Vítězný vstup do extraligy! Dorost nedal Slavii šanci

Úspěšný vstup do sezony mají za sebou svěřenci Tomáše Andryse. V prvním extraligovém duelu hostili tým Slavia Praha. Pražané šli hned v úvodu zápasu do vedení. Energetikům se během necelé minuty podařilo třikrát skórovat a tento náskok už hráči Slavie nedohnali. První body sezony si tak zapsali naši mladíci.
Extraliga dorostu, 1., čt 7.9.2023, Karlovy Vary, KV Arena, tréninková plocha
Slavia
8:3
3:1, 3:1, 2:1
Branky a nahrávky: 15:33 Kožík (Dyk, Wardas; 5/4), 15:56 Slavík (Čermák, Čihař; 5/5), 16:30 Dyk (Tomek, Postl; 5/5), 24:33 Čihař (TS), 38:46 Tomek (Blažek, Kváš; 5/5), 39:08 Čihař (Pelikán, Čermák; 5/5), 41:12 Blažek (Tomek; 4/5), 52:31 Blažek (Kváš; 5/5) – 05:18 Tittl (Matějovský; 5/5), 36:43 Tittl (Matějovský; 5/4), 41:37 Skyba (Tittl, Labuzík; 5/4). Rozhodčí: Kosnar – Baxa, Sýkora. Diváci: 45. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 7:2, 7:3, 8:3.
diváci45
Karlovy Vary: (Oršulák) – Postl, Kůrka, Pelikán, Dyk, Čermák, Kubizniak – Blažek, Tomek, Kožík, Šedivec, Slavík, Šilhan, Wardas, Čihař, Kváš.
Slavia: Höhlig (Poletín) – Marek, Vrzal, Derka, Labuzík, Skyba, Lorenz – Šámal, Tichý, Egart, Matějovský, Tittl, Holejšovský, Kucharčík, Švancar.

Čtvrteční utkání začali aktivněji hráči Slavie. Po šancích na obou stranách se z prvního gólu sezony radovali Pražané, když se v šesté minutě ke kotouči dostal Filip Tittl a z kruhu ho poslal nad lapačkou Michala Oršuláka do branky. Pobyt energetiků v pásmu nepřinesl kýžené výsledky. V polovině třetiny se do úniku ve vlastním oslabení dostal Artur Matějovský a pálil z těsné blízkosti, kotouč však sjel po betonech karlovarského gólmana. Následně zahrozil z úniku Šimon Šilhan. Krásná akce Vojtěcha Čihaře a Lukáše Slavíka v předbrankovém prostoru ztroskotala na Davidovi Höhligovi. Ten si následně poradil i s dělovkou Kryštofa Dyka.

Další početní výhodu už energetici využili. V čase 15:33 kombinace Kryštofa Dyka a Viktora Wardase stáhla stranou bránící hráče a gólmana a Šimon Kožík vzniklý prostor využil a zakončoval do prázdné části branky. V čase 15:56 tečoval Lukáš Slavík do branky střelu Filipa Čermáka. V čase 16:30, tedy padesát sedm sekund po prvním gólu energetiků, upravil skóre na 3:1 střelou z kruhu Kryštof Dyk po kombinaci Petra Tomka a Daniela Postla. Zbývající část první třetiny strávili energetici vesměs v oslabení. Z toho přes devadesát sekund dokonce hráli ve třech. Nejblíže ke skórování měl Matouš Jan Kucharčík, ale Michal Oršulák tým podržel.

Oslabení Energie pokračovalo i po přestávce, ale i přesto se energetici několikrát podívali do útočného pásma. Ve dvacáté páté minutě svým protivníkům znovu upláchl David Šilhan. Těsně před brankou však byl podražen a bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Vojtěch Čihař, která si krásným obloučkem najel k brance a poté co si položil brankáře poslal kotouč do prázdné branky.

Na dostřel dvou gólů dostal Slavii v čase 36:43 využitím početní výhody Filip Tittl. Zhruba o dvě minuty později vybojoval Michal Kváš u mantinelu kotouč a poslal ho za branku Slavie, kde byl připravený Vlastimil Blažek, ten okamžitě přihrával před branku kam si sjel Petr Tomek a ten se z první nemýlil - 5:2. Uběhlo pouze dvacet dva sekund a karlovarská střídačka slavila další gól. Filip Čermák po modré přihrál na Matěje Pelikána a kotouč do branky nasměroval Vojtěch Čihař.

Do branky Slavie se v poslední části zápasu postavil František Poletín. Pražané se snažili usadit před karlovarskou brankou, ale neuspěli. Následně získali početní výhodu. Jenomže karlovarští mladíci oprášili svůj tradiční způsob bránění oslabení z loňské sezony a dvanáct sekund po začátku oslabení už František Poletín ze své branky lovil kotouč. Vlastimil Blažek ukořistil ve svém pásmu kotouč a společně s Petrem Tomkem uháněli na branku. Před ní si ještě přihráli a akci zakončil Vlastimil Blažek - 7:2.

Po patnácti sekundách si gólovou radost díky Danielu Skybovi užili i Slávisté - 7:3. Vstřelená branka pražské mladíky nabudila a rozjeli několik pěkných akcí, jenže kotouč za záda Michala Oršuláka nedostali. Zato v čase 52:31 se ke slovu opět dostali energetici. Michal Kváš našel Vlastimila Blažka, který prokličkoval mezi soupeři a z mezikruží nedal Františkovi Poletínovi šanci. Skóre mohli v závěru energetici ještě navýšit, ale přes Františka Poletína už kotouč do branky nedostali.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

Do zápasu jsme vstoupili trošičku nervózně. Nechtělo se nám bruslit, nechtělo se nám jezdit. Slavie v tomto ohledu byla ze začátku lepším týmem. Nicméně po polovině třetiny se nám podařilo dát tři góly během jedné minuty. To nám hodně pomohlo. Pak jsme si zase něco řekli v kabině. Bylo vidět, že kluci zareagovali výborně a druhá část utkání už byla v naší režii a jsme rádi za první tři body. Opravdu jsme nevěděli, co očekávat vzhledem ke kvalitě Slavie.

Tomáš Kucharčík (HC Slavia Praha):

Z naší strany se to těžko hodnotí. Zápas byl z naší strany špatný. Soupeř byl lepší bruslařsky, individuálně. Zápas se rozhodl v padesáti sekundách, kdy jsme inkasovali tři góly. Pak se to celé rozsypalo a my jsme tahali za kratší konec a snažili jsme se, aby to nebyl úplně průšvih.