Parádní obrat v derby vynesl osmákům republikové play-off DTS

Finálovými zápasy vyvrcholila skupinová část Dlouhodobé turnajové soutěže (DTS) kategorie U14. Pro krajský výběr, hrající pod hlavičkou HC Energie Karlovy Vary “2010” to bylo finále jako řemen, protože se utkal s týmem Plzně, a to znamenalo západočeské derby. Ačkoliv svěřenci Davida Šalamouna už v osmé minutě utkání prohrávali 0:3, nehodili hokejky do žita a bojovali. Díky tomu se po první třetině šlo do šaten za stavu 3:3 a zbytek zápasu už byl v režii energetiků. Ti si výhrou 6:3 zajistili postup do Final four turnaje, tedy vyvrcholení letošního ročníku DTS.

Skupinovou část DTS zakončili naši osmáci tam, kde ji v polovině září začali tedy v Plzni. Plzeňští osmáci v semifinále porazili tým Hvězda Praha a energetici si vstupenku do finále vybojovali v semifinálovém duelu s chomutovskými Piráty, které na domácím ledě porazili 6:4.

Hned ve druhé minutě se z gólu radovali plzeňští mladíci, když do karlovarské branky puk poslal Václav Janeček. V čase 2:27 lovil Lukáš Kalčík ze své branky puk znovu, poté co se prosadil Lukáš Jágr. Do třetice se domácí z gólu radovali v osmé minutě díky Vojtěchovi Zachovi. Energetici však nesložili zbraně a Thomas Hanson v čase 11:09 z individuální akce smázl čisté konto Jakubovi Weinertovi. V sedmnácté minutě Vojtěch Hüttl a Daniel Psohlavec přibalili na cestu k brance puk Matěji Žákovi, který vstřelil kontaktní gól. Karlovarští osmáci se rozhodli nic neodkládat a tak srovnali skóre ještě před rozchodem do kabin. Ve dvacáté minutě získal puk Daniel Psohlavec a předal ho Václavovi Pařízkovi. Jejich akci přesnou střelou zakončil Jakub Bečka - 3:3.

Druhá část zápasu tak začínala od nuly a tu si v obou zbývajících částech finálového duelu Lukáš Kalčík uhájil. Na svou branku pověsil zámek a plzeňští mladíci marně hledali skulinku. Zato energetici byli na koni. Na vedení si sice počkali až do třicáté druhé minuty, ale jak se později ukázalo, tak akce Daniela Psohlavce a Vojtěcha Hüttla vynesla Energii vítězný gól. Vojtěch Hüttl navíc v čase 37:52 přibalil svým soupeřům gól do šatny, poté co zakončil kombinaci Františka Pavlovice a Jakuba Bečky. Výhru Energie pečetil Jan Pavlis v čase 51:25, poté co dostal nabito od Františka Pavlovice - 3:6.

Energetici si touto výhrou zajistili postup do Final four turnaje. O vítězství v letošní Dlouhodobé turnajové soutěži U14 ročníku 2010 se čtyři nejlepší týmy z celé republiky utkají 21. března ve Vítkovicích. Postup si už zajistily týmy HC Energie Karlovy Vary "2010", Vítkovice Ridera a Pilsen Wolves. O posledním postupujícím rozhodne 6. března duel mezi týmy Dukla Jihlava a Slavia Praha.

Zápasy ve Final four turnaji se odehrají systémem play-off, tedy dvakrát semifinále, duel o třetí místo a finále. V semifinále proti sobě týmy nastoupí podle umístění v základní skupině. Hraje se opět jako v základní části 2 x 20 minut a každá část se počítá jako jeden zápas. Pokud zápas skončí remízou, následují nájezdy.

Soupiska regionálního výběrového družstva hrajícího pod hlavičkou HC Energie Karlovy Vary “2010” na finále DTS v Plzni:

Brankáři: Lukáš Kalčík, Matěj Petrlíček Obránci: Jakub Bečka, Eliáš Křivánek, Štěpán Mariaš, Václav Pařízek, Daniel Psohlavec, Jakub Zrzavecký Útočníci: Maxim Dan, Thomas Hanson, Vojtěch Hüttl, Roman Kašpar, Hugo Koncz, Jan Pavlis, František Pavlovic, Matyáš Stezka, Matyáš Vrbas, Matěj Žák

5. místo HC Litvínov 12 zápasy 13:31 5 bodů

Dlouhodobá turnajová soutěž U14 je v letošní sezoně primárně určena hokejistům ročníku 2010. Do jednotlivých týmů však může být nominováno maximálně 5 hráčů ročníku 2011 a mladší. V každém turnaji může hrát i pět hráčů, kteří jsou v zúčastněných týmech na hostování a splňují podmínku věku.

V letošním ročníku Dlouhodobé turnajové soutěže bojovalo 20 týmů. Ty byly rozděleny do skupin podle územní příslušnosti. Regionální výběr Karlovarského kraje v turnaji nastupuje pod hlavičkou týmu HC Energie Karlovy Vary.

Rozdělení družstev do základních skupin:

Skupina A - Plzeň, Litvínov, Chomutov, Hvězda Praha, Karlovy Vary
Skupina B - České Budějovice, Mladá Boleslav, Liberec, Pilsen Wolves, Kladno
Skupina C - Slavia Praha, Pardubice, Kometa Brno, Jihlava, Hradec Králové
Skupina D - Vítkovice, Warriors Brno, Olomouc, Zlín, Tŕinec

Základní část DTS se odehrála od září 2023 do ledna 2024. Týmy v tomto období čekalo pět turnajů. Každý celek v základní části odehrál šest utkání. Hrálo systémem 2 x 20 minut a každá část byla hodnocena jako samostatný zápas. Vítězný tým získal dva body. Remíza byla ohodnocena jedním bodem a tudíž zápas končil po základní hrací době.

Do únorového play-off, které postoupila družstva z prvních čtyř míst z jednotlivých skupin. Semifinále se odehrálo v rámci skupin tak, že se mezi sebou týmy utkaly první se čtvrtým a druhý se třetím. Jednotlivé zápasy se již hráli v klasickém formátu a v případě remízy následovaly rovnou nájezdy. Vítězové semifinálových zápasů se spolu utkali ve finále. To se hrálo stejným systémem jako semifinále a vítězný celek postoupil do Final four turnaje.

Play-off - semifinále skupina A, 08.02.2024

HC Škoda Plzeň - Hvězda Praha 4:3
HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 6:4
Branky a nahrávky: 7. Dan, 18. Stezka (Hüttl, Psohlavec), 46. Vrbas (Pavlovic, Kašpar), 49. Pavlovic (Křivánek), 59. Hanson (Pavlovic), 59. Hüttl - 14. Jíra (Kříž, Jelínek), 30. Jíra (Jansa, Vavřík), 35. Vavřík (Jíra, Mahlej), 52. Ševčík (Jíra).

Play-off - finále skupina A, 28.02.2024

Sk. A HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 3:6
Branky a nahrávky: 2. Janeček (Novák), 3. Jágr (Zach), 8. Zach (Morkes) - 12. Hanson, 17. Žák (Psohlavec, Hüttl), 20. Bečka (Pařízek, Psohlavec), 32. Hüttl (Psohlavec), 38. Hüttl (Bečka, Pavlovic), 52. Pavlis (Pavlovic)