Energie se vrací z O2 Areny bez bodu

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Po druhé výhře v sezóně odcestovali energetici k dohrávce dvanáctého kola na led favorizované Sparty Praha. Tam dokázali s rozjetou Spartou dlouho držet krok a sehráli se soupeřem vyrovnanou partii. Přesto nedokázali vítěznou šňůru prodloužit. Energie se i přes veškerou snahu první venkovní výhry nedočkala. Velkou zásluhu na tom mají především bývalí hráči Energie, Pech a Kumstát, oba si připsali gól, první jmenovaný navíc i asistenci.
Tipsport extraliga, 12. kolo, út 18.10.2016
Sparta
3:1
1:1,1:0,1:0
Branky a nahrávky: 15. Kumstát (Pech), 32. Pech (Barinka), 46. Uher (Kudrna) – 20. Mullane (T. Rachůnek). Rozhodčí: Hejduk, Hradil – Bláha, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 6416. Střely na branku: 36:26. Zblokované střely: 4:4. Hity: 17:10. Vhazování: 32:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Sparta: F. Novotný – Nedomlel, Čajkovský, Mikuš, Kalina, Gernát, Eminger, Barinka – Ružička, P. Vrána, Ihnačák – Klimek, J. Hlinka, Forman – Kumstát, Pech, Martin Procházka – Uher, Cingel, Kudrna.
Karlovy Vary: Závorka – Harant, Dujsík, Sičák, Tomáš Dvořák, M. Rohan, Rýgl – T. Rachůnek, Skuhravý, V. Tomeček – Mullane, Tuominen, Mikulík – Kindl, Stloukal, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek.

Zápas začal poklidně, žádná větší příležitost se neobjevila. Nicméně hosté opticky trávili více času v obranném pásmu Sparty, z čehož vyplynulo i první vyloučení zápasu, a to na straně Sparty. Mullane pak prověřil pozornost Novotného z pravé strany mezikruží, ale sparťanský brankář puk nepropustil. Po této akci se naskytla šance domácím, sparťanský únik změnu skóre nepřinesl. Spartu ubráněné oslabení povzbudilo a začala Závorku více ohrožovat. Karlovarský maskovaný muž si však poradil i s četnými dorážkami před brankovištěm. Pak přišly také fauly hostů. Dvakrát po sobě šel na trestnou lavici Rýgl. V první z početních výhod mohl skóre otevřít Pech, nicméně se mu před bránou zamotal puk pod nohama a nedokázal přesně vypálit. Druhá přesilovka byla ještě povedenější ze strany Pražanů, její většinu strávili v útočné třetině, nicméně v posledních sekundách Energie vyhodila. Jenže sparťané se rychle dokázali vrátit zpět. Již při hře pět na pět Pech zavezl kotouč do obranného pásma hostů, přenechal puk Kumstátovi. Ten si počkal, aby mohl zpětně přihrát Pechovi, který na sebe stáhl obranu i gólmana a nahrál Petru Kumstátovi zpět. Vysoký útočník již připraven a nepohlídán zakončil z mezikruží do opuštěné klece – 1:0. Z vedení se nakonec domácí dlouho radovat nemohli. V závěru úvodního dějství šli podruhé do čtyř a tentokrát již hosté trestali. Ve 20. minutě Rachůnek nalevo našel v pravém kruhu úplně volného Pata Mullana, jenž s přesností propálil Novotného a vyrovnal na 1:1. Druhá třetina začala také poněkud klidněji. Nicméně ve 23. minutě přišla větší šance z hole Čajkovského. Z pravého kruhu vystřelil k levé tyči Závorkovy brány, z blízkosti se ještě pokoušel dorážet Uher, ale marně. Již potřetí v utkání navštívil trestnou lavici Rýgl. I přesto, že se sparťané nedokázali déle udržet v útočném pásmu, přeci jen přišel zajímavý moment. Ihnačák zavezl puk do třetiny, zadovkou přenechal touš Ružičkovi, který si obhodil karlovarské obránce, najel si do mezikruží, jenže do cesty se mu postavil připravený Závorka. Vzápětí šli hosté do úniku dva na jednoho, ale Dvořák upřednostnil střelu před přihrávkou a Novotný puk vychytal. Obrovská šance skórovat se naskytla v polovině zápasu Martinu Procházkovi. Kumstát se otočil za hostující bránou s pukem, křížem přihrál právě Procházkovi, jenže ten ránou z prostoru mezi kruhy na karlovarského gólmana nevyzrál. Dlouho sparťanští fanoušci truchlit z nevyužité situace nemuseli. Lukáš Pech nahodil kotouč na bránu z tupého úhlu za brankovou čárou na levé straně kluziště. Závorka ve snaze přiklepnout betony si nešťastně touš srazil za svá záda – 2:1. Do konce prostřední dvacetiminutovky navštívil trestnou hlavici ještě hostující Stloukal, ale ani přesilová hra další gólový moment nenabídla. Ve 40. minutě ještě Ihnačák z pravého kruhu vystřelil, Závorka černou pryž nezadržel, Pražané se snažili dorážet, ale další trefu nepřidali. Třetí dějství začali o něco lépe sparťané, na kterých bylo znát, že chtějí navýšit své hubené vedení. A povedlo se jim to. Po souboji o puk u mantinelu v obranném pásmu Sparty se kotouče zmocnil Uher, sparťané přebruslili hostující hráče, šli do přečíslení dva na jednoho, nicméně Dominik Uher rovnou vypálil z levého kruhu vymetl pravý roh karlovarské svatyně a zvýšil na 3:1. Zanedlouho mohl skórovat i Ihnačák. Stáhl si puk do středu kluziště a svou střelou překvapil Závorku, nicméně hostující brankář dokázal vykrýt puk. Další nebezpečná akce sparťanů, kteří byli více při chutí, vznikla z důrazného dorážení před bránou, další branka nepadla. V 50. minutě musel odbruslit na trestnou lavici Mikuš, nicméně Karlovy Vary nijak Novotného zásadně neohrozily, Sparta si vlastní oslabení s přehledem pohlídala. Již ve hře pět na pět ale Energie zatlačila Pražany v jejich pásmu a v té chvíli svou důležitou roli sehrál brankář Novotný, jenž si poradil se střelami karlovarských hokejistů. Po osvobození ze své třetiny zahrozil Ihnačák, který zachytil nahrávku do předbrankového prostoru, z kleku zkoušel puk procedit skrz Závorku, ale kotouč šel mimo bránu. V brejku mohl navýšit rozdíl Ružička, avšak Dvořák ho zahákoval. V posledních 38 sekundách, když si to na střídačku namířil Závorka, mohly Karlovy Vary ještě zdramatizovat utkání. Po vhazování získal hostující obránce puk na modrou, Novotný jeho střelu vyrazil na hůl Harkabuse, ten dorážel, ale domácí gólman zalehl puk. Nakonec tedy sparťané ubojovali tříbodové vítězství s konečným skóre 3:1.

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Jsme samozřejmě hrozně rádi za tři body, ale s předvedeným výkonem spokojení nejsme. Podle mého názoru jsme tam měli velký počet chyb a nedostatků. Čekali jsme houževnatého soupeře, na kterého jsme se dobře připravovali a měli jeho hru vysledovanou. Tím nás nepřekvapil. Karlovy Vary hrály dobře, ale z naší strany to nebyl nejlepší výkon. Soupeř naštěstí nepotrestal víc těch chyb."

Jan Tlačil (HC Energie Karlovy Vary): "My jsme do zápasu vstoupili s velkým respektem, protože Sparta je kvalitní tým. První třetina se nám nepovedla, jak jsme chtěli, ale myslím, že od půlky zápasu jsme bojovali a snažili se uhrát nějaký bod. Bohužel ty šance, které jsme měli, tak jsme neproměnili. Když si na Spartě takové šance vytvoříme, měli bychom je proměnit, abychom mohli na zisk bodu pomýšlet."