Posté proti Slavii dramaticky, Energie však jubileum vyhrála a vrací se na čelo

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 4:3 (2:1, 1:1, 1.1)
Ve 48. kole WSM ligy energetici na svém ledě přivítali pražskou Slavii, největšího soupeře v dobách mistrovské éry a jednalo se o jubilejní stý vzájemný duel těchto celků. Lépe fyzicky připraveni bylo domácí, kteří soupeře od začátku přehrávali a brzy se dostali do vedení. Sešívaní po tvrdém boji dokázali srovnat skóre, závěr utkání však Západočeši zvládli profesionálně a těsně zvítězili 4:3. V brance Slavie odchytal celých šedesát minut karlovarský odchovanec David Honzík. Díky zaváhání Motoru v Třebíči se Energie vrátila na první místo tabulky.
WSM Liga, 48. kolo, so 10.2.2018
Slavia
4:3
2:1, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 2. Balán (Šenkeřík), 11. Flek (Vrdlovec, T. Rachůnek), 38. Stloukal (Šenkeřík, Balán), 45. Stloukal (Balán) – 19. M. Ondráček (J. Novák), 30. Šafránek (J. Drtina, L. Krejčík), 55. Z. Doležal (J. Drtina, Šmerha). Rozhodčí: Kostourek, Grech – Coubal, Kokrment. Vyloučení: 5:4. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3116. Střely na branku: 29:18. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3.
Karlovy Vary: F. Novotný (Závorka) – Sičák (A), Krejčí, M. Rohan, Plutnar, J. Tomeček, Šenkeřík – T. Rachůnek, Vrdlovec, Flek – Stloukal, Balán (A), Kverka – O. Beránek, Skuhravý (C), Kohout – Osmík, Tuominen, Gorčík – Šik
Slavia: Honzík (Polívka) – J. Drtina (A), J. Novák (C), Barák, J. Holý, Kasík, A. Růžička, Šmíd – L. Krejčík, Nedvídek, Z. Doležal – M. Kadlec, Šagát, Šmerha – Jankovský, Šafránek, Hozák – J. Doležal, Kubica, M. Ondráček

Karlovarští na soupeře již od začátku vlétli s naprostou dominancí, sešívaní si na puk prakticky nesáhli. Výborné kombinace domácích záhy vyústily ve velice rychlý úvodní gól, Šenkeříkovu bombu od modré zkušeně tečoval přímo pod břevno Stanislav Balán. Energetici díky tomu hráli v psychické pohodě a rychle prováděné útoky podpořili neprostupnou obranou, v jejíchž spárech končily sporadické útoky Pražanů. Ačkoliv postupem času Slavie zlepšila důraz ve své defenzívě, musela se bránit stále většímu kvantu karlovarských útoků, i díky pozornému Davidu Honzíkovi se však brzy vytvořila jakási harmonie mezi ofenzívou domácích a kontrující defenzívou v podání hostů. Kolem poloviny první periody se začal vývoj utkání točit především kolem forvardů obou celků, jejich snažení nedalo ani jednomu z gólmanů odpočinout, více se přesto zapotil červenobíle oděný muž v brankovišti. Celková převaha Energie se projevila při vůbec první přesilovce v utkání, kterou po výborné práci u hostující klece z dorážky využil pozorný Jakub Flek a poslal Západočechy již do dvougólového vedení. Ti po druhé brance ještě efektivněji procházeli slávistickou obranou, proti jejich únikům a velkým šancím však často zasáhl mrštný Honzík, čímž stále držel hosty ve hře. Jistota v brankovišti podpořila psychiku sešívaných, ti i za přispění početní výhody zcela ovládli závěr úvodního dějství a nakonec se přece jen dočkali kontaktní branky. Před domácí brankou se zjevil trestuhodně nehlídaný Martin Ondráček a po několika dorážkách protlačil puk za Filipa Novotného, čímž de facto ukončil průběh první dvacetiminutovky.

Zatímco první dějství bylo spíše klidnější, vstup do prostřední části zahrnoval o něco důraznější rozmýšky mezi hráči. Karlovarské gól do šatny nezlomil, naopak předváděli opět rychlou a efektivní útočnou hru, v jejich cestě za pevnějším vedením však nadále stál kvalitně chytající David Honzík. Ten měl stále víc práce, jelikož energetici byli rychlostně o několik úrovní nad soupeřem, čímž se prakticky nedostávali z držení kotouče a mohli tedy směle atakovat hostující svatyni. Jejich kombinace však často zhatila nepřesná finální přihrávka, kvůli čemuž se brzy začala hra vyrovnávat a chvílemi měli prakticky poprvé v utkání navrch hosté. Tato převaha sešívaných vyvrcholila po jednom z déletrvajících tlaků, kdy se k puku dostal David Šafránek a mistrovsky vymetl horní růžek domácí klece. Vyrovnání způsobilo poplach v karlovarských řadách a lehkovážný přístup Energie byl záhy minulostí, Pražané se však nechtěli vzdát bez boje a zdatně kontrovali. Na řadu přišla tvrdá fyzická hra zejména ze strany hostů, to jim ale spíše ublížilo, jelikož přehnanou agresivitou nabídli energetikům krátce před koncem třetiny početní výhodu a domácí využili i svou druhou přesilovku. Podobně jako v prvním případě z dálky pálil Šenkeřík a do jeho střely tentokrát vložil hokejku Petr Stloukal, který svou tečí nedal Honzíkovi šanci k zákroku. Domácí si již poslední desítky sekund bez větších komplikací pohlídali a po druhé siréně do šaten odcházeli s těsným vedením.

Poslední dvacetiminutovku zahájili aktivněji hosté, kteří zkraje periody dostali na zlatém podnose příležitost k vyrovnání utkání v podobě dlouhé dvojnásobné přesilovky, této nabídky však kvůli kvalitnímu forčekingu domácích využít nedokázali. Jak už je v hokeji zvykem, nevyužitá přesilovky 5 na 3 vede ke zkáze a to se stalo i tentokrát. Po pěti minutách hry do úniku dvou proti jednomu ujeli Stanislav Balán a Petr Stloukal, kteří si párkrát vyměnili kotouč a druhý jmenovaný akci zakončil mistrovským blafákem do bekhendu. Karlovarský forvard mohl navíc brzy skompletovat hattrick, svůj samostatný únik však poslal vysoko nad Honzíkovu svatyni. Inkasovaný gól zcela rozložil slávistickou defenzívu a energetici jí procházeli s lehkostí, v nouzi však opět ukázal své kvality David Honzík, který měl proti rozjetým domácím opravdu plné betony práce. Hosté ze sebe ve snaze zvrátit vývoj utkání vydali poslední zbytky sil a to jim záhy přineslo ovoce, v hlavní roli byl Jiří Doležal, jehož rána z nápřahu proletěla všemi hráči až za záda Novotného. Tehdy nabralo utkání skutečně dramatických obrátek, jelikož jakýkoliv následný gól byl pro oba celky nesmírně důležitý. Ve velice vyhroceném závěru dokázali Karlovarští uhájit svou lepší výchozí pozici a po náročném boji vítězí nad Slavií Praha 4:3.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Vstup do zápasu jsme měli podle představ. Byli jsme hodně aktivní, vstřelili jsme rychlé dvě branky a zápas jsme měli pod kontrolou. Klíčovým momentem podle mého byla zbytečně inkasovaná branka na 2:1, ta vrátila soupeře do hry. I v druhé třetině jsme hosty přehrávali, byli však nebezpečnější a gólově efektivnější. To samé se ukázalo i ve třetí třetině, my jsme měli několik nájezdů, ale Slavia z ojedinělých šancí hrozila. Díky gólmanovi a tyčce jsme nakonec body uhájili. Hráčům bych chtěl poděkovat, stejně tak fanouškům, kterým se zápas musel líbit.

Jan Srdínko (HC Slavia Praha): Do zápasu jsme měli špatný vstup, soupeř nás přehrával a zaslouženě první třetinu vyhrál. Pak se naše hra zlepšila, hráli jsme líp do obrany. Vyrovnali jsme, ale opět jsme dostali branku. Třetí třetina už byla těžká, museli jsme otevřít hru a z toho plynula spousta chyb v obraně. Soupeř měl několik nájezdů, v nichž nás podržel gólman. Pořád jsme drželi naději alespoň na bod, ale nakonec se nám to nepodařilo.