Junioři vezou z Plzně výhru

P l z e ň - Junioři: Lasselsberger Plzeň – Energie Karlovy Vary 1:3. Plzeň začala zápas aktivně, vynutila si přesilovky, ale domácí nevyužili ani ty největší šance. Naopak v závěru první části se na trestné lavici sešli plzeňští Tytl a Lodr a hosté v dvojnásobné převaze dvakrát skórovali. Naději domácím vrátil na konci druhé třetiny Suchý, ale další gól již brankář Jirkův za svá záda nepustil. Naopak další přesilovku využily na začátku poslední třetiny Karlovy Vary a výsledek si bez větších problémů pohlídaly až do konce zápasu. Dvěma kanadskými body se blýsknul útočník Energie Lukáš Bušta.
Extraliga juniorů, 6. kolo, so 18.9.2004, Zimní stadion Plzeň
Plzeň
1:3
0:2, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 39. Suchý (Hauer) – 17. Bušta (Chyba, Zaťovič), 18. Bauer Jakub (Zaťovič, Kuběna), 44. Hamerle (Bušta, Chyba). Rozhodčí: Souček – Pešek, Šátava. Vyloučení: 8:11. Využití: 0:3.
Plzeň: Štelmach – Lichtenberk, Pulpán, Kreuzman, Hauer, Tytl, Černý – Furbacher, Cimburek, Hofrajtr – Heřman, Hobl, Polák – Kepl, Suchý, Hajšman – Holý, Lodr, Jindra
Karlovy Vary: Jirkův – Zaťovič, Kocek, Tašner, Hlubuček, Mašek, Šťourač, Karpíšek, Kloz - Bušta, Hamerle, Chyba – Bauer Jakub, Sedláček, Gasparik – Pražák, Petružálek, Bauer Jan – Kuběna, Prštický

Domácí začali zápas aktivně. První z velkých šancí Plzně přišla v 7. minutě, když hrála 36 vteřin výhodnou přesilovku 4 na 3. Pulpán našel v pravém kruhu Cimburka, který přihrál křížem nalevo stojícímu Hofrajtrovi, ten ale trestuhodně poloprázdnou branku netrefil. Za hosty to zkoušel tvrdou střelou Hlubuček, ale těsně minul Štelmachovu branku. V jedenácté minutě hrála Plzeň opět v početní výhodě. Pulpán na modré naznačil střelu, vylákal karlovarského brankáře a poslal přihrávku Hoblovi, který ale nedokázal puk usměrnit do odkryté branky. Po promarněných šancích domácích přišla situace, která rozhodla o osudu zápasu. Tytl zranil protihráče krvavě v obličeji a dostal trest na 2+2 minuty. Při následném buly v obranném pásmu Plzně zasáhl hokejkou do obličeje domácí Lodr Jakuba Bauera a nabídl Karlovarským téměř dvě minuty dlouhou přesilovku 5 na 3. Tu po půl minutě využil Bušta, který dorazil za Štelmacha puk odražený od zadního mantinelu po nepřesné střele Zaťoviče. 16:32 – 0:1. Protože Tytl dostal dvojnásobný trest, pokračovala přesilovka 5 na 3. V čase 17:31 se hosté z gólu radovali podruhé, ale rozhodčí jejich zásah neuznal pro posunutí branky. Karlovarské neuznaný gól moc dlouho mrzet nemusel, protože hned po buly od modré vypálil tvrdě Zaťovič a Jakub Bauer Štelmachem vyražený puk dorazil do plzeňské branky. 17:42 – 0:2. V závěru třetiny za další zásah vysokou holí v obličeji vyfasoval 2+2 minuty karlovarský Kuběna.

Domácí začali tedy druhou třetinu dlouhou přesilovkou, o kterou se ale zbytečným útočným faulem brzy sami připravili. Již v první třetině ostrý zápas se ještě přitvrdil a útočných akcí příliš k vidění nebylo. Šanci Bušty zastavil skvělým zákrokem Štelmach, na druhé straně se domácím nepodařilo zužitkovat přečíslení 3 na 1. Až v závěru prostřední části založil útočnou akci Hauer, který zavezl puk do pásma, kde se ho ujal Suchý. Prokličkoval se mezi kruhy a trefil zápěstím levý horní roh branky, kterou střežil Jirkův. 38:04 – 1:2.

Za stavu 1:2 nebyla situace pro domácí beznadějná, ale Karlovy Vary dobře bránily a navíc se přestalo dařit do té doby nejlepšímu hráči Plzně, Pulpánovi. Po jeho zaváhání při snaze založit útočnou akci musel nastalou situaci řešit faulem Lichtenberk. Po další přesilovkové kombinaci energetiků zůstal sám před plzeňskou brankou Hamerle, který měl dost času zamíchat s pukem a bekhendovým blafákem jej poslat za bezmocného Štelmacha. 43:40 – 1:3. Zpátky do zápasu mohla Plzeň vrátit přesilovka 5 na 3, ale gólu se málem dočkali hosté. Riskantní Pulpánovu přihrávkou vystihl Kuběna a ze samostatného nájezdu trefil levou tyčku plzeňské branky. Domácí si v dvojnásobné výhodě žádnou šanci nevytvořili a ke gólu nevedla ani powerplay minutu před koncem. Oba body si tedy odváží ze západočeského derby tým z lázeňského města.

Který moment rozhodl zápas podle trenéra hostů Mikuláše Antonika? „Určitě to byla ta přesilovka v závěru první třetiny. My jsme v zápase využili hned tři přesilové hry, což je pro nás velmi pozitivní. „ Zápas byl hodně vyhecovaný, bylo tím, že jde o západočeské derby? „Plzeň hraje důrazný tvrdý hokej, my to víme a byli jsme na to připraveni. Byl to těžký boj, nám to v poslední době moc nejde, tak jsme potřebovali přehrát soupeře bojovností. Nám se podařilo dobře ubránit oslabení a sehrát dobře přesilovky. Chtěl bych celý tým pochválit za předvedený výkon a bojovnost,“ poděkoval hráčům trenér.

S disciplinovaností hráčů a neproměňováním šancí nemohl být určitě spokojený trenér domácí Plzně Karel Trachta. „Zápas rozhodla nedisciplinovanost jedinců, tohle je neodpustitelné. Takhle jsme přišli o body v posledních čtyřech zápasech. Naše hra s ostatními týmy je vyrovnaná, ale prohráváme kvůli vlastním chybám.“ Plzni evidentně nevyhovuje hra při nestandardním počtu hráčů. „Musíme se vyvarovat zbytečných vyloučení. Téměř o ničem jiném s hráči nemluvíme. Přesilovky hodně trénujeme, ale bohužel máme zraněné klíčové hráče, kteří by je dokázali využít. Chyběli nám dnes čtyři obránci a Bílek s Vondráčkem v útoku.“