Na úvod přípravy přestřelka s těsnou výhrou Sparty

HC Energie - HC Sparta Praha 4:5 (1:2, 2:3, 1:0)
Dlouhé čekání je u konce, po takřka čtyřech měsících se do karlovarské arény vrátil ostrý hokej a k vidění byla skutečně ofenzivní a atraktivní hra. Gólová přestřelka začala už v první třetině a již od úvodního hvizdu v ní měli navrch sparťané. Energie se však stále držela na dostřel, a vše se tak rozhodovalo až v poslední periodě. Domácí se dotáhli na rozdíl jednoho gólu a byli blízko vyrovnání, Sparta ale nakonec dokázala zvítězit 5:4. Formace Beránek, Gríger, Kohout připravila hned 3 karlovarské branky!
Příprava na sezonu, přát., út 7.8.2018
Sparta
4:5
1:2, 2:3, 1:0
Branky a nahrávky: 11. Gríger (Beránek), 34. Kohout (Gríger, Beránek), 39. Rachůnek (Plutnar, Flek), 55. Beránek (Kohout, Gríger) – 7. Jarůšek (Vrána), 8. Smejkal (Kudrna), 23. Říčka (Vrána), 32. Říčka (Jarůšek), 34. Vrána (Říčka). Rozhodčí: Kostourek, Grech – Gerát, Hynek. Vyloučení: 1:6, navíc Voráček (SPA) 5+OK. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1920. Střely na branku: 32:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5, 4:5.
Karlovy Vary: Závorka (Novotný) – Sičák "C", Vágner – Rohan "A", Plutnar – Podlipnik, Krejčí – Šenkeřík, Kovačevič – Rachůnek, Balán, Flek – Beránek, Gríger, Kohout – Stloukal, Kverka, Nejezchleb – Havránek, Mikúš, Gorčík
Sparta: Machovský (Honzík) – Pavelka, Delisle – Kalina, Jandus M. – Gregorc, Piskáček – Voráček, Dvořák – Říčka "C", Vrána, Jarůšek "A" – Smejkal "A", Klimek, Kudrna – Hanták, Černoch, Beran – Rousek, Pšenička, Jandus T.

Buď u toho s námi! Vstupenky na přípravu kupuj ONLINE

Po čtyřech měsících poprvé na ledě a hned s pukem, Energie okamžitě obsadila prostor před sparťanskou brankou. Pražané sice zkoušeli zastavit zelenobílý útok důraznou a inteligentní hrou, energetici se tím však nenechali překvapit a nadále drželi puk v útočném pásmu. Po zhruba třech minutách nepřetržitého tlaku začala hrozit i Sparta, když se snažila využívat nepřesností v karlovarských kombinacích, hostující výpady ale jen zřídkakdy skončily střelou na Závorku. Ačkoliv Karlovarští dobře zorganizovanou ofenzívou drželi soupeře na uzdě, v sedmé minutě vyrobili svou první hrubku a proti Spartě se jednoduše chybovat nesmí. Obrana Energie trestuhodně nechala před brankou zcela bez povšimnutí Richarda Jarůška, který měl spoustu času nadvakrát protlačit kotouč do sítě. A aby toho nebylo málo, domácí defenzíva záhy chybovala podruhé. Jen 22 sekund po úvodní brance zápasu svou individuální akci přesně zakončil Jiří Šmejkal. Energetici ale kvůli hrůzné půlminutě nepadli na kolena, naopak nasadili vyšší tempo a všemi prostředky si šli za snížením. Nakonec trvalo jen tři minuty, než se Karlovarští znovu usadili u sparťanské klece a po pár rychlých přihrávkách dostali kotouč k Dávidu Grígerovi, který z mezikruží chladnokrevně vymetl šibenici Machovského klece. Tím už ale ofenzivní paráda skončila, ne že by se útočníci na obou stranách nesnažili, leč se nemohli dostat přes zavřené obranné řady. Hra se postupně začala stále více destabilizovat a puk každou chvíli svištěl po jiné straně kluziště. Až v poslední pětiminutovce začal tempo utkání udávat o něco více domácí výběr a několikrát chybělo Energii k vyrovnání jen pár centimetrů. Ať už to byl Martin Kohout a jeho otočka kolem brány nebo jedovatý projektil nové posily západočeského klubu Tomáše Mikúše, Marek Mazanec všechny pokusy Karlovarských likvidoval bez větších komplikací a nakonec udržel svůj tým ve vedení až do první sirény.

Obdobně jako do té první, i do prostřední periody Energie doslova vletěla. Sotva po minutě hry Jakub Flek poslal křižný pas ke vzdálenější tyči, kde stál Stanislav Balán a jen kvůli nejistému zpracování kotouče nebylo vyrovnáno. Zato na druhé straně se zakončovalo podstatně kvalitněji. Energetici se totiž dopustili faulu a první vyloučení v utkání bylo záhy využito. Robert Říčka si udělal z karlovarských obránců tréninkové kužely a nádhernou akci dovedl až do úspěšného konce. Návrat do dvougólového vedení přinesl klid do sparťanských řad a hosté poprvé v zápase začali dlouhodobě kontrolovat hru. O tuto pozici ale přišli dříve, než dokázali skórovat počtvrté, na vině byl zákrok mimo hokejová pravidla. V následné přesilovce domácí dostali svého soupeře pod skutečně pořádný tlak a ze všech pozic bombardovali Matěje Machovského, který se sice v nově zmenšeném brankovišti notně zapotil, ovšem kontaktní gól Energii nedovolil. Na druhé straně naopak maskovaný muž zaváhal. Krátce po uplynutí půlky druhého dějství z rohu nahazoval na Závorku Robert Říčka, domácí gólman měl však zakrytý výhled a i kvůli tomu mu puk propadl mezi ramenem a tyčí. Energie věděla, že pokud chce vstoupit do přípravy vítězně, musí zabrat. A toho skutečně udělala, sotva o dvě minuty později vymyslel Dávid Gríger parádní přihrávku z otočky a tou našel z druhé vlny dojíždějícího Martina Kohouta, který nedal hostujícímu gólmanovi sebemenší šanci. Jenže Sparta neřekla své poslední slovo. Záhy po inkasování ujel ve vlastním oslabení všem obráncům Petr Vrána, který bravurním blafákem do bekhendu vykoupal Tomáše Závorku. Poté už se dění na ledě co se týče gólů na chvíli uklidnilo, zato ale gradovaly fyzické výměny názorů mezi hráči, především ze strany hostů. Ti se i kvůli tomu krátce před koncem třetiny dostali do dvojitého oslabení a takovou příležitost nemohli domácí nevyužít. Po sérii přihrávek na modré čáře najednou puk prudce zamířil na hokejku Tomáše Rachůnka a ten tvrdou střelou z první snížil, díky čemuž se šlo do šaten za skóre 3:5 z pohledu domácích.

Gól do šatny trochu zchladil morálku ve sparťanských řadách a naopak rozpoutal snaživý boj o vyrovnání v podání domácích. Ovšem na rozdíl od dřívějšího průběhu utkání, Pražané úvodní ofenzívu Energie zastavili takřka okamžitě a v následujících čtyřech minutách působili viditelně jistějším dojmem. Tato jistota však Spartě dlouho nevydržela, velice rychlí a technicky skvělí útočníci Energie začali nutit soupeře k riskantním obranným zákrokům. Díky tomu si brzy vybojovali početní převahu, která měla vrátit Karlovy Vary do přímého kontaktu, tento plán však ztroskotal na hokejkách důrazných hostujících beků. Obrana Sparty totiž v celém dosavadním průběhu poslední třetiny předváděla zdařilou práci a když už někde nebyl žádný zadák hostů včas, vše zachránil pohotový Machovský. Na energeticích byla již znát únava z důrazné hry soupeře a jejich herní tempo i přes vysoké nasazení pomalu klesalo, což logicky ústilo v narůstající převahu Pražanů. Ti si navíc byli dobře vědomi svého náskoku a takticky se nikam zbytečně nehnali. Čeho se však stále vyvarovat nedokázali, to byly pozdní a zbytečné fauly, čímž prakticky pobízeli energetiky ke snížení. A pět minut před závěrečnou sirénou skutečně Karlovarští vstřelili kontaktní gól, do úniku 2 na 1 ujeli Martin Kohout a Ondřej Beránek a druhý jmenovaný tuto akci zakončil skvělou střelou pod víko. Utkání nabralo skutečně dramatických obrátek a Energie zahájila závěrečnou výpravu za vyrovnáním. V tu chvíli Spartě ujely nervy, Tomáš Voráček předvedl při diskuzi s rozhodčím ukázkový zkrat a obdržel osobní trest do konce utkání. Karlovarští tak měli celý zbytek zápasu odehrát v početní výhodě. I přes svůj velký tlak ale gól vstřelit nedokázali a na úvod přípravy těsně prohráli se Spartou 4:5.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Bylo vidět, že obě mužstva hrála první přípravný zápas. My jsme šli z plné přípravy, máme za sebou v podstatě teprve sedm nebo osm ostrých tréninků, takže bylo vidět, že se hráči potřebují s pukem a ledem trochu víc sžít. Měli jsme dobrý vstup do utkání a vysoké nasazení. Minimálně prvních deset minut jsme si vytvářeli šance, ale nevyřešili jsme to tak, jak by si to zasloužilo. Potom jsme dostali dvě úplně laciné branky, ale dali jsme kontaktní gól a vrátili se do zápasu. Myslím si, že až na výsledek můžeme být se zápasem spokojení. Ukázalo nám to, na čem je potřeba pracovat a to je zejména naše defenzivní hra a lepší a důraznější řešení situací, které jsme si vypracovali. Hráči k tomu přistoupili dobře, utkání bylo otevřené z obou stran a myslím si, že se divákům líbilo. Věřím, že až se trošku sžijeme s ledem, bude to lepší, a že uděláme našim fanouškům taky radost nějakou výhrou.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Bylo to dobré utkání, Karlovy Vary jsou rychlý tým a vyvíjely na nás tlak, zejména v úvodu zápasu. Nám chvíli trvalo si na to zvyknout, ale s postupem času jsme hráli lépe a lépe. Dopustili jsme se až příliš mnoha vyloučení a je těžké vyhrávat zápasy, když pořád sedíte na trestné lavici. Bylo to těsné, ale nakonec jsme dokázali zvítězit a začít přípravu úspěšně.