Energie udolala Piráty a odskočila od poslední příčky

HC Energie - Piráti Chomutov 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Karlovarští hokejisté zvládli důležité utkání s regionálním rivalem a po výhře 2:1 odskočili posledním Pirátům už na rozdíl devíti bodů. Výrazný podíl na zisku tří bodů má kapitán Martin Zaťovič, jenž stál u obou branek, a pozorný brankář Tomáš Závorka.
Tipsport extraliga, 27. kolo, út 3.12.2013
Chomutov
2:1
2:1, 0:0, 0:0
Branky a nahrávky: 6. Zatovič (Balán, Zucker), 20. Pohl (Zaťovič, Balán) – 12. Hruška (Šagát). Rozhodčí: Pešina, Hribik – Pešek, Jelínek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 2564. Střely na branku: 21:30. Zblokované střely: 4:14. Hity: 14:14. Vhazování: 30:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Rýgl, Drtina, Schusser, Gulaši, Dresler, Dvořák – Zaťovič, Balán, Pohl – Kytnár, Vlach, Hovorka – Dlouhý, Hruška, Micka – Koblasa, Vachovec, Zucker – Tomeček
Chomutov: Růžička – Pulpán, Novák, Šulák, Krstev, Trefný, Rutta, Havel – Hřebejk, Bartečko, Hruška – Kubinčák, Straka, Bombersback – Šagát, Divíšek, Sýkora – Račuk, Kämpf, Hlava

Obě mužstva vstoupila do utkání velmi aktivně, což potvrdily i šance v samotném úvodu. Za zmínku stojí například pokus v režii Rýgla ve druhé minutě, který skončil doslova na masce chomutovského Růžičky. Na druhé straně, o necelé dvě minuty později, se blýskl Štěpán Hřebejk, avšak betony Závorky nepřekonal. Energetici poté v 6. minutě využili šanci po dobře sehrané kombinaci, kdy Balán našel úplně volného Martina Zaťoviče. Kapitán domácích vstřelil úvodní branku večera do zcela odkryté klece.

Tempo hry ale bylo poměrně vyrovnané a Piráti se snažili si co nejdříve vypracovat příležitosti, které by znamenaly vyrovnání. To se povedlo o necelých šest minut později. Ve 12. minutě našel Šagát dobře postaveného Davida Hrušku, který ukázkovým blafákem a následnou střelou z bekhendu srovnal stav utkání.

Diváci v KV Areně mohli do konce třetiny zhlédnout ještě jednu branku, a to v podání domácích. V početní výhodě, která se naskytla po vyloučení Kubinčáka za hákování, se sice Energie na střelu natrápila, přesto se ale hráčům Energie na jejím konci podařila gólová kombinace. Na jejím konci stál na druhé tyči úplně osamocen a přesně mířícíPetr Pohl, který poslal své mužstvo do kabin s jednobrankovým náskokem.

Druhou třetinu mohla ovlivnit spíše vyloučení než pohledné hokejové akce. Ve 25. minutě usedl na trestnou lavici Hovorka za hákování, čímž nabídl početní výhodu Pirátům. Těm se podařilo usadit v pásmu a obsadit pozice pro ostřelování branky střežené Závorkou. Nejčastěji byl u zakončení chomutovský Novák, ale ani jeden z jeho pokusů nedošel za záda domácího brankáře. Poté lehce přebrali iniciativu hráči v bílo-zeleném. Za zmínku stojí šance Vlacha, který našel dobře postaveného Micku. Nová posila karlovarských mířila do pozorného Růžičky, který střelu vyrazil.

Branka nepřišla ani při větším prostoru na ledě. Kvůli šarvátce po dohrané akci vznikla v brankovišti Růžičky mela, ze které vzešla ve 30. minutě hry vyloučení na obou stranách. To znamenalo hru čtyři na čtyři. Výraznější pokus zaznamenal opět Vlach. Jeho přihrávka s razancí střely mířící na clonícího Hovorku ovšem skončila v ochranné síti. V následujících minutách druhého dějství byly k vidění střely, se kterými si vždy dokázali brankáři obou týmů s přehledem poradit.

Do třetí třetiny vstoupily oba celky velmi aktivně. Chomutovští chtěli vyrovnat a k tomu jim měl dopomoci tlak, jako například ten ve 43. minutě. Ani jedna ze spršky střel neskončila za zády domácího golmana. Na druhé straně však chtěli i domácí přidat branku a nejblíže ke vsítění gólu měl ve 47. minutě dorážející Vlach.

V poslední desetiminutovce byli Piráti aktivní a častokrát se dostávali do slibných pozic, odkud by mohla přijít střela ohrožující branku. Za zmínku pak stojí pokusy Pulpána nebo v derby hodně aktivního Nováka. Kromě zmíněných střeleckých šancí byl Novák i tím, který v samotném závěru sebral Chomutovu šanci na drama. Po úniku Zaťoviče, který ani z dorážky nedokázal podruhé v utkání překonat Růžičku, musel obránce Pirátů na trestnou lavici kvůli sekání. Energetici se tak nemuseli obávat o výsledek a spíše se soustředili na přidání ještě jedné branky. K té měl v úplném závěru blízko Zucker. Karlovarský útočník patnáct vteřin před koncem netrefil prázdnou branku, což byla také tečka za úterním extraligovým derby.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Utkání se vyvíjelo přesně tak jako naše všechny domácí zápasy. Chtěli jsme začít nátlakovou hrou, což se nám nepodařilo. Dali jsme první branku, a my v případě naší první vstřelené branky dokážeme dovést střetnutí do vítězného konce. Ve druhé třetině nás soupeř zatlačil, my však měli štěstí. Utkání nebylo příliš pohledné, ovšem pro nás jsou důležité tři získané body.

Robert Kaše (Piráti Chomutov): Utkání se nám těžko hodnotí, z naší strany je to pořád jedna a ta samá píseň. Jsme si vědomi toho, že pokud inkasujeme první branku, tak prohrajeme. V letošní sezoně jsme totiž ještě nedokázali zápas otočit. Dnes rozhodla první třetina, ve druhé jsme sice byli aktivní, ale ani to nepomohlo. Dokud nezačneme hrát od první minuty naplno, jen těžko se nám bude zvedat z té pozice, ve které se právě nacházíme.