Derby je tady! Energetici se pokusí zastavit rozjetou Plzeň

Již třetí západočeské derby v této sezoně je tedy, v pátek zavítá Energie na led rivala z Plzně. V letošním ročníku zatím vždy platila výhoda domácího hřiště. Pro energetiky to ale opět nebude nic jednoduchého, hokejisté z Plzně jsou rozjetí, kdežto Karlovarští na svoji dlouhodobější šňůru výher čekají. Vše se ale může v pátek od 17:30 na plzeňském kluzišti změnit.
Kde sledovat utkání: Textový přenos | Video přenos

Plzeň stoupá tabulkou stále výše a výše

Ještě v posledním vzájemném utkání dělilo Karlovy Vary a Plzeň jen pár bodů, energetici v té době byli v domácích zápasech silní, poté se ale trochu přestalo dařit. Oproti tomu indiáni jsou od té doby v dobré formě, však také z posledních osmi zápasů prohráli jen jeden jediný, a to s Vítkovicemi. Díky těmto zlepšeným výkonům se plzeňský celek vyhoupl až na pátou pozici, když dokázal posbírat 43 bodů.

Poslední dva zápasy ukázaly, jak rozdílné výkony mohou být. Přibližně před týdnem se indiáni střetli se silným Litvínovem. Všechen strach ale mohl jít stranou již po první třetině, kdy vedli o tři branky. Utkání ovlivněné mnoha vyloučeními však dostalo zvrat v podobě dotažení ztráty Vervou, a dospělo tak až do prodloužení. To bylo ale také šťastnější pro Plzeň, opět v přesilovce rozhodl Sýkora. V posledním utkání to bylo přesně naopak, s pražskou Slavií Plzeňané prohrávali, avšak ve třetí třetině využili dvě přesilové hry a utkání zvrátili ve svůj prospěch.

Indiáni nemají úplně jasného lídra. Nejproduktivnějším členem kádru je zatím Ján Sýkora (13+7), na záda mu dýchají Vojtěch Mozík (7+9) a zkušený útočník Václav Pletka (4+12). V posledních zápasech se plzeňští hokejisté trefovali především v přesilových hrách, ze dvou duelů jich využili hned sedm. To by mohlo být pro karlovarskou obranu velké nebezpečí.

Výkon Energie se zlepšuje, přijde konečně venkovní vítězství?

Venkovní zápasy letos příznivci karlovarského hokeje očekávají vždy s obavami. Energetikům se v nich prostě nedaří, v porovnání se všemi soupeři jsou jasně nejhorší, podobně je na tom jen Zlín. Na venkovních kluzištích si karlovarští hokejisté připsali zatím jen jedno vítězství, na konci září v Liberci. Od té doby alespoň čtyři utkání dotáhli do prodloužení, čili nějaké body si připsali. Aktuálně je to ale již deset proher v řadě, což je velmi nelichotivá statistika. V KV Areně výkony ale tak špatné nejsou, což také energetici potvrdili v posledním zápase s Vítkovicemi. Ty přijely na západ Čech také rozjeté, se zlepšujícími se výkony, Karlovarští jim ale odolali a tři body nepustili. Velkou měrou se na oněch bodech zasloužil nejproduktivnější hráč Energie, explzeňský Radek Duda, jenž má na kontě již 23 bodů (13+10). Jako hlavní asistent se začíná projevovat David Hruška (3+11), střelecky se probudil druhý z Hrušků, Radim (8+3). Po dlouhé době se do brány postavil mladší z brankářské dvojice, Vladislav Habal a ihned se zaskvěl, když pochytal 48 střel a připsal si na konto své první čisté konto v extralize.

Brankáři
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont
1. Tomáš Závorka 20 91,34 % 2,95 0
2. Vladislav Habal 11 93,46 % 2,11 1
Úspěšnost přesilovek 12,67 % (13. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 82,35% (9. místo v extralize)
2. Lukáš Mensator 7 91,67 % 1,99 0
Úspěšnost přesilovek 15,48 % (7. místo v extralize)
Úspěšnost oslabení 89,35 % (2. místo v extralize)
Bodový zisk
49 % 57 % 42 % 60 %
43 b 24 b 19 b 18 b
41 % 48 % 88 % --
16 b 19 b 8 b --

Poslední utkání

HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Steel2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 44. Duda (D. Hruška), 60. Vachovec (Duda). Rozhodčí: Fraňo, Pavlovič – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2841. Střely na branku: 29:48. Průběh utkání: 2:0.

HC Slavia Praha - HC Škoda Plzeň1:2 (0:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. Vas (Čermák, Poletín) – 47. J. Sýkora (Johnson, Mozík), 50. Kadlec (Schleiss, J. Sýkora). Rozhodčí: Lacina, Polák – Blümel, Kis. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:2. Diváci: 3508. Střely na branku: 30:39. Zblokované střely: 22:11. Hity: 8:8. Vhazování: 48:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2.