Předposlední Energie zaslouženě zdolala vedoucí Spartu

K a r l o v y  V a r y - Čtvrteční 8. kolo nejvyšší domácí soutěže juniorů a dorostu proti sobě svedlo celky pražské Sparty a Karlových Varů. Zatímco dorost bojoval o body v Holešovicích, starší kategorie přivítala soupeře věhlasného jména na vlasním kluzišti. Ve velmi dobře takticky vedeném střetnutí energetici, stejně jako v předchozím duelu s Kladnem, neinkasovali. Navíc v každé třetině dokázali vstřelit po jedné brance. Výhrou 3:0 zanechali na ledě nejen radost ze zisku dvou bodů, ale hlavně dobrý pocit z výborně zvládnutého utkání.
Extraliga juniorů, 8., čt 25.9.2003
Sparta
3:0
1:0, 1:0, 1:0
Branky: 7. Vrba (Mudra, Bauer), 25. Mudra (Prštický), 43. Sadloň (Nový). Rozhodčí: Turčan - Vitík, Rozlílek. Vyloučení: 7:6. Bez využití. Diváci: 70.
Karlovy Vary: Jirkův - Tašnek, Gellner, Bauer, Bušta, Hamerle, Nový, Prštický, Kocek, Tomaška, Štourač, Sadloň, Sedláček, Hlubuček, Chyba, Vrba, Mudra, Pech, Linduška
Sparta: Pöpperle - Lukačovič, Mrázek, Frieb, Urban, Voříšek, Klouček, Dušátko, Hromas, Culka, Protivný, Dulovec, Hajduk, Vašek, Hobl, Míka

Všeobecně opatrný začátek zápasu ukončil až nečekaný úder domácího celku. V končící 7. minutě si ze druhé vlny dojel pro vyražený kotouč Vrba a pohotovu ranou do horního růžku Pöpperleho branky načal rozklad vedoucího týmu extraligové tabulky.

Až na náznak sparťanského přečíslení, které vyřešil výborným vypíchnutím Tomaška, byli v útoku jasně aktivnější domácí. Dvojitá dorážka Hamerleho, pokus Michala Poláka z bezprostřední blízkosti i překvapivá rána Vrby z otočky skončily ve výstroji pražského gólmana. Skóre se nezměnilo ani v 15. minutě, kdy se posledního beka Sparty zbavil vtipnou přihrávkou na najíždějícího spoluhráče Tomaška. Zakončení Bušty sice nepostrádalo razanci, ale i tentokrtát byl úspěšnější brankář hostí.

Závěr první části, ovlivněný sérií vyloučení na straně Energie, odehrál soupeř z větší části nastěhovaný v útočném pásmu. Z šedi nepřesných přihrávek však vytěžil jen dělovku Vaška směřující těsně nad Jirkůvovu svatyni.

Ve druhé části si mohla hrstka fanoušků prodloužit přestávku o několik minut. Nepříliš divácky atraktivní boj o střední pásmo vyústil v překvapivou přihrávku kapitána Energie Tomáše Prštického za obranu hostí. Tváří v tvář brankáři se Mudra nemýlil a zvýšil na 2:0.

Změnu herního tempa ovlivnilo i další vyloučení karlovarského hráče. Z nepříliš dobrých předcházejících přesilových her se sparťané poučili a začali se více tlačit před brankoviště. Nejblíže rozsvícení červeného světla byl Voříšek, dorážku jeho střely nedostal za záda výborného Jirkůva ani Protivný.

Po přečkaném oslabení a s dvougólovým náskokem v kapse se domácí jali důsledně bránit modrou čáru. Útočné pokusy se soustřeďovaly jen na rychlé brejky. Do nejvážnější příležitosti se prosadil neohroženým průnikem karlovarský Petr Nový.

Šanci na zkorigování nepříznivého stavu dostali Pražané v poslední minutě druhého dějství. Dvojnásobnou početní výhodu si však vzali zbytečným faulem sami, a tak i do závěrečné třetiny vstupovali hosté s dvougólovým mankem.

Třetí úder Energie přišel ve 43. minutě jako blesk z čistého nebe. Od modré čáry nahodil lehkým obloučkem Sadloň. Pöpperle jen na prázdno promáchl a mohl si pouze smutně prohlédnout svou lapačku.

Činili se i hosté. Po třetí inkasované brance dostali svého soupeře pod mírný tlak. Více než tvrdý příklep Hajduka do Jirkůvových betonů však nevyprodukovali. V závěrečných minutách se již varští mladíci soustředili jen na pečlivou obranu a udržení druhého čistého konta v řadě pro brankáře Jirkůva, přesto díky chybám Sparty mohli své vítězství ještě zvýraznit.

Krátké zhodnocení utkání z pohledu trenéra Mikuláše Antoníka

Sparta dorazila do Karlových Varů jako velký favorit. Junioři Energie se krčili na předposledním místě tabulky, kdežto pražský tým na ostatní shlížel z prvního místa. "Přestože Sparta přijela jako vedoucí tým, chtěli jsme začít bez bázně a hned na ně agresivně vlétnout. To se nám podařilo, protože jsme začali bez respektu, nepouštěli jsme soupeře do jeho hry a sami si začali vytvářet šance."

Karlovy Vary také působily mnohem více jako tým. Vtipnými kombinacemi rozebíraly defenzivu hostů a důraznou a bezchybnou hrou dozadu bránily jejich útočné výpady. "Kluci hráli skvěle takticky, dobře bruslili, nachyběl výborný pohyb a tvrdá hra tělem. Naše výhra je zasloužená, protože jsme hráli jako tým, i jsme si vypracovali víc šancí a celkově hráli hezčí hokej. Chtěl bych za odvedený výkon kluky pochválit. Snad bych jen vyzdvihl brankáře Jirkův. Chytal výborně a zaslouženě má na kontě druhý shut-out v řadě."