Pech rozhodl při nájezdech v neprospěch Energie

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 3:4 sn. (0:2, 1:0, 2:1 - 0:0)
Pětadvacáté kolo TELH poslalo do KV Areny velmi nepříjemného soupeře, pražskou Spartu. Ta se rychle dostala do vedení a po první třetině vedla už o dvě branky. V následujících třetinách ale pustila Energii do hry až příliš a domácí se po aktivním vedení dokonce na chvíli dostali do vedení. Po dramatické třetí třetině nakonec následovalo prodloužení a samostatné nájezdy. Jediným úspěšným střelcem v nich byl Lukáš Pech, který tak rozhodl o výhře Sparty.
Tipsport extraliga, 25. (ČT), ne 27.11.2016
Sparta
3:4sn
0:2, 1:0, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 32. Gorčík (Skuhravý, Dujsík), 50. Tuominen (T. Rachůnek, Mikulík), 54. Mikulík (Dujsík, Flek) – 3. Černoch (O. Procházka, Piskáček), 19. Pech (Piskáček, J. Hlinka), 54. Kumstát (Pech, Forman), rozh. náj. Pech. Rozhodčí: Hodek, Pavlovič – Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:9, navíc Skuhravý (KVA) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 2842. Střely na branku: 34:17. Zblokované střely: 7:9. Hity: 9:12. Vhazování: 34:35. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4.
Karlovy Vary: Honzík – Harant, Dujsík, M. Rohan, Sičák (A), Tomáš Dvořák, Rýgl – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Mullane – Kindl, Stloukal, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek – Davídek.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Kalina, Švrček, Nedomlel, Gernát, Barinka – J. Hlinka - P. Vrána – Klimek, Kudrna, Cingel, Uher - Kumstát, Pech, Forman - O. Procházka, Černoch, Safin - M. Procházka.

Sparta velmi rychle začala vystrkovat růžky. Nechtěla nic podcenit a hrála hodně aktivně. Nebezpečná byla v podstatě od začátku, ale její snaha gradovala, až se do rychlého brejku vydal podél hrazení Ondřej Procházka, který jen předložil puk před branku úplně volnému Jiřímu Černochovi, a ten vše vyřešil tvrdou střelou pod víko. Energetiky ale inkasování nezaskočilo a ihned se začali tlačit do zakončení. A už po chvíli při dorážení jen těsně minul prázdnou bránu Harkabus.

Postupně se ale hra zase vyrovnala. Domácí ale museli hrát bez svého kapitána, který v průběhu dostal osobní desetiminutový trest. Přesto to vypadalo, že už se do konce třetiny nikdo neprosadí. V závěru třetiny ale sudí avizoval po sporném zákroku trest pro domácího hráče a výhody využil Lukáš Pech, který tak dlouho hledal, komu by přihrál, až se nakonec sám dostal do výhodné pozice a zvýšil na 2:0.

Pražané ve druhém dějství výrazně zvolnili, ale snaživější domácí byli beztak v podstatě neškodní. Nic se jim nedařilo, hráli nepřesně a Sparta dobře napadala. Domácím nepomohly nejdříve ani dvě vyloženě promarněné přesilovky.

Až v té třetí to vyšlo. Václav Skuhravý jednoduše nahodil puk na branku od mantinelu a Sebastian Gorčík hokejkou, jejíž postavení ve vzduchu museli rozhodčí konzultovat s videem, tečoval přesně do sítě. Pak se sice Energie ještě musela ubránit dvouminutovému oslabení, ale ve zbytku třetiny už se zase soustředila na kýžené vyrovnání. Stále ale zůstávala daleko před branami. Sparta vedení udržela bez potíží.

Ve třetí třetině to bylo v podstatě jen o západočeších, kteří museli bojovat o vyrovnání. Snažili se a k vsítění několikrát nebyli daleko. V oslabení dokonce ujel úplně sám na brankáře Tuominen, ale netrefil branku a stejně si počínal i o několik minut déle, kdy ho uvolnil před brankou Rachůnek. Po většinu času ale nijak zvlášť nebezpečná nebyla. Přesto se nakonec dočkala, když v jednu chvíli po sérii několika dorážek proti ležícímu Pöpperlemu dostal Henri Tuominen touš konečně do branky.

Energie byla na koni a po odbránění následujícího oslabení se dočkala obratu. Milan Mikulík nejprve zmařil svůj samostatný únik, ale z následujícího závaru dokázal dorážkou vytěžit třetí branku Energie. Sparta se ale rychle oklepala a bleskově vyrovnala. Pech našel na odkryté zadní tyči Petra Kumstáta, který nezaváhal. Pražané pak měli navrch a snažili se rozhodnout, ale v závěru sudí nabídl početní výhodu Energii. Ani ta se ale nedočkala, při návratu z trestné lavice navíc unikl Forman a rozhodčí Sičákovo přiložení hokejky posoudili jako hodné trestného střílení. Honzík ale Formana vychytal, a tak se šlo do prodloužení.

V prodloužení se hrálo hodně opatrně a spíše bez šancí. Energie ale postupně přebírala taktovku a dvě velké šance si vytvořila. Nejdříve ale samostatného úniku nevyužil Skuhravý a chvíli po něm pálil nad v přečíslení Sičák. Energie byla druhému bodu v prodloužení určitě blíže, ale nakonec se nedočkala.

Sérii nájezdů načal nastřelením brankáře Sičák a hned po něm zvýhodnil Spartu trefou mezi Honzíkovy betony Lukáš Pech, nakonec jediný přesný střelec. Když se po něm už nikdo netrefil, mohla nakonec Sparta oslavovat druhý bod.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): My jsme dnes nezačali dobře, v první třetině to byl z naší strany takový matný výkon, něco takového jako jsme předvedli v Plzni. Měli jsme malý pohyb nedali jsme si puk a soupeř se dostal do vedení. Ceníme si toho, že nám podařilo ze stavu nula dva pro soupeře otočit na 3:2. Je škoda,že jsme hned ze standardní situace po prohraném buly v našem pásmu dostali vyrovnávací branku. Závěr byl trošku hektický, tam se naštěstí Davidovi Honzíkovi podařilo zlikvidovat nařízené trestné střílení. Ty samostatné nájezdy nám nějak dlouhodobě nejdou, tam nejsme schopni získat ten extra bod navíc, který asi zaslouženě získala Sparta.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Z naší strany to nebyl úplně optimální výkon. Rychle jsme vedli, v první třetině to ještě bylo z naší strany jakž takž. Ve druhé třetině jsme se připravili o šance, když jsme byli čtyřikrát vyloučeni. Hrát osm minut ve třetině oslabení, tak to je strašně moc. Proti nadšeně bojujícím domácím se nám ve třetí třetině nepodařilo zachytit jejich tlak a góly jsme si prakticky dali sami. Z naší strany to bylo špatné, zaplať pánu bohu,že jsme srovnali. Troufnu si říci, že asi jsme o ten nájezdový gól byli lepší, ač to samozřejmě byl vyrovnaný zápas.