Zelená lavina nabrala sílu. Energie veze tři body ze Sparty

HC Sparta - HC Energie 2:4 (0:1, 1:1, 1:2) Pravděpodobně jedno ze svých nejlepších utkání v sezoně odehrála dnes karlovarská Energie na ledě pražské Sparty. Pozorná obrana, výborný brankář, dobrá disciplína ale i dostatek odvahy v útočné fázi. To byly hlavní atributy vítězství Západočechů. Palečkovi svěřenci se do vedení dostali zásluhou individuální akce Melenovského už v první třetině. Přestože domácí ztráceli jen jeden gól i po druhé dvacetiminutovce, na začátku té poslední přidal svůj druhý zásah v zápase Jan Košťál (na snímku) a vedení ještě zvýraznil Petr Sailer. Sparťané pět minut před koncem zkorigovali, ale závěr už patřil opět výborným energetikům. V korektně hraném utkání nehrály Karlovy Vary ani jednu přesilovku, Sparta pouze dvě.
O2 extraliga, 37. kolo, út 20.1.2009, T-Mobile Aréna
Sparta
2:4
0:1, 1:1, 1:2
Branky a nahrávky: 31. Hanzlík (Broš), 56. Kratěna (Hanzlík, Broš) - 10. Melenovský (Skladaný), 29. Košťál, 41. Košťál (Dej), 53. Sailer (Kristek, Zucker) . Rozhodčí: Homola - Guth, Křivský. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 4935. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Gulaši, L. Procházka, Černošek, Vinogradov - Látal, Broš, Netík - Ton, D. Výborný, Kratěna - Hromas, Langhammer, Podlešák - Hrdel, Koreis, Kafka
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Dobroň, Čutta, Mudroch, Prošek, K. Černý, Duben - Dej, Skuhravý, Košťál - Zucker, Kristek, Sailer - Skladaný, Pech, Melenovský - Zaťovič, Milan Procházka, Hluchý

Téměř pětitisícovka diváků, kterou přitáhla dohrávka 37. kola Sparty s Karlovými Vary sledovala od začátku opatrné utkání, v němž převládala obrana nad útočnými choutkami. Z tohoto průměru vyčnívaly v úvodních minutách pouze střely Černoška či Melenovského a šance Hluchého. Také úvodní gólová akce vypadala zpočátku dosti nenápadně. Od mantinelu vybruslil s pukem na holi v bekhendové pozici až mezi kruhy Melenovský a najednou stál tváří v tvář Pöpperlemu, který byl na jeho pokus krátký - 0:1. Za chvíli bylo málem srovnáno, když Látal pálil z otočky, Mensator však vymrštil bleskově lapačku. Poté se však snaha sparťanů o vyrovnání kamsi vytratila. Až na konci třetiny vystupňovali přesilovkový tlak a zasypali branku Energetiků sprškou střel. Nejnadějněni vypadala příležitost Langhammera, jenže zblízka trefil pouze včas se přesunuvšího Mensatora.

Druhá třetina nabídla už daleko více vzrušení, o což se zprvu přičinila hlavně Sparta. Avšak teč Výborného skulinku ve výstroji hostujícího gólmana nenašla a brejk Netíka a Látala na jediného obránce řešil prvně jmenovaný přihrávanou žabičkou na svého kolegu, který ale puk ve vzduchu netrefil. Na druhé straně zkoušeli štěstí Karlovarští z obou křídel, ale ani oni neuspěli. A tak další změnu stavu zařídila až chyba Broše při rozehrávce. Domácí centr z vlastního obranného rohu namazal přímo na hůl v mezikruží číhajícího Košťála, který filigránsky blafákem zvýšil na rozdíl dvou branek. Ve 31. minutě se radovali i Pražané. Od modré vypálil vysokou střelu Hanzlík, která se po několika tečích prodrala až za zmateného Mensatora. Kontaktní gól vlil sparťanům novou krev do žil, což dokumentovaly dvě dobré střely agilního Tona. Přesto však i po druhé části vedli o gól Západočeši.

Poslední část začala šokem. Neuplynula ani minuta a Dej nabil na modrou Košťalovi, který se trefil už podruhé v utkání. To Spartě rázně srazilo sebevědomí a Karlovým Varům stačilo pozorně bránit, neboť ofenzíva domácích působila hodně sterilně. A tak hosté věděli, že jakákoliv další proměněná šance utkání definitvně rozhodne. A ta přišla. Kontr dvou proti dvěma vyřešilo duo Kristek - Sailer ukázkovou souhrou. V 56. minutě sice ještě vykřesal naději Kratěna, ale čtvrté porážce Sparty v řadě tím už nezabránil.

Marian Jelínek (Sparta): "Odehráli jsme velice špatné utkání. Nebyl to boj o atakování jedné z předních příček, jaký bychom si představovali. Soupeř zcela zaslouženě vyhrál, předčil nás ve všech hokejových věcech. Bohužel se posledních pět utkání potýkáme s tím, že vstoupíme do utkání a prohráváme 0:2. Ať je to doma nebo venku. Pak následuje ztráta sebevědomí, soupeř to zavře a hraje jednoduše. Dnes nás vyškolil z jednoduchosti a efektivity."

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): "Snažili jsme se vycházet z dobré obrany středního pásma, což se nám celkem dařilo. Nechtěli jsme soupeři dovolit, aby v našem obranném pásmu rozvinul nějakou kombinaci. Snažili jsme se dávat puky rychle od nás ze třetiny a spoléhat na brejky. Myslím si, že nám tato taktika vyšla. Kluci výborně bojovali a myslím si, že jsme si tři body zasloužili."