Energetici si na úvod play-out zvedli střelecké sebevědomí

HC Olomouc - HC Energie 2:6 (0:2, 1:0, 1:4)
Skupinu play-out, ve které letos bylo rozhodnuto už před prvním kolem, načali energetici výhrou na Hané. Základ úspěchu nad omlazenou Olomoucí už v první třetině položili Rýgl s Rachůnkem, další čtyři zásahy pak hosté přidali v periodě třetí. Gól a dvě asistence zaznamenal ve formě hrající Dávid Gríger.
Tipsport extraliga, OUT1, út 7.3.2017
Olomouc
2:6
0:2, 1:0, 1:4
Branky a nahrávky: 33. Burian (Eberle), 57. Škůrek (Ondrušek) – 12. Rýgl (Kindl), 12. T. Rachůnek (Gríger, Sičák), 44. Harant (T. Rachůnek, Gríger), 46. Gríger (Sičák, Kindl), 49. Flek (O. Beránek), 55. Stloukal (Rýgl, Davídek). Rozhodčí: Šír, Kika - Tošenovjan, Kotlík. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 2421. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2. 1:6, 2:6.
Olomouc: Falter – Škůrek, Ondrušek (C), Staněk, Rašner, Rutar, Spurný – Burian (A), Sundher, Eberle (A) – Laš, Herman, Fořt – Macuh, R. Vlach, T. Mikúš – Matai, Mrázek, Kotala – Podlaha.
Karlovy Vary: Honzík – Sičák (A), Harant, Baránek, Tomáš Dvořák, Rýgl – T. Rachůnek, Gríger, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Tuominen, Kindl – Flek, Davídek, O. Beránek.

V prvním utkání play-out na sebe narazili Olomouc s Karlovými Vary, kteří sice byli v tabulce na sousedních příčkách, účast v baráži už však měly jednoznačně rozdělenou a zatímco hosté sestavu příliš neměnili, domácí se rozhodli využít zápasů navíc k otestování čtveřice mladých hráčů.

Do zápasu vstoupila lépe Olomouc, která si také velmi rychle vypracovala přesilovou hru. V ní na Honzíka ujížděl osamocený Kotala, který brankáře sice dokázal zmást svou kličkou, puk ale z brankové čáry sebral vracející se obránce. V samotném závěru pak ujížděli dva na jednoho Rýgl s Beránkem, ale střelu druhého z nich srazil Spurný. Poté už ale domácí opět vřezali otěže zápasu do svých rukou a hrálo se především u brankáře Honzíka, střely Kohoutů však postrádaly prudkost a přicházely mnohdy z nulových úhlů.

V deváté minutě ale Karlovy Vary získaly vhazování před Falterem a hned po buly se ke střele i dvěma dorážkám dostali Flek s Kindlem. Falter si všechny jejich pokusy pohlídal, a tak se hosté radovali z branky až o tři minuty později, když Kindl našel volného Martina Rýgla, jenž poslal přesnou střelu po ledě. Jen o pár vteřin později už šly Karlovy Vary do dvou brankového vedení, když Tomáš Rachůnek v samostatném úniku roztáhl Faltera a poslal mu puk mezi betony.

Dvě branky dostaly Karlovy Vary na koně a Olomouc marně hledala cestu do útočného pásma. Z nenápadné akce se ovšem vyklubalo přečíslení dva na jednoho, na jehož Burian vyslal střílenou přihrávku Eberlemu, který ji tečoval vedle pravé Honzíkovy tyče. V závěru mohli ještě navýšit náskok svého týmu Gríger s Rachůnkem, kteří si dokázali přihrát puk mezi kruhy, ale zasáhli jen domácího hráče.

Převaha hostů pokračovala, ale většina jeich pokusů končila mimo branku. Za hosty zahrozil alespoň Vlach, který se prokličkoval před Honzíka, ale ten si jeho bekhendovou střelu pohlídal, stejně jako teč Mrázka o několik okamžiků později. Obě strany si poté vyměnily přesilové hry, ale branky se nedočkala ani jedna, naopak ubráněné oslabení Kohouty opět nakoplo a v následujících chvílích se musely bránit Karlovy Vary, což vyústilo v kontaktní branku, o kterou se postaral Vilém Burian, po přesné přihrávce Eberleho od zadního mantinelu.

Po změně skóre se hra začala přelévat ze strany na stranu a hosté šli do přečíslení dokonce čtyři na dva, na jehož konci Flek našel volného Beránka, ale Falter se proti jeho střele stačil včas přesunout. V 38. minutě pak ujeli i ve třech proti jednomu, ale Rýgl zvolil raději zadovku na Tuominena, kterému ve střele zabránil domácí obránce. V posledních vteřinách musel Falter ještě zasahovat proti Skuhravého střele z první, ale i s ní si poradil.

Do poslední třetiny se Kohouti doslova vřítili a Honzík zachraňoval vedení svého týmu okrajem betonu. Pochvíli se ale Karlovy Vary vzpamatovaly a tempo hry opět vyrovnaly. Přesto to byli opět domácí, kdo zahrozil, když Herman nikým neatakován vyjel před Honzíka. Svou šanci neproměnil a na druhou stranu vyrazil Rachůnek, který sice samostatný únik neproměnil, ale následně přihrál Tomáši Harantovi, který se střelou z první nemýlil. Olomouc se pokusila o rychlou odpověď z přečíslení tří proti dvěma, ale Tomáš Mikúš si puk zpracovával příliš dlouho a Honzíka neprostřelil. Když poté David Gríger tečoval Sičákovu střelu od modré do Falterovy sítě počtvrté, zdálo se, že je dobojováno.

O kosmetickou úpravu výsledku se mohl postarat ujíždějící Flek, ale Falter jeho střelu vyrazil. Karlovarský útočník se tak dočkal až o minutu později, když se hosté tlačili do olomoucké branky, posílali na branku jednu dorážku za druhou, až se puk odrazil k volnému Jakubu Flekovi, který zamířil do zcela odkryté branky. Skóre se však přece jen ještě jednou změnilo, když Petr Stloukal na dvakrát dostal puk za Falterova záda. Olomouci se ještě podařilo snížit zásluhou dvojnásobné přesilové hry, když Tadeáše Dvořáka prostřelil David Škůrek. Šance měli domácí hokejisté i na další branky, ale žádnou se jim už nepodařilo využít a tak si tři body z utkání zaslouženě odnášejí Karlovy Vary.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): My jsme si to představovali jinak, přestože jsme hráli v okleštěné sestavě, ale zase se ukázalo, z čeho jsme schopni nedat gól. Těch deset minut, kdy Vary ještě byly v autobuse, jsme měli spoustu šancí i v průběhu celého zápasu. Opět jsme z toho dokázali vstřelit jen dva góly. Na druhé straně se ukázalo, co dělají ty zkušenosti v obraně, protože jsme to měli hodně seskládané z mladých, takže tam ty zkušenosti chyběly. Výhra soupeře zasloužená, každopádně nás Vary předčily v koncovce.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi, že jsme vyhráli, protože pro nás tady ty zápasy jsou důležité, z toho důvodu, že se připravujeme na ten závěr soutěže. Začátek byl trochu ovlivněný dlouhou cestou z Karlových Varů, takže chvíli trvalo, než jsme rozhýbali nohy, a jsme rádi, že se nám podařilo vstřelit šest gólů. Myslím si, že ten zápas pro nás splnil to, co jsme očekávali.