Omlazená Energie zpříjemnila horké léto a v přestřelce udolala kazašského mistra

K a r l o v y  V a r y - Zatímco se v řece Ohři ochlazovala polovina populace Karlových Varů, ta druhá, sportovněji naladěná, se na pár metrů od vlahých břehů vzdálila a vyrazila na hokej. I tak by se s nadsázkou dalo popsat čtvrteční odpoledne. O příjemně stráveném čase ovšem mohly mluvit obě skupiny Karlovaráků. Domácí hokejisté totiž v utkání s kazašským mistrem z Karagandy předvedli velmi příjemné útočné představení okořeněné devíti brankami a napínavým závěrem. Nakonec se z výhry 5:4, po třetinách 1:1, 2:1 a 2:2, radovala Energie, když vítězný gól zajistil necelé tři minuty před poslední sirénou Jakub Bauer.
Příprava, přát., čt 27.7.2006, Zimní stadion Karlovy Vary
Karaganda Kazakhmys
5:4
1:1, 2:1, 2:2
Branky a nahrávky: 13. Kumstát (Dobroň), 32. Skuhravý (Duben), 39. Borovanský (Jan Bauer), 57. Milan Procházka (Mudroch), 58. Jakub Bauer (Ustrnul, Tvrdek) – 8. Ternavskij, 37. Sidulov (Koreškov, Jakovenko), 53. Kazarin (Kassitkin), 54. Kazarin (Kramarenko, Ivantsov). Vyloučení: 13:13. Využití: 1:2. Diváci: 750. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:4, 5:4.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Hanzlík, Mudroch, Duben, Kloz, Ustrnul, Galvinš, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Balázs - Procházka, Pech, Košťál - Tvrdek, Jakub Bauer, Zaťovič - Borovanský, Jan Bauer, Kuběna
Karaganda Kazakhmys: Gybarev - Šitkov, Ushkov, Ternavskij, Shumakov, Ivantsov, Petrov, Fillipov, Kassitkin, Fetisov, Gavrilin, Jeremejev, Tokarev, Fadějev, Sidulov, Kazarin, Sterligov, Shilin, Solarev, Koreškov, Pozin, Myakish, Kramarenko, Sviridenko, Chikalin, Yakovenko, Obuchov

Karlovy Vary si stejně jako loni pozvaly do letní přípravy jeden neobvyklý tým. Po loňském představení národního týmu Francie zavítal na karlovarský led mistr Kazachstánu, celek Karaganda Kazakhmys. Kdo od exotického týmu hostí očekával výkon na úrovni obyvatel pivního tábora, musel být zklamán. Narozdíl od Francouzů totiž Kazaši ve Varech zanechali velmi dobrý dojem a energetikům po celý zápas pořádně zatápěli.

V úvodu se sice do pořádného náporu dostali i díky přesilovce domácí, jenže chytře míněné teče střel od modré čáry v podání Procházky a Košťála našly jen náruč gólmana Gybareva. A ten prokázal svou kvalitu i o chvíli později, když parádním skluzem sebral čistou šanci Klozovi, jenž si na přihrávku napříč útočným pásmem sjel ze své pozice na modré.

Jakmile se ovšem síly na ledě kvůli vyloučení Ustrnula obrátily ve prospěch hostí, přesunula se na druhou polovinu hřiště i hra. A když po delším závaru nahodil do chumlu hráčů před Mensatorem kotouč Ternavskij, mohli se kazašští mistři radovat po šťastném odskoku puku z vedoucí branky.

Tempo úvodních minut bylo skutečně velmi dobré a na klimatické podmínky možná až přehnané. Nebylo tedy divu, že s přibývajícím časem a horšící se kvalitou ledu ubývalo i zajímavých situací. Jedna ovšem karlovarské fanoušky příjemně pobavila. Ve 13. minutě se v brankovišti nejlépe zorientoval Petr Kumstát a i díky nesporné konkurenční výhodě svých dlouhých rukou doklepl opuštěný puk do sítě.

Vyrovnaný stav vydržel až do přestávky, a to i přesto, že měli Západočeši dvakrát příležitost hrát přesilovku pěti proti třem. Série vyloučení pak pokračovala i v prostředním dějství, což hře příliš neprospělo. Ani jeden z týmu ještě přesilové situace celkem pochopitelně příliš zažité neměl, a tak bylo pro oslabené mužstvo poměrně snadné odebírat puky už v zárodcích kombinace.

Branek se tak diváci dočkali při plném počtu hráčů na ledě. V polovině utkání se Energii podařila parádní akce, když vysoké vyhození z vlastního obranného pásma zachytil na útočné modré vysoko nad hlavou Kumstát, jenž předal najíždějícímu Dubnovi. Křižná přihrávka na osamoceného Skuhravého u levé tyče měla gólové vyústění.

Kazachům se ale podařilo velmi brzy srovnat. Veterán Alexej Koreškov nahodil od modré do hloučku těl před brankou a Jeremejev některou částí své výstroje dokonale změnil trajektorii kotouče. Jenže vyrovnaný stav nevydržel ani do druhé pauzy. Svůj vynikající výkon v utkání korunoval ve 39. minutě individuální akcí Michal Borovanský. Mladičký host ze Slavie si vybrusil od pravého mantinelu až před Gybareva a ranou švihem k levé tyči přesně skóroval.

Stejný hráč pak mohl v úvodu třetí třetiny svou premiéru v dresu Karlových Varů ještě vylepšit. To když jej osamoceného před brankou našel lišáckou přihrávkou další mladík Kuběna. Borovanský ale tentokrát střelecké štěstí neměl a trefil pouze připraveného brankáře hostí.

Nejlepší obvykle přichází až nakonec a nejinak tomu bylo i ve čtvrtek. Nejprve příjemně vychlazený zimní stadion úplně zmrazil Kazarin, když během 78 vteřin dvakrát našel cestu za Mensatora. Především jeho druhá dělovka z kruhu do levé šibenice neměla chybu. Pak se ovšem pro domácí vše obrátilo.

V 57. minutě v sobě našel dost sil k sólu přes celé hřiště Milan Procházka, jenž svou akci vyšperkovat nechytatelnou ranou přes obránce přesně k tyči. Neuběhla ani celá minuta a ze svého premiérového zásahu v kategorii dospělých se radoval Jakub Bauer. Nadějný karlovarský odchovanec využil zmatků před brankovištěm Karagandy a při ponechané výhodě dorazil do branky dobře mířenou Ustrnulovu dělovku, kterou však ještě Gybarev stačil s vypětím všech sil zblokovat.

Posléze měl ještě Fadějev možnost srovnat, jeho samostatný únik ale Mensator vytěsnil vyrážečkou. Po závěrečném hvizdu si mohli domácí i hostující hráči užít zasloužených a na přípravu nezvykle bouřlivých ovací necelé tisícovky spokojených diváků. Energetici si tak v duelu, v němž odpočívala kompletní řada Řezníček, Němec – Dvořák, Kraft, Machulda, připsali první úspěch v letní přípravě. Další utkání čeká Karlovy Vary již v úterý, kdy na svém ledě od 18 hodin přivítají tradičního soupeře z Plzně.