Předkolo je naše! Energie přestřílela Spartu

Energie potřebovala tři body, aby se dostala do předkola play off a povedlo se. V předposledním kole základní části se utkala se Spartou, která si hoví v tabulce na druhém místě. V první třetině sice Sparta vedla o jeden gól. Poté ale následovaly dvě třetiny, kde se Karlovy Vary prosadily hned pěti góly a ovládly tak domácí zápas.
Tipsport extraliga, 51. kolo, pá 1.3.2024, Karlovy Vary, KV Arena
HC Sparta Praha
5:1
0:1, 2:0, 3:0
Branky a nahrávky: 30:01 Černoch (Kangasniemi; 5/5), 37:33 Procházka (Kangasniemi, Plutnar; 5/4), 50:51 Černoch (Bartejs, Hladonik; 5/3), 52:48 Hladonik (Černoch, McFadden; 5/4), 54:24 Kangasniemi (Bartejs; 5/5) – 17:33 Chlapík (Kousal, Kempný; 5/5). Rozhodčí: Veselý, Jaroš – Gerát, Zíka. Diváci: 3674. Vyloučení: 4:10. Využití: 3:0. Střely na branku: 39:24 (7:11, 14:7, 18:6). Zblokované střely: 8:16. Hity: 2:0. Vhazování: 34:34. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
diváci3674
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Mikyska, Bartejs, Huttula, Plutnar, McFadden, Stříteský, Dlapa – Kangasniemi, Černoch, Beránek – Rachůnek, Gríger, Procházka – Redlich, Hladonik, Koffer – Čihař, Kofroň, Kružík.
HC Sparta Praha: Kovář – Kempný, Moravčík, Krejčík, Mikliš, Beaudin, Irving – Forman, Sobotka, Řepík – Chlapík, Vitouch, Kousal – Buchtele, Konečný, Hrabík – Harper, Lajunen, Mužík.

První střelu utkání vyslala Sparta. Z pravého kruhu střílel Michal Moravčík, o kotouč ho při střele obral obránce Karlových Varů. Následovala dobrá šance Energie, Procházka nabil z brankové čáry Tomášovi Rachůnkovi přímo mezi kruhy, jehož pohotová střela šla těsně vedle sparťanské svatyně. Joona Huttula překvapil Jakuba Kováře střelou z levého kruhu, hostující gólman si však se střelou poradil a ukryl ji ve své výstroji. Ve velmi dobré situaci se ocitl Jan Buchtele, který chtěl překvapit Frodla svoji backhendovou střelou, na domácího brankáře však nevyzrál. Z modré čáry vyslal dělovou ránu Vladimír Sobotka, jeho střela ale po teči domácího obránce skončila v ochranné síti. První přesilovou hru Energie chtěl proměnit Ondřej Procházka, který hned dvakrát vystřelil z mezikruží na Jakuba Kováře, ani jedna střela se ale nedostala za záda sparťanského gólmana. Skóre zápasu otevřela Sparta. Filip Chlapík dostal nabito od Pavla Kousala a vyslal bombu, která prošla za Frodlovy záda. - 0:1 V první periodě se prosadil pouze tým Sparty, z ledu se tak odcházelo za stavu 0:1.

Přesilovou hru si v úvodu druhé periody zahrála Sparta. Ta se ovšem nedostala téměř ke střele. Poté vypálil Jan Buchtele, jeho střelu pokryl Dominik Frodl svými betony. Garrett McFadden připravil šanci pro Dávida Grígera, ten mohl nasměrovat kotouč do prázdné branky, nakonec, kotouč však zastavil hostující obránce. Následně si vyvezl kotouč do útočného pásma Iikka Kangasniemi, nahrál na Ondřeje Beránka, který nepřekonal Jakuba Kováře. Sparta mohla navýšit skóre. Do úniku se dostal Miroslav Forman, který tváří tvář proti Frodlovi neuspěl. Karlovy Vary srovnaly skóre, Kangasniemi mohl střílet, ale radši zvolil přihrávku na Jiřího Černocha , který vložil do přihrávky svoji hůl a nasměroval tak kotouč přímo za Kovářova záda. - 1:1. Sparťané se ihned snažili skóre opět navýšit, z mezikruží pálil Filip Chlapík, jeho rána minula branku jen velmi těsně. Do vedení poslal Energii Ondřej Procházka, který si těsně před brankou počíhal na přihrávku od Iikky Kangasniemiho - 2:1. Energie dokázala ve druhé třetině vstřelit dva góly a rázem šla do vedení.

Energie si mohla vedení pojistit ještě jedním gólem, když hrála přesilovou hru. Jiří Černoch nahrával na Ondřeje Beránka, který byl v těžké pozici a nedokázal kotouč zasunou za hostujícího gólmana. Poté mohla opět Energie vstřelit gól. Tomáš Rachůnek se objevil přímo před svatyní jakuba Kováře, vystřelil z otočky na Jakuba Kováře, ten jeho střelu střelu lapačkou vyrazil. Prosadit se pokoušela i Sparta. Stephen Harper prověřil Frodla střelou z mezikruží, domácí brankář byl znovu úspěšný. Přesně v polovině třetí třetiny se to Energii povedlo a navýšila náskok na dva góly. Svou trefou překonal Jakuba Kováře Jiří Černoch . - 3:1 Tlak Energie pokračoval i nadále, Jakuba Kovář překonal v přesilové hře Jan Hladonik a zajistil tříbrankový náskok. - 4:1 Pátý gól Energie vstřelil Iikka Kangasniemi , který se dotkl do úniku a poradil si s Jakubem Kovářem. - 5:1. Sparta se třetí třetinu nedostala téměř ke střele a tři body zůstávají na západě.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary) Děkujeme za gratulaci. My v téhle situaci, ve které jsem byli, tak jsme často říkali, že potřebujeme hrát celých šedesát minut, držet ten plán, který chceme a konečně s nám to povedlo. Byli jsme disciplinovaní celý zápas. Pomohli jsem si i přesilovou hrou, kterou se zabýváme. Dobře jsme ubránili oslabení. Velký dík celému týmu, celému realizačnímu týmu i divákům. Vážíme si toho. Těšíme se na ty závěrečné boje. V neděli na Kladně a poté do předkola.

Miloslav Hořava(HC Sparta Praha) Chtěl bych pogratulovat soupeři za výborný výkon. K našemu výkonu se vyjadřovat nebudu. Myslím si, že to bylo o disciplíně a nastavení hlavy, ale tím bych shazoval výkon soupeře a to nechci.