Mladíci s Libercem: rozhodovaly až penalty

Dorost: HC Energie - Liberec 1:2 sn
Junioři: Liberec - HC Energie 4:3 sn
Sobotní časné odpoledne věnovali karlovarští mladíci soubojům s Libercem. A bylo to pořádně napínavé. Dorostenci šli do domácího zápasu naplno, ale častá vyloučení je stála mnoho sil. Vedení si Mlejnkovi (na snímku) svěřenci podrželi pouze do třetí třetiny a se smůlou ztratili i druhý bod v samostatných nájezdech. Podobný průběh měla i bitva juniorů. Ty k bodu za remízu dovedl dvěma trefami mladíček Martin Frk.
Extraliga dorostu, 33. kolo, so 20.12.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
1:2sn
1:0, 0:1, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 10. Liška (Švec, Troška) - 38. Maďar (Najman), rozhodující nájezd Vlach. Vyloučení: 10:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 64. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.
Karlovy Vary: Honzík - Hluchý, Lintemer, Vilhelm, Valeš, Konečný, Liška, Gombár, Troška - Táborský, Švec, Winkler, Sýkora, Zadražil, Vrána, Svoboda, Kubáč, Tomeček, Záhora
Liberec: Jelínek - Jandejsek, Bednárik, Říha, Čechura, Rohal, Najmal, Dám - Beníšek, Urban, Příkazský, Schutz, Bittner, Kouba, Psota, Maďar, Slívka, Morong, Miškovský, Vlach

Ihned po úvodním vhazování se dostal ke kotouči Tomáš Sýkora, který se s kotoučem protlačil před liberecké obránce a jel sám na hostujícího brankáře. Jeho zakončení už však nebylo tak efektivní, protože nastřelil pouze Jelínkovu hruď. Snaha vstřelit první branku byla od té doby jasně vidět. Již po minutě tečoval Švec nahozený kotouč, trefil však pouze brankáře. Další šancí se blýskl Daniel Záhora, když svou neuvěřitelnou ranou zamířil jen několik centimetrů nad branku. Z protiútoku se nechtěl nechat zahanbit liberecký obránce Říha, jeho dělovku však Honzík vyrazil nad branku. Ta chvíle, na kterou každý čekal, přišla až v desáté minutě. Energie hrála dvojnásobnou přesilovou hru trvající necelých 90 vteřin. Dlouho se jí nedařilo ohrozit Jelínka, ale pět sekund před návratem Jandejska vystřelil Ondřej Liška od modré čáry a vymetl růžek branky. Naopak Karlovarští ani ve dvou následných oslabení nenechali svého svého brakáře ukázat své schopnosti, protože vše zvládla jejich skvěle sehraná obrana.

Do druhé třetiny nastoupili domácí trošku lehkovážně. Sice drželi kotouč po většinu času na svých holích, ale časté chyby a ještě častější vylučování narušlovaly jejich převahu. První šanci měli přesto domácí. Zadražil přihrál volně postavenému Táborskému před bránu, který jen s trochou smůly netrefil klec.

Na druhé strane mohl domácí obránce Valeš po velké chybě děkovat svému brankáři. Přihrál Psotovi přímo před bránu, ale skvělý Honzík jeho teč vyrazil. Po této akci se Liberec chtěl ukázat v co nejlepším světle. Dám nahodil puk na bránu, kde stál tísněný Bittner, ten však na teč nedosáhl. Prvně jmenovaný o chvilku později vystřelil na Honzíka dělovku, kterou domácí brankář jen se štěstím vyrazil před sebe. Hosté vyrovnali, až v 38. minutě, kdy Najman nahodil na brankáře a Patrik Maďar pohotově zasunul odražený kotouč. Začínalo se opět od nuly a domácí útočníci jakoby nevěděli, co dřív hrát. Jejich největší šanci měl na holi Záhora, který bekhendem trefil pouze tyč. Do kabin tak hráči odcházeli za stavu 1:1.

V úvodu třetí dvacetiminutovky dohrávala Energie přesilovou hru, gólový efekt z ní ale nevyprodukovala. Ve 47. minutě si Liberec vytvořil tlak, kterým uzamkl energetiky v jejich pásmu. Ke střele se dostal Miškovský, ale jeho střelu Honzík zachytil. Po buly tlak pokračoval a vymanit se z něj se podařilo až Sýkorovi. Záhora pak ujel z protiútoku, jeho krásná bekhendová klička však mířila nad branku. Obě mužstva povolila a hrála uvolněnou hru. Zdálo se, že jim častá vylučování sebrala dost sil. Většina zbylého času se odehrála ve středním pásmu. Poslední třetina proto o vítězi nerozhodla a utkání dospělo až do prodloužení.

A právě v nastaveném čase domácí hokejisté dokazovali, že energie mají ještě na rozdávání. Neustále byli v pohybu a obtěžovali Jelínka před jeho bránou. Liška si připravil neuvěřitelnou dělovku, kterou brankář jen se štěstím vyrazil za branku. Energie si sice vytvořila pěkné šance, ale ke vstřelení rozhodující branky to nestačilo. Ke konci měl možnost ještě Záhora, který ujel liberecké obraně ale i tento jeho únik skončil nad břevnem.

O vítězi utkání tedy rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých energetici pohořeli. Neproměnili ani jeden nájezd, naopak Liberečtí se radovali hned dvakrát. Rozhodující trefu zařídil Jaroslav Vlach, prosadit se dokázal i Daniel Miškovský.

Karel Mlejnek (trenér HC Energie Karlovy Vary): My jsme s utkáním maximálně spokojení. Myslím si, že se jednalo o vynikající utkání výborné úrovně z obou stran. Naše kluky můžeme za ten odvedený výkon jenom pochválit. Možná jsme prohráli trošku nezaslouženě, ale tak už to někdy bývá. Možná, že jsme měli s některými vyloženými šancemi nakládat trochu líp, ale říkám, že v tom globále hodnotíme to utkání velmi pozitivně.