Tvrdý boj se šťastným koncem, Energie v derby udolala Litvínov

HC Energie Karlovy Vary - HC VERVA Litvínov 3:2p (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
V pořadí již šestý přípravný duel postavil energetikům do cesty tradiční rivaly z Litvínova. Podkrušnohorské derby zahájili lépe Karlovarští, kteří skórovali jako první, ovšem své tempo z úvodu utkání nedokázali dlouho udržet. Celý zápas byl obecně velice nezáživný a plný hluchých pasáží. Z této důrazné a taktické bitvy nakonec vyšly lépe Karlovy Vary, kterým obrat ve druhé třetině přinesl vítězství 3:2 v prodloužení. Verva si vše vyhradila alespoň výhrou v následných přátelských nájezdech.
Příprava na sezonu, přát., út 21.8.2018
Litvínov
3:2p
1:0, 0:2, 1:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 16. Kohout (Gríger), 41. Flek (Balán), 65. Flek – 22. Jurčík (Ščotka), 36. Válek (Jánský, Řehoř). Rozhodčí: Battěk, Bejček – Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:7, navíc Balán (KVA) 10+OK. Využití: Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 1705. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2.
Karlovy Vary: Novotný (Závorka) – Rohan, Sičák "A", Šenkeřík, Kovačevič, Podlipnik, Šafář, Vágner, Tomeček – Rachůnek, Balán "A", Flek – Mikúš, Skuhravý "C", Gorčík – Beránek, Gríger, Kohout – Stloukal, Kverka, Lapšanský
Litvínov: Janus (Orct) – Baránek, Hunkes, Kubát "A", Sörvik, Ščotka, Doudera, Strejček, Romančík – Petružálek, Mikůš, Tůma – Lukeš, Hübl "C", Gerhát – Helt, Hanzl, Jurčík – Válek, Řehoř, Jánský

Z utkání uplynula sotva půlminuta a mohlo se poprvé měnit skóre, Stanislavu Balánovi však v klíčovém okamžiku utekl kotouč, a nezakončil tak svůj únik. Energie si svou převahu udržela i nadále, pomohla ji v tom zejména velice brzká přesilovka, při níž kotouč prakticky neopustil prostor u litvínovské branky, Janus však pohotově zneškodnil hned několik velikých šancí domácích. Litvínovští se trápili zejména v ofenzívě, až po dobrých sedmi minutách hry se dokázali poprvé prokousat do útočného pásma, kde ale sotva dokázali otestovat pozornost Filipa Novotného. Zato energetici byli pro soupeře podstatně nebezpečnější, obrana Litvínova svým nedostatkem pohybu připomínala spíše tréninkové kužely a toho domácí využívali k rychlým akcím a následným střelám. Po polovině dějství začala konečně hrozit i Verva, které se dařilo především překvapovat obránce Energie, nikoliv už ovšem Novotného. Nápor navíc hostům dlouho nevydržel a brzy si Karlovarští převzali kotouč na své hokejky, čímž znovu začala dělostřelecká příprava směrem k brance Januse. O dvě úrovně vyšší rychlost Energie jí přinášela každou chvíli nějakou pořádnou šanci, vždy ale selhala finální fáze akce. Necelých pět minut před koncem se však přeci jen domácím podařilo dostat kotouč do branky, po buly v útočném pásmu se puk pomaličku doklouzal do mezikruží k Martinu Kohoutovi a ten bez váhání poslal puk přesně k tyči. Domácí své nově nabyté vedení v poslední pětiminutovce již převážně pouze opatrně hlídali, jelikož tempo hry výrazně zpomalilo a střely byly až do první přestávky vyloženě nedostatkovým zbožím.

Karlovarskou arénu již v minulosti několikrát trápil v letních měsících problém za zamrzáním vody a právě z tohoto důvodu byl mírně pozdržen začátek druhé třetiny. Brzy se ukázalo, že tato neobvyklá situace dosti pomohla Vervě, sotva ve druhé minutě vypálil od modré Jan Ščotka, těsně před Novotným vložil do této střely hokejku Ondřej Jurčík a bylo vyrovnáno. Litvínov se obecně vrátil ze šatny úplně vyměněný, jeho bravurním kombinacím karlovarští beci vůbec nestačili a oproti první periodě se role zcela otočily. Projev energetiků se zdál dosti vlažný a veškerou práci musel odvádět Filip Novotný, který si však naštěstí pro domácí byl skutečně jistý v bruslích. Litvínov podporoval svou dobrou kombinační práci obdobně povedenou defenzívou, především to byl pak důraz, který zamezoval Karlovarským byť se jen přiblížit k Janusově svatyni. Kdo se přišel podívat na ofenzivní hokej, ten musel být opravdu zklamán. Zanedlouho totiž přestali s dopředným pohybem i Litvínovští a z ještě nedávno hokejového utkání se stala spíše partička nízkorozpočtového šachu. Totální absenci střeleckých pokusů na obou stranách sem tam přerušil fyzický souboj u mantinelu či nepovedená rozehrávka, která přesto zůstala nevyužita. Až čtyři minuty před koncem se ozval ospalý potlesk ze sektoru hostujících fanoušků, jehož příčinou byl povedeně usměrněný kotouč z hokejky Lukáše Válka, čímž se Verva dostala do vedení. Tento okamžik však zůstal v celé dvacetiminutovce jediný významný.

O co nudnější bylo druhé dějství, o to záživnější byl vstup do toho posledního. Pouhých 34 sekund po vhazování si Stanislav Balán jedinou kličkou jako na špagátu povodil hned trojici obránců Vervy a zblízka vystřelil sice nepřesně, k dorážce se však dostal Jakub Flek a ten už odkrytou klec neminul. Vyrovnání energetiky značně nabudilo a ti okamžitě přepnuli na vyšší rychlostní stupeň. Verva však nadále předváděla důrazný hokej a sama začala zatápět Novotnému v brankovišti, na víc než srovnání kroku s Energií to ale přeci jenom nestačilo. Zatímco Litvínov těžil zejména z kombinací a tvrdé hry, Karlovy Vary se soustředily na rychlé brejky, leč ani jedna taktika nepřinášela další gólovou radost. Zato radost museli mít trestoměřiči, každou chvíli byl totiž některý z hokejistů vykázán na lavici hanby a jen výjimečně se na ledě ocitlo najednou deset bruslařů. Taková situace více vyhovovala domácím, kteří dokázali zapomenout na nevydařenou prostřední třetinu a začali se takříkajíc tlačit do branky, v podání Tomáše Rachůnka dokonce doslova. Tři minuty před závěrečnou sirénou Energie dostala výbornou příležitost strhnout na poslední chvíli vedení na svou stranu díky dvojnásobné přesilovce, tu však domácí využít nedokázali a utkání dospělo do prodloužení.

To zahájili energetici o něco lépe než jejich soupeř a brzy si navíc vysloužili další přesilovou hru. Ač měly o jednoho bruslaře navíc, Karlovým Varům chybělo tempo nutné ke skórování a svůj ofenzivní tlak využít nedokázaly. Takřka nepřetržité uvěznění před vlastní kleci prolomil Litvínov až při vyrovnaném počtu hráčů, nakonec se ale hrdinou stal Jakub Flek, který 16 sekund před uplynutím prodloužení vymetl šibenici Janusovy branky, a Energie tak vyhrála 3:2 v prodloužení.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Do zápasu jsme vstoupili poměrně dobře, měli jsme dobrý pohyb a vytvářeli jsme si šance. První třetina byla v našem podání slušná, ale měli jsme velký výpadek ve druhé třetině. Tam jsme ztratili pohyb a nechali jsme soupeře, aby se vrátil do zápasu a dokonce překlopil výsledek na svou stranu. Tam bychom mohli najít jen málo pozitiv, ale naopak je velmi dobré, že se mužstvo vzchopilo, ve třetí třetině zabojovalo, vzalo si výsledek zpátky, a v prodloužení jsme pak vyhráli. Jak jsem již několikrát říkal, ačkoliv výsledky v této fázi sezony úplně důležité nejsou, každý bod a každé vítězství pomůže sebevědomí a chuti do náročného tréninku. Jsme rádi, že jsme utkání zvládli a kromě onoho výpadku ve druhé třetině si myslím, že jsme zápas odehráli slušně.

Milan Razým (HC VERVA Litvínov): Bylo to svižné utkání o mnoha šancích na obou stranách. Dovolím si říct, že když jsme byli ve druhé třetině disciplinovaní, byli jsme lepší než domácí. Bohužel se nám nepovedl vstup do třetí třetiny, kdy se soupeři podařilo vyrovnat. Pak jsme se o lepší výsledek připravili vlastní nedisciplinovaností, měli jsme spoustu vyloučení a nabídli domácím spoustu šancí. Ve zřejmě poslední akci utkání to pak Kuba Flek trefil a rozhodl prodloužení. Tím závěrem si domácí vítězství zasloužili.