Po roce znovu derby, Energie se proti Plzni vrací vítězně

HC Energie Karlovy Vary - HC ŠKODA Plzeň 5:3 (3:2, 0:0, 2:1)
Druhé přípravné utkání přineslo obdobně jako to první štědrou gólovou nabídku, jen v úvodní třetině padlo branek hned pět. Na tak ofenzivní začátek se už ale ve zbytku zápasu nenavázalo, byť co se týče fyzické hry do těla bylo derby skutečně atraktivní. Převahu si po většinu zápasu drželi energetici a díky své výborné práci nakonec dotáhli vyhrocený souboj nesmiřitelných rivalů do vítězného konce. Na závěr si ještě oba týmy daly soutěž v nájezdech a i v nich zvítězila Energie zásluhou Tomáše Havránka.
Příprava na sezonu, přát., čt 9.8.2018
Plzeň
5:3
3:2, 0:0, 2:1
Branky a nahrávky: 3. Gorčík (Kovačevič, Šafář), 4. Beránek, 17. Balán (Rachůnek, Flek), 55. Havránek (TS), 59. Balán (Rachůnek) – 16. Eret (Indrák, Kaňák), 19. Gulaš, 58. Gulaš (Nedorost, Pulpán). Rozhodčí: Kostourek, Grech – Coubal, Fiala. Vyloučení: 4:5. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 2244. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3, 5:3.
Karlovy Vary: Novotný (Závorka) – Šenkeřík, Kovačević, Rohan "A", Plutnar, Podlipnik, Tomeček, Vágner, Šafář – Rachůnek, Balán, Flek – Beránek, Gríger, Kohout – Švec, Skuhravý "C", Lyszczarczyk – Havránek, Mikúš, Gorčík
Plzeň: Král (Milčakov) – Sysel, Allen, Pulpán "A", Vráblík, Kvasnička, Kaňák – Kantner, Nedorost, Gulaš "C" – Eret, Němec, Indrák "A" – Kindl, Preisinger, Eberle – Matyášek, Kodýtek, Pour

Buď u toho s námi! Vstupenky na přípravu kupuj ONLINE

Za mohutné podpory obou kotlů nabralo utkání od samého začátku vysokého tempa a rozhodně nepřipomínalo pouze přípravný duel. Energetikům trvalo jen necelou minutu, než se pohodlně usadili v útočném pásmu a díky dobré souhře byli schopni často posílat prudké přihrávky do střeleckých pozic. Plzeň se sice po chvíli dokázala z tohoto tlaku vymanit, ovšem Karlovarští záhy vyslali do rychlého brejku Sebastiana Gorčíka, který zakončil přesně mezi betony Tomáše Krále. Domácí byli od úvodního buly skutečně při střelecké chuti, sotva 42 sekund po první brance totiž udeřili podruhé. Tentokrát byl v hlavní roli Ondřej Beránek, ten předvedl velice bojovný forčeking při rozehrávce Plzně, vybojoval puk a svou práci dokonal úspěšným blafákem do bekhendu. Díky dvojici slepených gólů se energetici dostali do herní pohody a zvolnili své tempo. To otevřelo dvířka pro plzeňskou ofenzívu, která této příležitosti začala využívat a Filip Novotný měl rázem plné betony práce. Tato aktivita vydržela Škodovce dobrých deset minut, během nichž proháněla obránce Energie jako kočka myš, avšak domácí i přes nedostatek rychlosti drželi soupeře mimo gólové šance. Čtyři minuty před koncem první třetiny se ale nakonec k Plzeňským paní Štěstěna otočila čelem. Po útočném výpadu Energie zůstal na zemi ležet Tomáš Mikúš, který se kvůli tomu nemohl vrátit bránit protiútok Škody a ten posléze zakončil z první Petr Eret. Karlovarští se však okamžitě vzpamatovali, hned po buly předvedli rychlou kombinaci a Stanislav Balán prudkou střelou trefil volné místo pod Královou rukou. Poslední slovo v první třetině ale měla Plzeň a další rychlá odpověď na inkasovanou branku. Konkrétně to byl kapitán Milan Gulaš, který bombou od modré málem protrhl síť v domácí brance, a do šaten se tak šlo za těsného vedení Energie.

Po první siréně se ještě u branky Karlových Varů strhla v utkání již několikátá menší potyčka, v úvodu druhého dějství už ale byla atmosféra klidnější. Puk si na hokejky i díky brzkému vyloučení domácích vzala Škoda a snažila se co nejdříve smazat svou ztrátu, to se však nepovedlo. V pěti na obou stranách už byla hra vyrovnanější, více střel sice vyslali energetici, ovšem blíže skórování byli Plzeňští. Ti se totiž během pár sekund hned dvakrát dostali do úniku jeden na nikoho, nicméně Filip Novotný fantasticky zlikvidoval jak šanci Jakuba Poura, tak i tu v podání Milana Gulaše. Domácí gólman pak doslova čaroval při následné přesilovce Plzně, kdy zastavil minimálně tři jisté góly hostů. Tento ofenzivní nápor Škodovce vydržel až takřka do poloviny třetiny, kdy rozjetý modrý vlak mírně přibrzdilo vyloučení, kromě rychlého brejku Martina Kohouta se však domácí v početní výhodě na nic nezmohli. S návratem pátého bruslaře Plzeňští začali znovu jednoznačně kontrolovat vývoj utkání a to nejen po technické stránce, k vidění bylo stále více tvrdých soubojů a vyhrocených šarvátek typických pro správné západočeské derby. Tato ofenzivní kanonáda hostů ale stále nedokázala prolomit závoru jménem Filip Novotný, maskovaný muž v zelenobílém dresu držel svými kvalitními výkony trápící se Energii ve vedení. Až při vstupu do závěrečné pětiminutovky se kotouč podíval i do útočného pásma Karlovarských, ačkoliv to byly spíše jen krátké poznávací zájezdy než nějaký delší pobyt. Postupně také gradovala agresivita na ledě, která se však projevovala primárně v osobních soubojích v mezích pravidel a výměn názorů po odpískání výrazně ubylo. Čeho ale ubylo nejvíce, to byly góly, v celé druhé periodě se totiž nedokázal žádný hráč ani jednou prosadit.

Bolestivý vstup do poslední dvacetiminutovky prožil nejen jeden z čárových rozhodčích, který se přimotal k jednomu ze soubojů a skončil pádem na kostrč, ale i domácí Stanislav Balán. Ten tvrdý kontakt u hrazení již ve svém prvním střídání ve třetí třetině odnesl podstatně hůř a s bolestivou grimasou se zvolna sunul ke střídačce. Po herní stránce se správnou bruslí do zápasu vrátili energetici, kteří dali zapomenout na své trápení v předchozí periodě a díky hbitým kreacím v předbrankovém prostoru několikrát ohrozili Královu svatyni. Ani Plzeňští nehodlali vypadnout z rytmu a také se snažili protlačit kotouč za záda soupeřova gólmana, jejich práce se však narozdíl od útoků Energie jen zřídkakdy dostala do blízkosti domácího brankoviště. V poslední periodě navíc Tomáš Král zvedl pomyslnou hozenou lapačku Filipa Novotného a pustil se s ním na dálku do gólmanského souboje, z utkání se i přes střelecký bohatý úvod tak postupně stala přehlídka mistrovských brankářů. Na ofenzivních mužích obou družstev už pomalu začala být znát únava s nesmírně vyčerpávajícího derby, což mělo za následek pokles důrazu v osobních soubojích a hra se po polovině třetiny ve stále kratších intervalech přesouvala z jedné strany kluziště na druhou. Větší zásah do jinak vyrovnané hry přišel až šest minut před poslední sirénou, Tomáš Havránek si vybojoval trestné střílení a to posléze s ledovým klidem zkušeně zakončil mezi betony Krále. Plzeň záhy vyrazila k poslednímu tažení za bodovým ziskem, všemi dostupnými prostředky se snažila znepříjemnit Energii závěr utkání a to se Škodovce dvě minuty před koncem podařilo. Při hře bez brankáře předvedli hosté skvělou kombinaci v útočném pásmu a Milan Gulaš přesnou střelou pod víko vrátil svůj tým do hry. K vyrovnání už ale nedošlo, do prázdné branky totiž záhy korigoval na konečných 5:3 Stanislav Balán.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Dneska byl k vidění kvalitní zápas z obou stran. Zase se nám podařil vstup do utkání a díky našemu dobrému pohybu a tlaku na soupeře jsme šli poměrně rychle do vedení. Zápas byl velmi vyrovnaný a kvalitní, hrálo se ve vysokém tempu. I když oba týmy šly z těžké přípravy, hráči na ledě nechali vše a bylo vidět, že derby není možné odehrát v přátelském duchu, a že žádný z týmů nechtěl prohrát. Nás těší, že náš výkon byl lepší než proti Spartě, objevovalo se ve hře více věcí, které děláme na tréninku a které budeme od hráčů chtít. Dnes jsme byli kompaktnější v obraně než v prvním utkání, hráči se dostávají do tempa. Myslím si, že v dnešním těžkém utkání jsme zaslouženě vyhráli a jsme rádi, že jsme mohli našim fanouškům udělat radost prvním vítězstvím. Nepřeceňujeme žádný výsledek, v přípravě jde spíše o to, jaká je předváděná hra a s tou jsme byli dneska po většinu utkání spokojení.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): “Přestože jsme to klukům dopředu zdůrazňovali, nevyšel nám začátek utkání. Tři branky jsme soupeři darovali, když jsme měli puk na hokejkách. Nebyli jsme vůbec připraveni, ze dvou akcí jsme dostali dva góly. Zlepšili jsme se až v závěru úvodní části, mohli jsme dokonce po velké šanci Denise Kindla srovnat na tři tři. Prostřední perioda nám naopak vyšla, takhle bychom si představovali, aby naše hra vypadala. Bohužel se nám nepodařilo proměnit šance, mohli jsme skóre otočit v náš prospěch. Je to zklamání, přestože jsme přijeli v okleštěné sezóně. Chtěli jsme dát šanci mladým, myslím, že jim duel otevřel oči.”