Pejchar a Kraus zářili! Energie veze výhru z Kladna

K l a d n o – Na první utkání po letní přípravě vyjeli na kladenském ledě hokejisté HC Energie Karlovy Vary. Na souhrách to ale příliš znát nebylo a přestože trenéři Hořava – Rulík ani zdaleka nenasadili nejsilnější tým, dokázala Energie hrát vyrovnanou partii proti kompletnímu týmu Kladna. Přestože především v závěru zápasu nasazovali kladenští trenéři Muller-Evan to nejlepší co měli, Západočeši zaslouženě zvítězili po brankách Krause, Netíka a opět Krase v powerplay 3:1 (po třetinách 2:1; 0:0; 1:0).
Přípravné zápasy, přát., pá 1.8.2003
Kladno
1:3
1:2; 0:0; 0:1
Branky: 13. Frolík - 5. a 60. Kraus, 17. Netík.
Rozhodčí: Bolina; Diváci: 500.

Kladno: Orct - Pospíšil; Špelda, Kruliš, Kasík, Čech Vratislav, Malena, Chatrnúch, Ševc, Zeman; Klimt, Gardoň, Kalla, Havel, Pazourek, Kysela, Horna, Zajíc, Bílek, Hořava, Štefanka, Lažo, Vlček, Frolík, Jankových.
Karlovy Vary: Franěk (31. Pejchar) - Bauer, Kivoň, Galvas, Punčochář, Toms, Vantroba - Košťál, Pech, Polák - Kraus, Netík, Kumstát Petr - Kreutzer, Pavliš, Tvrdek.

Trenéři Hořava – Rulík postavili v Kladně tým, který se A týmu příliš nepodobal. Hráči, kteří mají jistotu startu v A týmu se hry vůbec nezúčastnili a zůstali doma v Karlových Varech nebo jako v případě Václava Skuhravého sledovali utkání jen z tribuny. V dresu hostující Energie se představili převážně mladí hráči bojující o své místo v prvním týmu Karlových Varů a junioři. Malému hloučku karlovarských fanoušků se tak představila pouze část nových posil a to obránci Kivoň, Galvas, Vantroba a útočníci Netík s Kumstátem. Přestože však hráli hostující hráči Energie první utkání a navíc převážně s hráči, které trenéři testují, zatímco pro domácí Kladno to byl již třetí zápas, dokázala si s domácím Kladnem Energie poradit.

Utkání bylo přátelské pouze označením v zápise o utkání. Hrál se kvalitní, rychlý a bohužel od poloviny zápasu i dosti tvrdý a chvílemi dokonce záludný hokej s množstvím velmi tvrdých faulů daleko za hranicí pravidel a to především ze strany Kladna. Utkání začalo vlažně. Prvních několik minut se hráči navzájem spíše jen oťukávali. Zlom nastal až v desáté minutě, kdy výborně zatáhl do třetiny puk Jakub Kraus, poradil si v souboji jeden na jednoho s kladenským obráncem a před brankářem Orctem chladnokrevně z ostrého úhlu zavěsil do pravého horního růžku. Poté se i Kladno osmělilo a dalo o sobě vědět. To ve třinácté minutě se nejlépe ve skrumáži před brankou orientoval Martin Frolík a bylo vyrovnáno. O pouhé čtyři minuty později vstřelil první branku v dresu Energie Tomáš Netík, který se dobře zorientoval před domácím brankářem a překonal jej podruhé. Do konce třetiny se již nic zajímavého neudálo a dvě vteřiny před koncem se pouze nechali zbytečně vyloučit kladenský Kalla a karlovarský Kraus. První třetina přinesla pohledný hokej a přestože padly tři branky, šancí bylo poskrovnu.

Hned v úvodu prostřední části se začaly plnit trestné lavice obou týmů. Energie si vyzkoušela jak oslabení, tak přesilovou hru, přičemž minutu hrála v přesile 4 na 3, ale i více než minutu v oslabení 5 na 3. V šesté minutě chybělo Jaroslavu Kallovi k vyrovnání jen hodně málo, ale Franěk byl proti a prezentoval se výborným zákrokem. Zlom v zápase nastal na konci osmé minuty. Jeden z kladenských hráčů nastavil nohu do jízdy Vojtěcha Poláka a poté co se i s ním skolil k zemi mu nohu pravděpodobně úmyslně nepříjemně zkroutil, čímž mu způsobil zranění. Polák však nakonec přeci jen dohrál. Do té doby spolehlivý a přesný arbitr Petr Bolina pravděpodobně špatně odhadl nově vzniklou situaci a svou mnohdy až přílišnou benevolencí umožnil značné přitvrzení hry. Toho někteří kladenští hráči začali okamžitě využívat a postupně i zneužívat. Na ledě se začali objevovat velmi tvrdé zákroky, převážně od kladenských hráčů, které byli mnohdy na křehké hranici zákroků likvidačních. V čase 28:44 již Vítězslav Jankových přehnal útočné dorážení do brankáře Fraňka a když muži v černo-bílém na situaci rychle nezareagovali, zasáhl Lukáš Galvas a vznikla skoro minutu trvající tvrdá potyčka. Oba její účastníci si vysloužili osobní tresty.

To situaci na ledě ještě přiostřilo, přesto se stále hostující Energie snažila spíše o kombinaci, než o tvrdost. Kladno však bylo proti, což dokázal ve dvanácté minutě Rostislav Malena, který zřetelně zasáhl vysokou holí do obličeje Kamila Tvrdka. Hlavní arbitr však opět nevylučoval a dával tak průchodu velmi tvrdé hře. Když na konci dvanácté minuty Juraj Štefanka učebnicově podrazil na středu kluziště hráče Karlových Varů v podstatě si udělil dvě minuty sám, jelikož uvědoměle směřoval na trestnou lavici ještě před hvizdem rozhodčího Boliny. Síly na ledě se však vzápětí vyrovnaly. Za sporný kroček byl vyloučen Richard Bauer. Při jeho spořádaném odjezdu na trestnou lavici se jej pokusil zákeřně napadnout domácí Michal Havel a když jej rozhodčí včas zastavili začal vyhrožovat, přesto zůstal bez trestu. O minutu později se začal konečně hrát hokej. V jisté gólové šanci neproměnil Pazourek, když Pejchar, který vystřídal v 11.minutě Petra Fraňka, vytáhl excelentní zákrok! V leže na poslední chvíli vložil lapačku do střely kladenského útočníka. Když Kladno zahodilo i další jistý gól minutu před koncem druhé třetiny, šlo se do šaten za nezměněného stavu 2:1 pro Energii.

Ve třetí třetině si již rozhodčí Bolina pravděpodobně uvědomil vážnost vzniklé situace a výrazně přitvrdil, přesto se mu již zápas zklidnit nepodařilo. Hned ve druhé minutě minul křižnou přihrávku přes brankoviště Robert Kysela. Na konci sedmé minuty se prezentoval tvrdým zásahem holí do obličeje Jakuba Krause Josef Zajíc. Hlavní arbitr již byl připraven a poslal jej z ledu, i když „pouze“ na dvě minuty. V polovině poslední třetiny ujeli v nájezdu dva na jednoho kladenští útočníci Pazourek-Havel. Pejchar pohotovým vybruslením znemožnil ohrožení své svatyně. Poté konečně přišla i chvíle pro Energii, která od začátku třetiny vyrážela do protiútoků jen sporadicky. Aleš Kreutzer se prezentoval tvrdou střelou, ale Orct byl připraven. V 53. minutě se snažil z bezprostřední blízkosti o vstřelení branky Kamil Tvrdek, kladenského gólmana však nepřekonal. To však bylo na několik minut ze strany Energie vše a Kladno opět začalo tlačit. Sedm minut před koncem přišly velké chvíle Rudolfa Pejchara. Jankových a Zajíc zavalili karlovarskou svatyni závarem střel. Pejchar vytáhl několik zákroků z říše snů a těsné vedení udržel. S blížícím se koncem zápasu se začalo opět přiostřovat.

V čase 54:43 Energie špatně rozehrála, což kladenskému Kyselovi umožnilo vystřelit jedovatou střelu z pravého kruhu, Pejchar nešťastně vyrazil přímo před najíždějícího Havla. Ten svou střelu umístil nízko nad ledem k levé tyčce. Když už se necelá pětistovka diváků chystala zařvat gól, Rudolf Pejchar předvedl excelentní reflex a špičkou betonu vyrazil puk do tyče. Pouhé tři minuty před koncem mohla rozhodnout dvojice Pech-Polák. Lukáš Pech vybojoval u levé tyče Kladna puk a přihrál jej najíždějícímu Polákovi. Zdeněk Orct se však prezentoval snad po vzoru Pejchara k výborným zákrokem a rozdíl byl stále jen o gól. Když na konci 58. minuty minul v šanci i Jakub Kraus a stav se stále i přes nápor domácích neměnil, odhodlalo se Kladno k power-play. Nápor domácích ukončil Jakub Kraus, který si dojel pro vyhozený puk a v poklidu osm vteřin před sirénou rozhodl utkání – 3:1.