Ufa nad síly energetiků, v přátelském zápase dominoval tým z KHL

Příprava: HC Energie - Salavat Julajev Ufa 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Přátelské střetnutí se rozhodně nehrálo na půl plynu a oba týmy se draly do útočných šancí, jak jen to bylo možné. Aktivnější měli vstup do první třetiny hosté a odcházeli z ní s dvoubrankovým náskokem. Ve druhé třetině své vedení ještě navýšili. Ve třetí třetině se o čestný úspěch za karlovarské barvy postaral Karol Sloboda (na snímku), který tak alespoň vzal Kolesnikovi čisté konto. Ufa si v závěru třetiny výhru pojistila čtvrtou brankou a v přátelském utkání tak porazila karlovarskou Energii výsledkem 4:1.
Příprava na sezonu, přát., so 18.12.2010, KV Aréna
Ufa
1:4
0:2, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 52. Sloboda (Skuhravý, Kumstát) - 5. Taratuchin, 14. Ščastlivii (Pankov), 37. Frolov, 54. Čiglincev (Antipov, Kondratěv). Rozhodčí: Šindler, Florian - Belko, Hynek. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Zásahy brankařů: 27:34.
Karlovy Vary: Mensator ( od 32. Sáblík) - Kokko, Nosek, Gřegořek, Dobroň, Rohan M., Sloboda - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Sailer, Melenovský, Skladaný - Zaťovič, Vachovec, Cyganov - Kverka, Hudák.
Ufa: Ersberg (od 30. Kolesnik) - Kolcov, Isangulov, Proškin, Kutějkin, Kondratěv, Tverdovskij, Boldyrev, Kalinin - Frolov, Polozov, Taratuchin, Ščastlivij, Kozlov, Antipov, Zinovjev, Čiglincev, Pankov, Saprykin.

Výjimečný duel v KV Areně odstartoval i výjimečný úvod. Poté, co zazněly tři hymny – baškirská, ruská a česká – převzal Jan Košťál drobné ocenění ke stému extraligovému gólu, který vstřelil v posledním kole. Poté již rozhodčí Florian vhodil úvodní buly.

Česko – ruský souboj se však rozjížděl pomalu a od příliš přátelského pojetí hry hokejisté upouštěli až s přibývajícími minutami. V té třetí se zrodila první pohledná akce Julajevců, když Sapyrikin těsně před Mensatorem dorážel střelu Zinovjeva. Trojčlenný hlouček fanoušků v dresech Ufy se mohl radostí ozvat až po dvou minutách, když volný Sergej Zinovjev u tyčky přetlačil Mensatora.

Po chvíli se okénko v obraně otevřelo i na straně Ufy. Karlovarský únik dvou na jednoho však ukázkově zneškodnil obránce Kondratěv, když vystihl Noskovu přihrávku. Stejným přečíslením naopak nepohrdli Rusové, konkrétně Petr Ščastlivij, který se místo přihrávky skvěle trefil ke vzdálenější tyči.

V dalších minutách měli více ze hry Julajevci, i když své držení kotouče příliš nevyužívali k trvalejšímu náporu. Když už se však do útočného pásma dostali, hrozili Mensatorovi rychlými kombinacemi na jeden dotek. Souvislejší nápor Energie přinesl až předěl první a druhé třetiny, kdy za zásah Noska pykal Ivan Boldyrev. Aktivita plynoucí z přesilové hry rezultovala například v dravý průnik Vachovce, který si stejně jako Kverka odbýval svou premiéru v A týmu.

V polovině základní hrací doby oba týmy vystřídaly své gólmany a Lukáš Sáblík si připsal opravdu horký první zákrok, který se postavil proti nařízenému trestnému střílení. Faulem postižený Saprykin v zakončení nic nevymýšlel, ale golfovým úderem trefil jen vysokého gólmana. Podobně úspěšný byl karlovarský gólmanský náhradník i 34. minutě, když Rohana přebruslil Činglincev. Ruští hráči si se Sáblíkem poradili až v závěru prostřední části. Maxim Frolov si u tyčky položil Sáblíka, udělal dva rychlé kroky na střed a i s trochou štěstí přes změť těl trefil prázdnou klec. Po dvou třetinách tak Ufa vedla o tři branky.

Šanci na čestný úspěch připravili hosté Energii v půli poslední třetiny, kdy sedm vteřin seděli ve dvou na trestné lavici. Už v klasické přesilovce se na vrcholu kruhů Sloboda opřel do Skuhravého nahrávky a trefil se pod víko Kolesnikovy brány. Pro volání třech tisícovek diváků po vyrovnání však neměli hráči z republiky Baškorostán žádné pochopení. Opět ze situace dva na jednoho bleskově udeřil Alexandr Činglicev, a hosté tak zpět získali tříbrankové vedení. To si díky pozornému výkonu pohlídali až do konce základní hrací doby. Kolesnika v poslední minutě nepřekonal ani Kumstát, který díky své postavě dělal celý zápas soupeři velké problémy.

Vítězného potlesku si dobře naladěné karlovarské publikum ale přece jen užilo a sice po exhibičních samostatných nájezdech. Za Energii se prosadili Jan Košťál, Václav Skuhravý a Martin Zaťovič, zatímco Sáblíka překonali pouze Taratuchin a Zinovjev.