rychlých kroků, na levém kruhu si vytvořil střeleckou pozici a ranou zápěstím poslal Falterovi navštívenku k bližší tyči nad jeho vyrážečku - 0:1. Inkasovaný gól probral Moru z letargie. Honzík na druhé straně zabránil jistému gólu, když lapačkou sáhl po přesné, pohotové a umístěné střele Skladaného jdoucí na levý horní roh. Mezi třináctou a čtrnáctou minutou si na gólmana Varů nepřišel opět Skladaný, leč nyní jeho pokus do stejného místa nebyl tolik nebezpečný. Levý kruh byl oblíbenou střeleckou pozicí Hanáků. Odtud to zkusil i Mikúš a orazítkoval bližší tyč, celou situaci jistil muž v masce Energie svým betonem. Další gól tak v průběhu první třetiny nepadl, ani při první přesilovce Karlových Varů.

Hned na úvod druhé třetiny nevyužili Severočeši další dvě přesilové hry, ba si při nich nevytvořili ani žádnou pořádnou šanci. Potvrdili tak slova asistenta Mikuláše Antonika po zápase s Torpedem, že tuto herní činnost musí hodně zlepšit. Až při hře pět na pět zahrozil Matuš, ze středu pásma vytěsnil jeho střelu bleskovým zákrokem betonem Falter. Druhá přesná trefa přišla těsně před polovinou zápasu. Harant od modré dal touš na pravý kruh pro Tomáše Rohana, a puk po jeho nápřahu prošel Falterovi mezi vyrážečkou a betonem do sítě - 0:2. Ve druhé polovině prostředního dějství přišly také tři početní výhody Olomouce. Hanáci si však mohli podat se soupeřem ruku, protože i z jejich strany to žádná sláva nebyla. Pouze na začátku prvního oslabení Varů vypálil nebezpečně od modré Jaroměřský. Jeho nepříjemnou ránu Honzík vyrazil před sebe a vzápětí si smlsl na dorážkách Eberleho s Burianem.

Na začátku třetí třetiny se gólman Varů pořádně zapotil. Dvakrát se před ním zblízka ocitl Anatolij Protasenja, ale loňský gólman Dukly dvakrát zkazil jihlavskému odchovanci ve službách Olomouce radost. A nejen jemu, hned poté si Burian jednoduše sjel před branku, neprotlačil však kotouč pod betony Honzíka. Ten se činil i nadále, když po Skladaného krásné přihrávce zpoza branky vychytal zblízka Vyrůbalíkovu střelu z první. Při sérii vyloučení zahrozil během hry čtyř proti čtyřem Harant. Bek Energie se znenadání zjevil u levé tyče, kam dostal přihrávku, jenže Falter mu výborně zmenšil střelecký úhel. Olomouc v závěru zápasu umocnila svojí přesilovku hrou bez gólmana a risk jí vyšel. Protasenja přihrál na modrou pro Skrbka, který vystřelil a nejlepší střelec na turnaji Jan Knotek usměrnil touš do sítě. Zaznamenal tak svůj čtvrtý gól na Dukla Cupu a hlavně vykřesal Hanákům naději. Poslední minutu se Karlovy Vary znovu musely bránit v oslabení šesti hráčům soupeře, Mora znovu odvolala brankáře, ale napodruhé úspěšná nebyla - 1:2.

Situace na Dukla Cupu je tak zcela jasná. Energie je v tabulce první se sedmi body, ovšem druhý a pětibodový Novgorod má zítřejší zápas proti Dukle k dobru. Torpedo k výhře na turnaji potřebuje porazit Jihlavu za dva nebo tři body. Karlovy Vary se budou radovat, pokud za dva nebo tři body vyhraje domácí tým. Olomouc má jistotu, že skončí na třetím místě.

Jan Tlačil (HC Energie Karlovy Vary): Utkání bylo velice náročné, protože přišlo hned po zápasu s Novgorodem. Nabádali jsme hráče k tomu, aby šli do velikého pohybu, což se nám povedlo. Dali jsme dva góly a měli jsme zápas pod kontrolou. Poté ale přišla vyloučení a proti tak těžkému soupeři je každé oslabení těžké zvládnout. Jsem rád, že se to klukům podařilo, tento výsledek je pro náš mladý tým velice motivující. Stále formujeme tým a zkoušíme některé věci a pracujeme tak, abychom mohli hrát důstojně extraligu. Děkuji všem, pořadateli, že nás sem pozval a mohli jsme turnaj odehrát. Tyto těžké zápasy jsou před sezonou velice pozitivní.

Jan Tomajko (HC Olomouc): S naším výkonem nemůžeme být spokojeni, protože – stejně jako v předchozích zápasech – nám utekl začátek utkání. Potom už jsme nedokázali vyrovnat. Karlovy Vary nás předčily v bojovnosti a v bruslení. V tom jsme za soupeřem zaostávali a bohužel jsme začali hrát pozdě. Máme taková malá zranění – na týden, na tři čtyři dny – takže jsme dnes hráli v trošku okleštěné sestavě, ale nemyslím si, že by v tom měl být nějaký problém. Máme ještě čtyři zápasy do konce extraligy, takže to „zvednem.“