Trápení trvá, z Budějovic bez bodu

HC Mountfield - HC Energie 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Potřetí v řadě odchází Energie z ledu poražena. Tentokrát byly nad její síly rozjeté České Budějovice, které dokázaly otočit průběh utkání po bleskové trefě Rastislava Deje. Karlovarští se sice zásluhou Jána Muchy a Petra Kumstáta dvakrát dostali nadostřel, na body přesto nedosáhli.
O2 extraliga, 10. kolo, út 29.9.2009, Budvar Aréna
České Budějovice
4:3
1:1, 2:0, 1:2
Branky a nahrávky: 11. Kůrka (Sailer), 27. Vak, 29. Mertl (Veselý), 55. Vak (Macháček) - 1. Dej (Skuhravý), 42. Mucha (Skuhravý), 60. Kumstát (Pletka, Mucha). Rozhodčí: Mikula, Šír - Čech, Poruba. Vyloučení: 8:5, navíc Snopek (CEB) 10 min. nesp. chování. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4462. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
České Budějovice: Turek - Poživil, Vydarený, Ptáček, Macháček, Snopek, Melichar, Jank - Kůrka, Mertl, Veselý - Gulaš, Vak, Hřebejk - Sailer, Šimánek, Kotrla - M. Hudec, Huml, Melichárek
Karlovy Vary: Mensator - Mucha, Brňák, Dobroň, Hájek, Němec, Prošek, Parýzek, Schmidt - Dej, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Hluchý - Kumstát, Pech, Pletka - Zucker, Haščák, Zaťovič

Hosty v úvodu sezóny trápí nestabilní výkony nově poskládané obrany. A jak se nakonec ukázalo, chyby v defenzívě byly Achillovou patou Západočechů v i v tomto zápase. V úvodu se naopak kiksem před vlastní brankou blýskli domácí. Václav Skuhravý získal puk a jeho dílo dokonal Rastislav Dej - 0:1. To vše v čase 0:38! Jihočeši odpověděli logicky náporem, ovšem sami se záhy zbrzdili vyloučením. Přesilovka dostala hosty do tempa a ti byli až do desáté minuty lepším týmem.

Jenže v čase 9:47 putoval za katr Jan Košťál a Budějovičtí nabídnutou šanci bleskově využili. Svižnou kombinaci korunoval nekompromisní střelou pod horní tyčku Tomáš Kůrka - 1:1. Byl to jeho už čtvrtý přesilovkový gól v sezóně. Vyrovnání MOUNTFIELD nakoplo. Jeho hráči ve zbytku úvodní části dotírali na Mensatorovu branku, ten byl ovšem pozorný.

Druhou třetinu odstartovali domácí povedenou přesilovkou. Celých devadesát vteřin ždímali Jihočeši své čtyři protějšky okolo Mensatorovy branky, vyprodukovali spršku střel, ovšem srdnatě bojující čtveřice Varských odolala. Ve 25. minutě z ničeho nic mohli udeřit hosté, Milan Hluchý ale z úhlu trefil jen břevno. A tak se přece jen prosadili domácí. Ve 27. minutě při zakládání útoku ve vlastní přesilovce směřoval Mucha chybně z rohu kluziště příhru na Václava Skuhravého do mezikruží. Skuhravého totiž hbitě dojel Tomáš Vak, uzmul mu kotouč a tváří v tvář Mensatorovi zavěsil - 2:1.

Ve zbytku přesilovky hosté Turka nepřekonali a záhy přišel další trest. Veselý na Mensatora vystřelil od modré čáry švihem. Brankář hostů jen vyrazil před sebe, kde Tomáš Mertl na dvakrát došťouchal touš do branky - 3:1.

Pokud Ján Mucha příliš důvodů k radostnému výskotu po druhé třetině neměl, nenechal se zlomit a na začátku poslední dvacetiminutovky dal svým spoluhráčům naději. Jeho branku musel potvrdit až videorozhodčí a přestože se to domácím pranic nelíbilo, Muchovo snížení bylo uznáno - 3:2. Bylo tedy jasné, že místo pohodového hlídání náskoku začíná MOUNTFIELDU perná šichta při bránění těsného vedení. Snižující branka zapůsobila na Západočechy jako živá voda - hned o minutu později mohl vyrovnat Melenovský, který dostal do prostoru mezi kruhy parádní zadovku a zakončoval úplně osamocený. Pokus mezi betony Turek vykryl. Chléb se lámal ve 46. minutě. To nejprve putoval na lavici hanby Melichar za držení, o 39 sekund později ho následoval Ptáček, jenž vyhodil kotouč mimo hlediště. Karlovarší ovšem ideální šanci na vyrovnání promarnili. Dvojnásobnou přesilovku odehráli poněkud mdle a Turka v ní moc neohrozili.

Pokračovala pro solidně zaplněnou Budvar Arénu nervózní podívaná. Hostující hráči jako hladoví vlci dotírali na domácí svatyni a stupňovali svůj tlak. Budějovickým se ale dařilo těsný náskok hájit a v čase, kdy se začalo schylovat k závěrečnému náporu Energie, jej i pojistili. V 55. minutě Petr Macháček od modré nahodil puk na Mensatora. Hostující brankář se vydal letícímu touši v ústrety, ovšem před brankoviště si v tu chvíli chytře sjel Tomáš Vak, puk zachytil a po krátké kličce ho zametl do odkryté klece - 4:2. Uklidňující branka sice měla pro Jihočechy osvěžující efekt, ovšem hned vzápětí se nechal vyloučit Petr Sailer a drama mohlo pokračovat. Energetici však přesilovku nevyužili. Prosadili se až v úplném závěru, kdy zblízka Turka vymíchal Petr Kumstát - 4:3. Ve zbylých 19 vteřinách už bylo zatěžko vyrovnat, a tak všechny body po bojovném utkání zůstaly na jihu Čech.

Jan Tlačil (HC Mountfield): Chtěli jsme začít lépe než naposledy v Mladé Boleslavi, paradoxně jsme ale dostali gól při prvním střídání. Na hráče padla trochu deka a těžce jsme se z toho dostávali. Ve druhé třetině už mužstvo ukázalo svůj charakter a dali jsme i góly. Třetí třetinu raději komentovat nechci.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Dali jsme sice rychlý gól, ale soupeř v přesilovce vyrovnal. Hodně důležitá byla druhá branka domácích, kterou jsme dostali po hrubé chybě při vlastní přesilovce. Soupeř nám pak odskočil na dvoubrankový rozdíl, ale šťastným gólem se nám podařilo snížit. Po nepochopitelné chybě v rozehrávce jsme dostali čtvrtou branku, naše snížení na 4:3 v závěru už nic neřešilo.